Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Batı Balkanlar için AB’ye Yaklaşma Yolunda Önemli Adım!

Avrupa Birliği, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya'nın üyelik müzakerelerini başlatmayı kabul etti.
Batı Balkanlar için AB’ye Yaklaşma Yolunda Önemli Adım!
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nin (AB) 27 üye ülkesi, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile üyelik müzakerelerini başlatmayı kabul etti. Gelişme, Üsküp’ün AB komşusu Bulgaristan ile uzun süreli anlaşmazlığını çözmesinin ardından gerçekleşti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, konuyla ilgili olarak bugün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya AB ile katılım müzakerelerine başlıyor. Bu tarihi an sizin başarınızdır. Sıkı çalışmanızın sonucudur. AB Komisyonu sizi sonuna kadar destekledi ve buna devam edeceğiz.”

Leyen, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovačevski’nin sabır, vizyon ve liderlik gösterdiklerini belirtti.

Dost ve güvenilir ortaklar olarak Avrupa değerlerine bağlılıklarını defalarca kanıtladıklarını söyleyerek bir gün AB’ye girdiklerinde hepsinin kazanmaya devam edeceğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Batı Balkanlar AB’ye Daha da Yaklaşıyor!

Müzakerelerin başlangıcı, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’ın Pazar günü bir Fransız önerisini imzalamasının ardından geldi. Öneri, Makedonca’yı AB’de resmi dil yapmasının yanında başka garantiler de sunacak.

AB Dönem Başkanı Petr Fiala, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada AB üye ülkelerinin Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile üyelik müzakerelerini başlatmayı kabul ettiklerini duyurdu.

“Batı Balkanlar’ı AB’ye yakınlaştırma yolunda önemli bir adım daha attık. Bu, bizim başkanlığımızın büyük bir başarısıdır.” dedi.

Aynı zamanda Fiala, AB yolunda atılacak sonraki adımları görüşmek üzere bugün Brüksel’de iki ülkenin lideriyle bir araya geleceğini söyledi. Bu başarıda hayati bir rol oynayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a ve Fransız cumhurbaşkanlığına da teşekkürlerini sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.