Yatırım yapmaya başla!

107 Milyon $’lık Seçim Fonu Soruşturmada, Ünlü Kumarhane ve Boeing’de Bağışçılar Arasında

Başkan Trump'ın seçim fonuna yapılan 107 milyon $ bağış soruşturulmaya alındı. Büyük bağışçılar arasında ünlü şirketler dikkat çekiyor.
107 Milyon $’lık Seçim Fonu Soruşturmada, Ünlü Kumarhane ve Boeing’de Bağışçılar Arasında

Manhattan’daki federal savcılar, Başkan Trump’ın 2017 genel kurulunun bağışlardan elde ettiği 107 milyon dolarlık rekor bağışın bir kısmını yok edip etmediğini araştırıyor.

İlk aşamalarda Manhattan ABD avukatlık bürosunun suç soruşturmasını ve aynı zamanda komitenin üst düzey bağışçılarından bazılarının, Trump yönetimine politika imtiyazlarına erişim veya resmi yönetim pozisyonlarını etkileme karşılığında para kazandırıp kazanmadırmadığının incelendiği yorumlandı.

Siyasi Menfaatler Karşılığında Para Yasalara Aykırı

Politik Menfaatler Karşılığında Para Yasalara AykırıSiyasi iyilikler karşılığında para vermek, federal yolsuzluk yasalarına aykırı, sivil toplum kuruluşu olarak kayıtlı kuruluştan para aktarılması da federal yasayı ihlal ediyor. 

Bu araştırma, Başkan Trump’ın yörüngesinde ya da içinde bulunan insanlar için başka bir potansiyel yasal tehdidi temsil edebilir. Kampanya süresince ve sonrasında iş ilişkileri ve faaliyetleri bir dizi iddianameye ve suçluya yol açmıştı. Başkanın en büyük kampanya destekçilerinin çoğu, açılış fonuna dahil olmuştu.

Michael Choen Soruşturması

Trump’ın eski avukatı Michael Cohen SoruşturmasıTrump’ın eski avukatı Michael Cohen’in iş anlaşmalarına ilişkin, soruşturmada ele geçirilen malzemelerin konuya aşina kişilere dair ipuçları verebileceği yorumlandı.

Federal Araştırma bürosu Cohen’in evinde, ofisinde ve otel odasında (Nisan ayında) yapılan baskınlarda, Bay Cohen ve açılış etkinliklerinde çalışan Melania Trump’un eski danışmanı Stephanie Winston Wolkoff arasında kaydedilmiş bir konuşma buldu. Kayıtta, Bayan Wolkoff, Cohen soruşturmasına aşina olan bir kişiye göre, açılış komitesinin nasıl para harcadığı konusunda endişelerini dile getiriyordu.

Konuya aşina olan bir kişiye göre, Wall Street Journal Bay Cohen ve Bayan Wolkoff arasındaki konuşmanın ne zaman gerçekleştiğini veya neden kaydedildiğini belirleyemedi. Kayıt, şimdi Manhattan’daki federal savcıların elinde.

Açılış komitesi, kamuya açıklanmış satıcıların harcadığı 103 milyon dolarlık borcunu muhasebeleştirdiğini ve vergi beyannamelerine göre bu harcamalar hakkında ayrıntı sağlandığını belirtti.

Başkan Trump Fonları Diğer Fonlara Göre Yarı Yarıya Arttı

2001'den Bu Yana Başkanların Seçim Fonları Komite, eski Başkan Barack Obama’nın ilk açılış fonunun (2009) son dönemki fondan yaklaşık  yarı yarıya düşük olduğunu ifade etti. Başkan Trump’ın fonları Federal Seçim Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre, milyonlarca dolar ya da daha fazla bağış yapan milyarlarca kişi ve şirketten geldi. Diğer tarafta dikkat çeken yüksek meblağlardaki bağışçılardan milyarder kumarhane Sheldon Adelson, AT & T Inc. ve Boeing A.Ş. üç şirketin soruşturma altında olduğuna dair bir işaret yok.

Federal savcılar, komitenin başkan yardımcısı olarak görev yapan eski yardımcı Richard Gates’e, (konuya aşina olan insanları, fonun harcamalarını ve bağışçıları hakkında) sorular sordu. Gates, ABD Savunma Bakanlığı avukatları eşliğinde, özel danışman Robert Mueller’in ofisinde savcılarla görüştü.

Açılış fonunda milletvekili olarak görev yapan Bay Gates, Şubat ayında, kampanyayla ilgisi olmayan dış politik danışmanlık çalışmalarını içeren ABD aleyhindeki komplolara karşı suçlu bulundu. Dava Bay Mueller’in ofisi tarafından getirildi. Bay Gates, devam eden soruşturmalarda Adalet Bakanlığı ile işbirliği yapmayı kabul etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum