Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Başbakan Yardımcısı Rusya’da 2022 Enflasyon Beklentisini Açıkladı

Rusya Başbakan Yardımcısı ülke ekonomisine dair açıklamalar yaparken bu yılın enflasyon tahminlerini de paylaştı. Detaylar haberde;
Başbakan Yardımcısı Rusya’da 2022 Enflasyon Beklentisini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Andrei Belousov yaptığı açıklamada, Rusya ekonomisinin 2022 yılında beklenenden az daralma yaşayacağını belirtti. Belousov, daralmanın yüzde 3’ten daha az olacağını söylerken, enflasyonun önceki tahminlerin altında çıkacağını dile getirdi.

Rus ekonomisi, Moskova yönetiminin 24 Şubat’ta Ukrayna’ya on binlerce asker gönderme hamlesinin ardından gelen kapsamlı Batı yaptırımlarından bugüne kadar pek çok darbe aldı. Ancak yapılan açıklamalar ve ortaya koyulan veriler, ekonomik sonuçların başlangıçta korkulduğu kadar acı verici olmadığını gösteriyor.

Belousov, Rus Ekonomisinin Geleceğine Dönük Tahminleri Paylaştı

Belousov, Rusya’nın gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) bu yıl yüzde 2’den biraz fazla düşeceğini, ardından 2023’te yüzde 1’den fazla olmayan bir düşüş izleyeceğini söyledi.

Ağustos ortasında Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan son tahminler GSYİH’nın bu yıl yüzde 4,2 daralacağını öne sürüyordu. Bu tahmin, Sovyetler Birliği’nin çöküşünü izleyen 1990’ların ortasındaki krizden bu yana ekonomik çıktıdaki en büyük düşüşü işaret ediyordu.

Belousov, benzeri görülmemiş yaptırımlara ve birçok yabancı şirketin Rusya’dan ayrılmasına rağmen, hükümetin işgücü piyasasındaki durumun kötüleştiğine dair hiçbir işaret görmediğini, ancak bunun olabileceğine dair riskler olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon Beklentisi Yüzde 12-13

Belousov, Ruble’nin rekor düşük seviyeyi görmesinin ardından Nisan ayında 20 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 17.8’e çıktığını hatırlatırken, enflasyonun 2022 yılı sonunda önceki tahminlerin altında yüzde 12-13 civarlarında olacağını söyledi.

Belousov, televizyonda yayınlanan bir hükümet toplantısında, Rusya’nın Avrupa pazarlarına erişimini kaybettiği için bu yıl emtia dışı ihracatın yüzde 17 oranında düşeceğini söyledi. Ancak, yeni ticaret yolları ve paralel ithalatlar sayesinde tüketim malları ithalatının neredeyse toparlandığını belirtti.

Rusya, düzenli ithalattaki düşüşün ardından tüketicileri korumayı amaçlayan paralel ithalat planına yabancı otomobil üreticilerinden, teknoloji şirketlerinden ve tüketici markalarından geniş bir ürün yelpazesini dahil etti. Belousov, yatırım ithalatının daha fazla zarar gördüğünü ve bu yıl beşte bir oranında bir düşüş öngördüğünü söyledi.

“Hem yatırım ekipmanı ithalatına getirilen kısıtlamalar hem de diğer yaptırımlar nedeniyle durum oldukça zor” diyen Belousov, sermaye yatırımındaki düşüşün bu yılın dördüncü çeyreğinde ve gelecek yılın başlarında maksimum seviyesine ulaşacağını tahmin ettiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.