Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Başarıya Ulaşmanızı Sağlayacak 3 Kritik Nokta

Başarıya Ulaşmanızı Sağlayacak 3 Kritik Nokta

Başarılı olmayı herkes ister değil mi? Tabii ki öyle! Ama nedense bazıları zafer bayrağını gururla sallarken, bazıları ise yarışı sonuncu sıralarda tamamlıyor. Peki, neden böyle? Neden başarı bazıları için imkansız gibi görünürken bazıları bunu doğuştan gelen bir yeteneğe sahipmiş gibi kolayca elde ediyor? Aslında bu soruya verilecek pek çok farklı cevap var, ama işin aslında başarılılar ile başarısızlar arasında sadece birkaç küçük farklılık var.

Mesela, doğru şeyi istemek bunlardan sadece bir tanesi. Tıpkı yürümeyi öğrenmeden koşmayı beklememek gibi kişilerin de başarıyı tatmak için doğru şeyleri istemesi gerekiyor. Evet, tabii ki hayattaki beklentilerin büyük tutulması gerekiyor. İnsanın kayda değer başarılar elde etmesi için büyük düşünmesi, büyük hayaller peşinde koşması lazım. Ancak bu noktada küçük bir ayrım var ki işte o nokta genellikle gözden kaçırılıyor. Kişi yeteneklerinin farkına varmadan hiç olmayacak bir rüya peşinde koşuyor ve sonra da doğal olarak kendisini başarısız hissediyor.

Hedefler, hedefler… Kime sorsanız yapmak istediği bir şeyler, ulaşmak istediği hedefler var. Evet, buraya kadar yanlış olan hiçbir şey yok. Çünkü 7 yaşında olsanız da 70 yaşında olsanız da hayattan birtakım beklentileriniz olmalı. Ne kadar büyük ya da ne kadar küçük olduğu fark etmez! İnsanın kendisini daha iyi, daha mutlu ve daha işe yarar hissetmesi için bu elbette gerekli! Çünkü amaçlarımız bu hayatı yaşanılabilir hale getiriyor. Düşünsenize, bu hayattan hiçbir şey istemiyorsunuz. O zaman bir ölüden ne farkınız kalır ki öyle değil mi? Yani evet! Herkesin hedefleri var ve bu kesinlikle iyi bir şey! Ama gerçek şu ki insan hiçbir hedefine ulaşamadığı zaman da yine amaçsızlığın kişiye yaşattığı kötü durum içine düşebiliyor.

İşte bu durumlar içine düşmemek için yapmamız ve yapmamamız gerekenlerin farkında olmalıyız. Diğerlerinin başarılarını uzaktan izleyip, kendimizi güçsüz hissetmek yerine neler yapabileceğimizi düşünmeliyiz. Hedefe ulaşmanın aslında zor olmadığını, sadece nerede hatamız olduğunu öğrenmemiz gerektiğini aklımızın bir köşesine yazmalıyız. Çünkü başarılı olmak için insanüstü yeteneklere sahip olmak gerekmiyor. Farkında olmasak bile hepimiz hedefe ulaşmak için gereken güce sahibiz. Gereken bu gücü nasıl açığa çıkartacağımızı öğrenmek ve başarıya ulaşmamızı sağlayacak kritik noktalara dikkat etmek! Aşağıdaki 3 maddenin bu konuda işe yarayacağını söylememe gerek yok sanırım. Evet, işte şimdiye kadar neden başarılı olmadığınızı ya da başarılı olmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini tam olarak açıklayan 3 önemli husus!

Gerçekçi Hedefler Belirleyin!

Gerçekçi Hedefler Belirleyin!Evet, başarılı olmak istiyorsanız, ilk etapta dikkat etmeniz gereken şey budur. Yani hedeflerinizin size ne kadar uygun olduğunu mantıklı bir biçimde düşünmelisiniz. Daha önce elinize hiç fırça almadıysanız ve bir çöp adam bile çizemiyorsanız, ülkenin en ünlü ressamlarından biri olamayacağınızı da kabul etmelisiniz. Cümle kurmaktan bihaberseniz, en çok satanlar listesine girecek bir kitap yazamayacağınızı anlamalısınız. Henüz kenarda 100 liranız bile yoksa, 6 ay içinde hem ev hem de araba alamayacağınızı bilmelisiniz. Sizin anlayacağınız, belirlediğiniz hedeflerin size uygun olup olmadığını detaylıca düşünmelisiniz.

İnceleyebilirsiniz:
Başarılı İnsanlar ile Diğerleri Arasındaki Dikkat Çekici 20 Farklılık

Yıllardır ulaşmak için çalıştığınız, ama hala uzağından dahi geçemediğiniz bir hedefiniz mi var? O zaman kendinizi başarısız hissetmek yerine belki de en başında yanlış şeyi istemiş olabileceğinizi hesaba katmalısınız. Peki, ne yapacaksınız da gerçekçi hedefler belirleyeceksiniz? Öncelikle kendinizi tanımalısınız. Yeteneklerinizin farkına varmalı, 3 kiloluk bir ağırlığı bile zorla kaldırırken kendinizi 50 kiloluk bir ağırlığın altında ezilmeye mahkum etmemelisiniz. Küçük hedeflerden başlamalı ve başarılı oldukça daha büyüklerine doğru ilerlemelisiniz. Mesela; yüzlerce çalışanı olan bir şirket kurmak istiyorsanız, önce 10 kişilik bir şirketi yönetmeyi öğrenmelisiniz. Ancak bu şekilde gerçekçi hedefler belirleyebilir ve başarıyı elde edebilirsiniz.

Kararlarınızı Akıllıca Verin!

Kararlarınızı Akıllıca Verin!Evet, sizin için doğru olan hedefi belirledikten sonra sıra ikinci adıma geliyor. Yani hedefinize ulaşmak için hangi yolu seçmeniz gerektiğine! Çünkü başarılı olamayanların yaptığı en büyük hatalardan bir tanesi de budur. Pek çok kişi kendisi için doğru olan hedefi seçmiş olmasına rağmen, ona ulaşmak için izleyeceği yolu bilmediği için yolunu kaybetmektedir. İşte siz bu durumu yaşamamak için, başarıya giden yolda doğru kararlar verdiğinizden emin olmalısınız.

Sizi çıkmaza sürükleyecek bir yola girmemeli ve ne zaman risk alıp ne zaman almamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bunları yaparken bir yandan da hem etrafınızdaki olumsuzluklara hem de aklınızdaki negatif düşüncelere karşı hazırlıklı olmalısınız. Bir adım sonra nereye varacağınızı görmeyi öğrenmeli ve kararlarınız yüzünden ortaya çıkan sonuçların sorumluluğunu alabilmelisiniz. Uzun lafın kısası, detaylıca düşünüp gerçekten işe yarayacak bir plan yapmalı ve gerekmediği takdirde planınızın dışına çıkmamalısınız.

Pes Etmeden İlerlemeye Devam Edin!

Pes Etmeden İlerlemeye Devam Edin!Doğru hedef ve doğru bir planınız varsa, büyük ihtimalle önünde sonunda başarılı olursunuz. Tabii, başarıdan önceki son adım olan ilerlemeye devam ettiğiniz takdirde! Çünkü sayısız kişi belki de başarıya ramak kala kendini tükenmiş hisseder ve gittiği onca yolu umursamayarak pes etmeyi seçer. Bu nedenle siz inancınızı hiçbir zaman kaybetmemeli ve kendinizi havlu atacak gibi hissettiğiniz zamanlarda başarının çok yakın olduğunu düşünmelisiniz.

Kendinizi motive edecek bir şeyler yapmalı; başarılı insanların ilham verici sözlerini, hayatlarını düşünmelisiniz. En aydınlık günlerin en karanlık gecelerin ardından doğacağına inandığınız takdirde, hiç kimsenin veya hiçbir şeyin sizi yolunuzdan döndüremeyeceğinden emin olabilirsiniz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum