Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Başkan Trump Duvarı Yapmayan Eski Yönetimlerin Pişman Olduğunu Belirtti

Yüksek maliyetinin finansmanı konusunda uzlaşmaya varılamayan sınır duvarı hükümetin kapalılığını uzatarak tarihi rekora gidiyor.
Başkan Trump Duvarı Yapmayan Eski Yönetimlerin Pişman Olduğunu Belirtti
Yorum

Başkan Trump ülkenin güney sınırına duvar inşa etmek için kongrenin fonlamaması üzerine acil durum ilan etmeyi düşündüğünü ifade etti. Cuma günü kongre liderleri ile yapılan görüşmelerin ardından Başkan Trump ve Demokrat milletvekillerinin tartışmaları dikkat çekti.

Başkan Donald Trump’ın bu senaryoda bir duvarı nasıl finanse edeceği belli değil. Trump’ın böyle bir harekete geçmesi, yorumcular tarafından kesin bir gözde başkanın yasal zorluklarla karşılaşacağı şeklinde gözleniyor.

Başkanın Tavrı Sert!

Duvar Konusunda Başkan Trump'ın Tavrı SertYaklaşık iki saat süren toplantının ardından Gül Bahçesi’ndeki gazetecilere konuşan Trump, hükümetin kısmi  olarak kapanmasıyla ilgili Demokratlarla müzakerelerin durumu hakkında sert notlar aldı ve üst düzey görüşmelerin bu hafta sonu devam edeceğini belirtti. Başkan, kapatmanın “birkaç günden daha uzun sürmeyeceğini” umduğunu söyledi, ancak Demokratların fonlamayı kabul etmemeleri doğrultusunda da kapalı sürecin aylar sürebileceğini ifade etti.

Toplantıda Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer hükümeti yeniden tamamen açmak ve sınır duvarını finanse etmek için Trump’a lobi yapma teklifi başkan tarafından kabul edilmemişti.

Noel’den önce başlayan kısmi kapanma nedeniyle, gerekli görülen yaklaşık 420.000 çalışan, ücretsiz olarak çalışmakta. 380.000 federal çalışan ise ücretsiz izinde ya da bekleme durumunda. Federal çalışanlar için ilk tam cevapsız maaş, 11 Ocak tarihinde hesaplara yatmış olacak.

Karşılıklı Gerilimin Arttığı Toplantılara Işık Tutuldu

Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin Karşılıklı Atışmaları GündemdeBayan Pelosi, toplantılarını “uzun ve bazen çekişmeli” olarak nitelendirdi. Toplantı sırasında bir gergin değişimde Bayan Pelosi, Beyaz Saray yetkililerine göre sınırla ilgili istatistikleri okuyan Bayan Nielsen’i durdurdu ve “Gerçeklerinizi reddediyorum,” dedi. Nielsen ise karşılık olarak “Bunlar benim gerçeklerim değil! Bunlar gerçekler.” yanıtını verdi.

Donald Trump, Demokratların sınır duvarına fon sağlamak için sunulan teklifi reddettiği şartlarda hükümeti finanse eden herhangi bir fatura imzalamayacağını söyledi. Demokrat Meclisi bu hafta hükümeti yeniden açacak olan gelişmeleri hesaplamıştı ancak GOP kontrolündeki Senato Trump’ın herhangi bir anlaşmaya varmasını bekliyor.

Diğer tarafta Cuma günkü hazırlıksız basın toplantısında Sayın Trump, Demokratlarla görüşmeleri “çok üretken” olarak nitelendirerek açtı ve Beyaz Saray yetkilileri ve kongre personelinin görüşmelere devam etmek için hafta sonu boyunca buluşmaya hazır olduklarını söyledi. Haber akışında Beyaz Saray tarafından geç saatlerde gelen açıklamaya göre Cumartesi günü erken saatlerde olası bir toplantı planlandığı dikkat çekti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı Mike Pence, İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen ve Trump’ın kıdemli danışmanı ve kayınpederi Jared Kushner, hafta sonu Beyaz Saray’da görüşmelerinde önderlik edecek.

Pazarlığı Tercih Eden Trump Görüşmeleri Sürdürüyor

Trump Gelişmelerde Pazarlık Tarafında YorumlandıBaşkan, sözlerinde daha sonra olası bir uzun süreli kapanmadan bahsetti ve aynı zamanda Kongre’yi atlatma fikrini de dile getirdi. “Ülkemizin güvenliği nedeniyle ulusal bir acil durum arayabiliriz. Bunu yapabilirim!” dedi. Ancak fon almak için milletvekilleriyle pazarlık etmeyi tercih etti.

Trump, acil durum ilanının duvarı inşa etmesine nasıl izin vereceğine dair herhangi bir bilgi vermedi. Ancak bilindiği üzere ulusal acil durum bildirisi yapılması halinde, ABD yasaları; askeri inşaat projeler ve idare tarafından yönetilen projeler için kullanılacak fonların kullanılmasına izin vermekte.

Konut Ödenekleri Komitesi sözcüsü, gelişmeleri “yasal olarak şüpheli” bulduğunu belirtirken “Kongre’den yasal bir meydan okuma önereceğini” söyledi. Cumhuriyetçiler Trump’ın arkasında durdu. Toplantıya Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell katıldı, ancak basın toplantısında yoktu. Başkan Trump bunun nedenin, Bay McConnell’in “Senato’yu yönetmesi” olduğunu belirtti.

Hükümet En Uzun 1995 Yılında 21 Gün Kapalı Kalmıştı

Kapalılığın Uzaması Tarihi Rekora GidiyorSenatörün sözcüsü bir basın toplantısı olacağını bilmiyordu. Maine’li Susan Collins ve Colorado’lu Cory Gardner’ın da dahil olduğu bazı GOP senatörleri, hükümeti yeniden açtıktan sonra bu tartışmaların devam etmesi için çağrıda bulunan sınır duvarının finansmanı ile ilgili bir anlaşma ve bir harcama tasarısını destekleyeceklerini söylediler.

Beyaz Saray yetkilileri anlaşmanın en az bir hafta kadar uzakta olabileceğini ve bunun en uzun federal harcamalı kapanma olma ihtimalini artırdığını söylüyor. ABD tarihinde şu anki kurallar ve kayıtlara göre en uzun kapanma 1995 yılında gerçekleşmiş ve 21 gün sürmüştü. Beyaz Saray yetkilileri, kapatma  konusunda üstün olduklarını kabul ediyor ve Demokratların pes etmelerini bekliyorlar.

Trump, art arda kamu yararına duvar fonu için yaklaşık 5 milyar dolar aramaya devam ederken, Pence ve üst düzey Beyaz Saray yetkilileri iki hafta önce Bay Schumer’e bir uzlaşma ile yaklaştı: Beyaz Saray’a göre duvar için 2.5 milyar dolar Senato yetkilileri tarafından teklif edilmişti.

Delil Belirtmeden Eski Yönetimlerin Pişman Olduğu Vurgusu

Eski Yönetimlerden Delil Belirtilmedi Ancak Pişman Oldukları İfade EdildiEski Beyaz Saray baş stratejisti Steve Bannon, Beyaz Saray müzakerecileri için bir başka zorluk da, yalnızca Trump’ın bir anlaşma yapma yetkisine sahip olmasıdır. Bay Bannon, “Günün sonunda sadece Trump’ın etkili olduğunu” yorumladı.

Beyaz Saray, Çarşamba günü yine kongre liderleriyle bir araya geldiğinde, Schumer, Beyaz Saray’la ilgilenme konusundaki sıkıntılarını dile getirdi. Bay Pence’in erken teklifine dikkat çekti, ancak Trump’ın 5.6 milyar dolarlık rakamı kullanmaktaki ısrarına dikkat çekti ve bu rakamın bir sorun olabileceğini yorumladı.

Bir saat süren basın toplantısında Bay Trump, insan kaçakçılığının da aralarında bulunduğu bir sınır duvarı ile çözülebileceğini belirten sorunların bir listesini yaptı. Sınır boyunca “çelikten yapılmış bir geçiş duvarı” olduğunu düşündüğünü ve delil belirtmeden eski yönetimlerin kendisine ilk önce bir sınır duvarı inşa etmediği için pişman olduklarını söylediklerini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu