Yatırım yapmaya başla!

Başarısız Olmuş En Pahalı 5 Albüm

Başarısız Olmuş En Pahalı 5 Albüm

Müzik tutkunları ve dinleyicileri, hangi grup ya da sanatçının albümünü satın alacağını iyi bilir. Bu durumun farkında olan şirketler, grubun ya da sanatçının geçmişteki başarısına göre bir projeye para yatırımı yapar. Başarılı ya da başarısız olarak nitelendirilmek ise dinleyicilerin gösterdiği ilgiyle yakından alakalıdır.

Dijital ekipmanlar sayesinde günümüzdeki birçok albüm ekonomik diyebileceğimiz miktarlara yapılabiliyor. Bu durum daha önce böyle değildi. Günümüzde ünlü isimler albüm kaygısından çok single parçalara yöneliyor. Buradaki düşünce albüm satış korkusundan sıyrılıp gündemde kalabilmekle alakalıdır. Sizler için hazırladığımız listede ise grup veya şarkıcının başarısızlığa uğramış en maliyetli projelerini bulacaksınız. Bu albümler müzik dünyasında tüm zamanların en kötü fiyaskoları da bilinir.

Dilerseniz gelin hep birlikte, başarısız olmuş en pahalı 5 albüme bir göz atalım:

5 Fleetwood Mac – Tusk

1.4 Milyon Dolar

Fleetwood Mac - Tuskİngiltere’nin fantastik Blues ve Fleetwood gruplarının etkisi günümüzde Black Keys olarak bilinir. Gruba, Buckingham ve Stevie Nicks’i eklendikten sonra, grup harika bir pop rock ekibine dönüştü. Ardından grup, 1975 yılında kendi adını taşıyan ilk ve en karlı albümü kaydetti. 1977 ylında Rumors 40 milyon kopya sattı.

Yine 1979 yılında çıkardığı Tusk isimli albüm ise beklentilerin çok altında kaldı. Albüm, müzik severlere sadece 16 dolara satılmak zorunda kaldı. Warner Bros, Fleetwood Mac’ın Tusk albümünden 1 milyon dolardan fazla zarar etti.

4 Tears for Fears – Seeds of Love

1.5 Milyon Dolar

Tears for Fears - Seeds of LoveEn büyük ticari başarıyı sağlayan bir başka grup ise Tears for Fears’tır. Grup en büyük başarıyı Songs From Big Chair albümüyle elde etti. Bu başarıların ardından grubun Seeds Of Love albümü ilk albümüne göre oldukça başarısız oldu. Sonuçta 1.5 milyon dolar zarar etti.

3 Garth Brooks – Garth Brooks in….The Life of Chris Gaines

5 Milyon Dolar

Garth Brooks - Garth Brooks in….The Life of Chris GainesSıradışı ve yaratıcı bir yetenek olan Garth Brooks, rock albümü yapmaya karar verdi. Albüm için sadece tanıtımına 5 milyon dolar, toplamda ise 15 milyon dolar para harcandı. Fakat albüm sadece 2 milyon satabildi. Plak şirketi sahibi Capitol Nashville, işini kaybetti ve albümün başarısızlığı ilgili herkese yansıdı.

2 Guns N’ Roses – Çin Demokrasisi

13 Milyon Dolar

Guns N’ Roses - Çin DemokrasisiGuns N ‘Roses’ın belki de en ünlü albümü, Çin Demokrasisi’dir. Albüm, 14 yıl çalışmadan sonra 2008 yılında piyasaya sürüldü. Çin Demokrasi çalışmaları sırasında Slash, Duff ve Matt gruptan ayrıldı. Ozzy Osbourne gitar kahramanı Zakk Wylde kiralandı ve sonradan o da gruptan ayrıldı. Aslında albümün kaydı için inanılmaz müzisyenler albüme yardımcı oldu. Her şeye rağmen bazı plansızlıklarla albüm 13 milyon dolar zarar etti.

1 Michael Jackson – Invincible

30 Milyon Dolar

Michael Jackson - InvincibleGenç Popun Kralı Michael Jackson Thriller, Bad and Dangerous gibi albümleri ile 1980’lerde ve 90’larda inanılmaz başarılara imza attı. Sony Music, 2001 yılında Jackson’ın Invincible (Yenilmez) başlıklı albümünü piyasaya duyurdu.

Albüm çıkmasıyla birlikte başarısızlığa mahkum edildi. Üretim maliyeti yaklaşık 30 milyon dolardı ve 100 parça aynı anda 3 ayrı stüdyoda kaydedilmişti. Sony albümün tanıtım maliyetleri için ekstra 25 milyon dolar harcadı. Albüm 6 milyon satmasına rağmen, harcamalar fazla olduğu için 30 milyon dolar zarar etti.

Gelişen teknoloji süper starların yararına olurken zararına da olabiliyor. Bin bir emek ve zahmetle hazırlanan unutulmaz albümler belki de artık yok. Onların yerini single türü parçalar almış durumda. Artık hiç kimse albüm almıyor bunun yerine sevdiği şarkıyı internetten dinlemeyi tercih ediyor. Birer müzik sever olarak sizin bu konudaki fikriniz nedir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum