Yatırım yapmaya başla!

Başarılı İnsanların Üretkenliklerini Arttırmak için Kullandıkları Taktikler

Başarılı İnsanların Üretkenliklerini Arttırmak için Kullandıkları Taktikler

Başarıyla üretkenliğin birbirinden ayrı düşünülemeyecek kavramlar olduğunu hepimiz biliyoruz sanırım. Az zamanda çok iş yapmanın kişinin başarısında ne kadar etkili olduğunu ve bunun için de ortada bir verimlilik olması gerektiğini açıkça görebiliyoruz. Her gün aynı iş yerinde aynı mesai saatleri içerisinde çalışan, ama biri diğerine göre çok daha fazla iş yapan başarılı insanlar bu durumun en açık kanıtları arasında! Sonuçta; kişi ne kadar çok çalışırsa çalışsın, üretkenliğini arttırmak için hangi taktikleri izlemesi gerektiğini bilmiyorsa, harcanan emeklerin çoğu boşa gider diyebiliriz.

Evet, bu nedenlerden dolayı üretkenlik günümüzün en çok konuşulan konuları arasında. Zamanın akıllıca kullanılması, işlerin belirli bir plana göre sıralanması, kısacası verimliliği arttırabilmek için bir takım taktikler izlenmesi bu gibi nedenlerden dolayı fazlasıyla önem kazandı. Aslında aynı kapasiteye sahip olan; ama arada her zaman bir başarı farkı olan insanlar, diğerlerinin ne yapıp da hep bir adım öne çıkabildiklerini hep merak etti. Kaldı ki edilmeyecek gibi de değil! Düşünsenize, birisiyle aynı saatler içerisinde çalışıyorsunuz; ama ay sonunda onun hep daha başarılı olduğunu görüyorsunuz. Sizce de sinir bozucu olmaz mı? Kısacası; eğer bu dediklerimde benimle aynı fikirdeyseniz, o zaman okumaya devam etmenizi öneriyorum. Çünkü hemen şimdi başarılı insanların sıklıkla kullandığı üretkenlik taktiklerinden bahsedeceğiz. Siz de bu taktikleri hayatınıza uyarlayarak, emeklerinizin karşılığını şimdikinden çok daha iyi bir şekilde alabilirsiniz.

İşte başarılı insanların üretkenliklerini arttırmak için kullandıkları taktikler:

Günlük, Haftalık ve Aylık Olarak Plan Yaparlar!

Günlük, Haftalık ve Aylık Olarak Plan Yaparlar!İlk olarak yapmanız gereken şey bu! Çünkü başarılı insanlar, her zaman ne yapacaklarını bilerek hareket ettikleri için hedefe daha kolay ulaşırlar. Onların günlük, haftalık, aylık ve hatta yıllık planları vardır. Örneğin; işe başladıklarında hangi saatler içerisinde, hangi işi yapmaları gerektiğini bilerek koltuklarına otururlar. Yani çoğunluk gibi mesainin ilk saatlerini ekrana veya dosyalara bakarak, ne yapacaklarını düşünerek boş yere harcamazlar. Onlar ya bir önceki akşamdan ya da sabah kalktıklarında o gün yapacaklarını zihinlerinde canlandırmış, bununla da yetinmeyip tek tek not etmişlerdir. Atıyorum; sabah 9’dan 12’ye kadar A, B, C dosyalarını bitirecek, öğle arasında arkadaşıyla buluşup yemek yiyecek, sonra küçük bir yürüyüş yapacak, öğleden sonra ise sadece bir tane zor iş yapıp geri kalan zamanda basit olanları halledecektir. Kısacası, onlar dakikası dakikasına zamanlarını nasıl geçireceklerini bildikleri için sizden daha başarılıdırlar. Çünkü ortada düşünülmesi gereken bir şey kalmamıştır, onlar her şeyi önceden düşünmüş ve planlarını çizmişlerdir.

Plana Sadık Kalmanın Başarının Anahtarı Olduğunu Bilirler!

Plana Sadık Kalmanın Başarının Anahtarı Olduğunu Bilirler!Evet, başarılı insanların üretkenliklerini arttırmak için kullandıkları bir diğer yöntem de bu! Onlar bir önceki maddede bahsettiğimiz planlarına her zaman sadık kalırlar. Çünkü plana sadık kalan insanların başarılı olma ihtimallerinin diğerlerine göre çok daha yüksek olduğunu bilirler. Bu nedenle de ne olursa olsun planlarından şaşmazlar. Siz de üretkenliğinizi arttırmak istiyorsanız önce plan yapmalı, izleyeceğiniz yolu belirledikten sonra da hiçbir engelin ayağınıza takılmasına izin vermemelisiniz. Motivasyonunuz düşse bile, başarısızlığa uğrasanız bile aynı istikamette devam etmeniz gerektiğini bilmeli, sizi hedefe götürecek yoldan hiçbir şekilde ayrılmamalısınız. Eğer çizdiğiniz plana sadık kalmayı prensip haline getirebilirseniz, işte o zaman başarınızın gözle görülür derecede artacağından da emin olabilirsiniz.

Aynı Anda Birden Çok İş Yapmazlar!

Aynı Anda Birden Çok İş Yapmazlar!Bazılarının daha başarılı olmasının ardındaki bir diğer sır da aynı anda birden çok iş yapmanın ne kadar tehlikeli olduğunu bilmeleridir. Yani sanılanın aksine birden fazla iş yapmak ya da diğer adıyla multitasking, kişiyi daha üretken yapmaz, aksine performansını önemli ölçüde azaltır. İşte bunun farkında olan insanlar, işlerini bir bir yapar ve bu alışkanlıklarının olumlu sonuçlarını açıkça görebilirler. Siz de az zamanda daha çok iş yapmak ve veriminizi arttırmak istiyorsanız, işlerinizi bir öncelik sıralamasına sokmalı ve her biri için gereken zamanı ayırmalısınız. Diğer bir deyişle, üretkenliğinizi arttırmak için sadece bir işe yoğunlaşmalı ve ancak onu tamamladığınızda aklınızı diğerine vermelisiniz. Aksi takdirde birden çok işi kısa zamanda bitireyim derken, saatlerce hiçbir işi tamamlayamadan zaman harcadığınızı fark eder ve doğal olarak kendi kendinize demotive olursunuz.

Küçük Detaylarda Kaybolmazlar!

Küçük Detaylarda Kaybolmazlar!İşte başarılı insanların sıklıkla kullandığı bir diğer taktik! Evet, onlar küçük detaylar için zaman harcamamanın üretkenliği arttırmak için ne kadar gerekli olduğunu biliyorlar. Karşılarına çıkan ufak bir problem yüzünden motivasyonlarını düşürmüyor, ayrıntıları atlayarak işlerine devam edebiliyorlar. Peki, biz ne yapıyoruz? Bazen dakikalarımızı değil saatlerimizi detaylar üzerinde çalışarak, onlar için endişelenip kafa yorarak harcıyor, sonra da önümüzde yığılıp kalan işlere bakakalıyoruz. “Neden” diyoruz. Herkes işini bitirmişken, biz neden hala çalışmak zorunda kalıyoruz? Çünkü çok da önemli olmayan işler üzerinde uğraşarak vakit harcamış ve asıl işlerimize bir türlü konsantre olamamışız. İşte bu nedenle, yapılması gereken bir diğer şey de neyin önemli neyin önemsiz olduğunun farkına varıp, küçücük detayların içinde kaybolmaktan şiddetle kaçınmaktır.

Her Zaman Gerçekçi Düşünürler!

Her Zaman Gerçekçi Düşünürler!Planlarınızı yapıyor, günlük, aylık ya da yıllık hedeflerinizi belirliyor; ama bir türlü bunları tutturamıyor musunuz? O zaman üzgünüm, ama siz ya yeteneklerinizin tam olarak farkında değilsiniz ya da gerçekçi düşünmenin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz. Çünkü plan yapıyor, ne olursa olsun hedeften şaşmıyor; ama yine de başarılı olamıyorsanız orada yanlış giden bir şeyler vardır. Ya çizdiğiniz plan size göre değildir ya da fazla hayalperest düşündüğünüz için bir yılda ulaşabileceğiniz hedeflere 6 ayda ulaşmayı düşünmüşsünüzdür.

Tamam, başarılı olmak için büyük düşünmek gereklidir bunu biliyorum. Ancak kendinizi dev aynasında görmenin de size bir faydasının dokunmayacağını anlamanız gerekmektedir. Uzun lafın kısası diyorum ki başarılı olmak için her zaman gerçekçi düşünmelisiniz. Kendinizi tanımalı, ne kadar zamanda ne kadar iş yapabileceğinizi bilmeli, güçlü ve zayıf yönlerinizin farkına varmalı ve bu yaklaşımlarınızla kendinize gerçekçi hedefler koymalısınız. Hiç kaldıramayacağınız bir yükün altına girer ve kendinizi hiç olmayacak bir şey için zorlarsanız, hem umudunuz hem de inancınız azalır; çünkü büyük ihtimalle başarısız olursunuz. İşte bu nedenle, her zaman gerçekçi düşünmeye çalışmalısınız.

Gerektiğinde Yardım İsterler!

Gerektiğinde Yardım İsterler!Üretkenliğinizi arttırmak için yapmanız gereken bir diğer şey de bu! Hani sizinle aynı işi yapıp da daha başarılı olan insanlar var ya, işte onlar tam olarak bu dediğimi yapıyorlar çünkü! Zayıf yönlerinin farkında oldukları için yapamayacakları işlerin neler olduğunu biliyor ve bunların üstesinden gelebilmek için yardım istemekten çekinmiyorlar. Yani onlar “ille de ben yapacağım, başaracağım!” diyerek inat etmek yerine, o konunun uzmanı olan kişilere danışmayı tercih ediyorlar. Bunu yaparken bir yandan da öğrenmeye çalışıyorlar. Geliştirilmesi gereken yeteneklerini kabul ediyor, o konuda yapabileceklerini yapıyor ve ne zaman yardım istemeleri gerektiğini biliyorlar. Bu özellikleri sayesinde de diğerlerine göre hedeflerine çok daha kolay bir şekilde ulaşabiliyorlar.

Kendilerine Zaman Ayırırlar!

Kendilerine Zaman Ayırırlar!Evet, başarılı insanlar hakkında öğrenmeniz gereken bir diğer sır da bu! Yani onlar prensipli bir biçimde çalışıyor, hedeflerinden hiçbir zaman şaşmıyor, zamanlarını akıllıca kullanıyor; ama tüm bunları yaparken kendilerine zaman ayırmayı da ihmal etmiyorlar. Yani sanılanın aksine başarılı insanlar işten başını kaldırmayan, sıkıcı hayatlar yaşayan kişiler değiller. Tam tersine onlar gerçekten hakkını vererek eğlenebilmek için akıllıca çalışıyor ve işten geriye kalan zamanlarını başarısız insanlara göre çok daha dolu geçiriyorlar.

Zira diğerlerine göre daha üretken olan insanlar; vakitlerini mesai yaparak, önemsiz işler üzerinde saatlerce oyalanarak ve bunlara benzer başka işlerle harcamıyorlar. Her şeyleri planlı olan insanların, iş dışında ne yapacakları da doğal olarak planlı oluyor. Kimlerle görüşecekleri, o günü kendilerine mi arkadaşlarına mı ayıracakları, hafta sonlarında ne yapacakları vs. çok daha önceden belirlenmiş oluyor. Çünkü onlar başarılı olmakla mutlu olmak arasında doğrusal bir ilişki olduğunu ve mutluluğun da ancak kişinin kendisine yeterince vakit ayırdığında elde edilebileceğini biliyorlar.

Yenilgiler Karşısında Hayıflanarak Vakit Kaybetmezler!

Yenilgiler Karşısında Hayıflanarak Vakit Kaybetmezler!Zamanınızı daha akıllı kullanmak ve üretkenliğinizi gözle görülür derecede arttırmak istiyorsanız, yenilgiler karşısında hayıflanıp durmaktan vazgeçmelisiniz. Karşılaştığınız olumsuz sonuçların motivasyonunuzu düşürmesine izin vermemeli, aksine onlardan ders alarak daha güçlü bir şekilde yolunuza devam etmelisiniz. Çoğu insanın yaptığı hatayı yapmamalı, başarısızlıkların sizi negatif yönde etkilemesine izin vermemelisiniz. Sonuçta başarısızlığı başarınızın bir parçası olarak görmeyi öğrendiğinizde, kendinizi eskisine göre çok daha güçlü hissettiğinizi görecek ve hedefinize doğru çok daha sağlam adımlarla ilerlemeye başlayacaksınız. İşte bu nedenle yenilgiler karşısında şımarık çocuklar gibi ağlayıp sızlanmakla vakit kaybetmemeli, bunun size hiçbir getirisi olmayacağını görmelisiniz.

Etraflarında Kendileri Gibi Düşünen İnsanlara Yer Verirler!

Etraflarında Kendileri Gibi Düşünen İnsanlara Yer Verirler!Siz de daha başarılı olmak için üretkenliğinizi arttırmak istiyorsanız, o zaman yapmanız gereken bir diğer şey de bu! Tıpkı başarılı insanların yaptığı gibi siz de etrafınızda aynı düşünce tarzına sahip insanlara yer vermelisiniz. Hayalleri olan, planlı çalışan ve her zaman olumlu düşünen insanlarla iletişim halinde olmanız; sizin için pek çok açıdan fayda sağlayacaktır. Onlarla konuştukça hayallerinize daha çok çalışacak, taktiklerinden faydalanarak işlerinizi daha kolay halledecek ve birbirinize bir nevi akıl hocalığı yapmış olacaksınız.

İşte bu nedenle, düşünce tarzlarınızın benzer olduğu insanlarla arkadaşlık edinmelisiniz. Eğer negatif yaklaşımlara sahip hayattan hiçbir beklentisi olmayan, plansız programsız insanlarla iletişim halinde olursanız; ister istemez onların düşüncelerinden etkilenir ve zamanla kendinize olan inancınızı kaybetmeye başlarsınız. Bunun yaşanmasını istemiyorsanız, çevrenizdeki insanları gözden geçirmeli ve sizi kötü etkilediğini düşündüğünüz insanlardan bir an önce uzaklaşmalısınız.

Başarılı insanların üretkenliklerini arttırmak için kullandıkları belli başlı taktiklerden böylece bahsetmiş olduk. Sizin de gördüğünüz gibi, onlar bu yaklaşımları sayesinde başarıya çok daha kolay ve hızlı bir biçimde ulaşabiliyorlar. Sonuçta, yapmanız gereken şey sadece birkaç yeni alışkanlık kazanmak. Kaldı ki yukarıdaki alışkanlıkları kazanmak hiç de öyle düşündüğünüz kadar zor değil! Plan yapmak, kararlı olmak, gerçekçi düşünmek, yenilgiler karşısında sağlam durmak, detaylarda boğulmamak ve etrafınızda kendiniz gibi insanlara yer vermek ne kadar zor olabilir ki? Şayet yukarıdaki önerilerin hayatınızı olumlu yönde ne kadar etkileyeceğini görmek istiyorsanız, bunları hemen şimdi bir bir uygulamaya başlayın. Doğru karar verdiğinizi çok yakında göreceksiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum