Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Başarılı Olmak için Uzak Durmanız Gereken 6 Kötü Alışkanlık

Başarılı Olmak için Uzak Durmanız Gereken 6 Kötü Alışkanlık

Sürekli başarılı olmak için yapılması gerekenler hakkında konuşuyoruz. Çok çalışmak, disiplin, inanç ve azim başarı için gerekli olan şeylerden sadece bazıları. Tamam, bunlarda hemfikiriz. Peki, ama başarılı olmak için uzak durulması gereken şeyleri neden hiç düşünmüyoruz? Yani belki hedefe ulaşmak için sahip olmamız gereken tüm özelliklere sahibiz. Başarıya giden yolda doğru adımları atarak ilerliyoruz. Ancak farkında olmadığımız kötü alışkanlıklarımız yüzünden bir türlü amacımıza ulaşamıyoruz. Olabilir mi? Bence, kesinlikle evet!

Çoğu kişinin sırf bu hata yüzünden başarısız olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Evet, her şeyi doğru yapmasına rağmen birkaç küçük ayrıntıyı gözden kaçıran sayısız kişi ne yazık ki istediğini bir türlü elde edemiyor. Yoksa siz de “her şeyi doğru yapıyorum, ama nedense hedefime ulaşamıyorum” diye mi düşünüyorsunuz ya da daha önce kendi kendinize hiç bu tarz sorular sordunuz mu? Eğer öyleyse, şu anda tam da olmanız gereken yerdesiniz. Çünkü bugün başarısızlığınızın nedeni olabilecek kötü alışkanlıklardan bahsedeceğiz. Öte yandan, bu kötü alışkanlıkların başarılı olmak isteyen herkes tarafından öğrenilmesi gerektiğini de eklemek isterim. Sonuçta böyle bir alışkanlığınız olmasa bile, önceden önleminizi almanız yararınıza olacaktır. İsterseniz, vaktinizden fazla çalmadan alt başlıklarımızı incelemeye başlayalım.

İşte başarılı olmak için uzak durmanız gereken 6 kötü alışkanlık:

Aylaklık Yapmak!

Aylaklık Yapmak!Sizi başarılı olmaktan alıkoyabilecek en kötü alışkanlıklardan bir tanesi aylaklık yapmaktır. Diğer bir deyişle sürekli ertelemek ve çalışmak yerine tembellik yapmayı tercih etmek! Tıpkı işin başına geçmek için kendi kendine bahaneler üreten biri gibi! Onlar çalışmaya başlamak için en sevdikleri televizyon programının bitmesini beklerler. Bittikten sonra ise acıktıklarını fark eder ve yemek yedikten sonra işe devam edeyim diye düşünürler. Peki, sonra? Eee tabii ki yemeğin ardından gelen ağırlık neticesinde bir şekerleme yapmayı hak ettiklerini düşünürler.

Ne demek istediğimi anladınız değil mi? Bazıları, tam olarak bu şekilde olmasa bile benzer bahaneler üreterek sürekli aylaklık yaparlar. Sonra da başarısızlıklarının nedenini düşünür dururlar. Sonuçta hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmamıştır, değil mi? O zaman aylaklık yapmaktan hayatınız boyunca uzak durmanız gerektiğini de anlamış olmalısınız. Cicero ne demiş:

“Yarınlar yorgun ve bezgin kimselere değil, rahatını terk edebilen gayretli insanlara aittir.”

Başkalarını Suçlamak!

Başkalarını Suçlamak!Evet, başarısız olmaya mahkum insanların başkalarını suçlama gibi bir alışkanlıkları daha var. Onlar her yenilgilerinde suçlayacak birilerini ya da bir şeyleri ararlar. Yok efendim piyasa çok kötüdür, ortağı kötü karar vermiştir, aile sorunları yüzünden işine odaklanamamıştır, yeterince paraları yoktur gibi gibi… Başarısızlıkları hiçbir zaman kendi hataları yüzünden değildir. Ya çok şanssızdırlar ya şartlar uygun değildir ya ya ya! Eğer sizin de böyle bir alışkanlığınız varsa, bir an önce düşüncelerinizi değiştirmelisiniz. Çünkü başarılı olmak için sorumluluklarınızın farkında olmalı ve suçu üstlenmeyi öğrenmelisiniz. Aksi takdirde, başkalarını suçlayarak sadece ama sadece zamanınızı ve enerjinizi harcarsınız.

Kıskançlık!

Kıskançlık!Evet, kıskançlık da en az başkalarını suçlamak kadar kötü bir alışkanlıktır. Ne yazık ki pek çok kişi kıskançlığın pençesine düşerek kendi kendisini başarısızlığa mahkum eder. Bu kişiler zamanlarını başkalarının başarılarına odaklanarak geçirirler. Oysaki bunun için harcadıkları zamanı ve enerjiyi çalışmak için harcasalar, zaten o özendikleri kişiler kadar başarılı olacaklardır. İşte onlar bu gerçeğin farkına varmayıp, kıskançlıkları yüzünden başarıya hep uzaktan bakarlar.

Kendini Kaf Dağında Görmek!

Kendini Kaf Dağında Görmek!Sizi başarısızlığa sürükleyebilecek alışkanlıklardan bir tanesi de burnunuzun havada olmasıdır. Evet, tabii ki yeteneklerinizi küçümsemeyecek, hedeflerinizi büyük tutacaksınız. Ancak bunu yaparken sınırı aşmamaya da özen göstereceksiniz. Eğer kendinizi Kaf dağında görmeye başlarsanız, kendi kendinize önünüze engeller koymuş olursunuz. Çünkü bu huyunuz sizin iki adımda bir hata yapmanıza neden olur. Başkalarının başarılarını küçümser, kendinizi fazla büyüttüğünüz için altından kalkamayacağınız işlere girer ve büyük ihtimalle sonunda büyük bir hayal kırıklığına uğrarsınız. İyisi mi siz kendinizi fazla büyütmeyin!

İnançsızlık!

İnançsızlık!“Asla yapamayacağım, bunun için uygun değilim, sanırım olmayacak…” gibi cümleleri ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Eğer gün içinde aklınıza bu tarz düşünceler geliyorsa, o zaman sizin kesinlikle motive olmaya ihtiyacınız var. Çünkü siz apaçık bir şekilde inançsızlıkla mücadele ediyorsunuz. Belki farkında değilsiniz, ama kendinize inanmıyorsunuz. Belki karakteriniz, belki de karşınıza çıkan engeller bu şekilde düşünmenize yol açmış olabilir. Ama her ne olursa olsun, inançsızlığın başarının önündeki en büyük engellerden biri olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Ünlü Romalı şair Vergilius ne demiş biliyor musunuz? “Yapabilirler, çünkü yapabileceklerini düşünüyorlar.” O halde siz de eğer böyle bir tutum içindeyseniz, bundan bir an önce vazgeçmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Pes Etmek!

Pes Etmek!Evet, çoğu başarısız insanın sorunu olan maddeye geldik. Yani pes etmeye! Çalışıp çalışıp yolun sonuna geldiğinde yorulduğunu söyleyerek havlu atan o kadar çok insan var ki! Ne yazık ki çoğu insan başarıya çok yaklaştığı anda pes ettiğinin farkında bile değil. Oysaki birazcık daha sabretseler hedeflerine ulaşmış olacaklar. Ama işte dediğim gibi, başarılılar ile başarısızlar arasındaki bariz farklılıklardan bir tanesi de bu.

Konuyla ilgili söylenmiş o kadar çok güzel söz var ki! Birkaç tanesini paylaşmalıyım. Mesela Thomas Edison: “Bazı yenilgilerin nedeni insanların işi yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını bilememeleridir.” demiş. Paul Mayer ise: “Başarıya ulaşanların yüzde doksanı yenilgiye uğramamıştır, sadece pes etmişlerdir.” sözüyle bunu farklı bir tarzla anlatmış.

SONUÇ:

Aklınızdan pes etmekle ilgili düşünceler geçtiği zamanlarda kendinizi motive etmeye odaklarsanız, böyle sorunlarla karşılaşmazsınız. Kim bilir belki yolunuza devam ettiğinizde, başarı göz açıp kapayıncaya kadar avuçlarınızın içinde olacaktır. Ayrıca siz kendinize pes etmeyi yakıştırabiliyor musunuz? Güçsüzlüğün diğer adı olan pes etmeyi ağzınıza almak bir yana, aklınızdan bile geçirmemelisiniz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum