Yatırım yapmaya başla!

BASF Hisseleri Kimyasal Devinin Beklentileri Düşürmesiyle Geriledi

BASF hisseleri, Alman kimyasal devinin yıllık düzeltilmiş işletme kârında yükseliş yerine yüzde 30 düşüş öngörmesi üzerine çöktü.
BASF Hisseleri Kimyasal Devinin Beklentileri Düşürmesiyle Geriledi

Alman kimyasal devinin kâr uyarısının ardından BASF hisseleri Salı günü yüzde 6 civarında düşüş yaşadı. BASF’ın balıklama dalışı, Covestro, Evonik, Lanxess ve Wacker Chemie gibi emsallerini de gerilemeye yönlendirirken şirketin U dönüşü sonrasında Citibank, JP Morgan, Deutsche Bank ve Jefferies değerlendirmelerini düşürdü.

Bir yatırımcı BASF’ın düşüşüne ilişkin; “herkes bir uyarı bekliyordu ama bu ölçüde değil, gerçekten felaket sayılar” dedi.

Nitekim BASF, Mayıs ayında analistler düşüş tahmin etmesine rağmen 2019 için faaliyet kârı büyümesini %1-10 aralığının sonunda hedeflediğini açıklamıştı.

BASF 2019 Kar Beklentisi DüşürdüCEO Martin Brudermueller, o zaman hissedarlara otomobil sektörünü örnek göstererek bu alanda hafif bir büyüme için tahminlerin olduğunu söylemişti. Ancak Pazartesi günkü açıklamasında ise BASF, ABD-Çin ticaret geriliminin beklentiyi azalttığını belirterek; “Haziran ayının sonundaki G20 zirvesi, 2019’un ikinci yarısında hızlı bir ülkeler arası huzurun gerçekleşmeyeceğini gösterdi” dedi.

Alman kimyasallar devi, bu nedenle 2019 gelirinin daha önce tahmin edildiği gibi yükselmekten ziyade düşeceği konusunda uyardı.

BASF 2019 Geliri Yükselmek Yerine Düşecek Avrupa piyasaları FED’in zayıflayan faiz indirimi beklentileriyle gerilirken BASF ile birlikte diğer kimyasal şirketlerinin de çakılması borsaları salladı. JP Morgan, BASF için notunu nötr olarak değiştirirken şirketin üç ay içindeki kâr uyarılarının geniş portföyünün belirgin bir fayda sağlamadığını gösterdiğini bildirdi.

Sonuçta hisseleri son 18 ayda yüzde 40 değer kaybeden BASF, ABD-Çin ticaret savaşı ve küresel ekonomik yavaşlamayı suçlayarak, ikinci çeyrek ve tam yıl için kârın beklentilerin çok atında kalacağını açıkladı.

Tam yıl için faiz ve vergilerden önceki kazançların ılımlı büyüme göstermek yerine yüzde 30’a kadar düşeceğini öngören BASF, 2019 satışlarının yükselmek yerine düşeceğini duyurdu. Şirket, otomobil sektöründeki keskin yavaşlamanın etkisine ve Kuzey Amerika’daki kötü hava koşullarının tarım sektöründeki satışlara zarar vermesine işaret etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum