Yatırım yapmaya başla!

Başarılı Çocuk Yetiştirmek İsteyen Ebeveynler için 3 Altın Kural

Başarılı Çocuk Yetiştirmek İsteyen Ebeveynler için 3 Altın Kural

Siz de çocuklarınızın başarılı olmasını istiyorsunuz, değil mi? Soruya bak! Kim istemez ki? Hangi anne baba çocuğunun başarısız olmasını, mutsuz bir yaşam sürdürmesini ister ki? Böyle bir şey tabii ki söz konusu olamaz. Tamam, bu konuda hemfikiriz. Peki, ama bunun için elle tutulur ne yapıyorsunuz? Yani çocuğunuzun başarılı olması için diyorum, belirli bir şey yapıyor musunuz? Onun iyi bir eğitim alması, mutlu bir aile ortamı içinde yetişmesi dışında, dikkat ettiğiniz şeyler var mı? Çünkü çocuğunuzun hayatı boyunca başarılı olması istiyorsanız, bebekliğinden başlayarak yapmanız gereken bazı önemli şeyler var.

Günümüzde başarı algısı genellikle sınavlardan yüksek notlar almak, çok para kazandıran bir meslek sahibi olmak gibi kavramlar üzerine yoğunlaşmış olsa da başarı asla böyle kalıplar içine sokulabilecek bir şey değildir. Yani bu yazıyı çocuğunuzun okul birincisi olması, sınavlarda derece alması, cüzdanı kabarık biri olması için okuyorsanız; hiç okumayın daha iyi! Ya da bakış açınızı tamamen değiştirin. Zira başarılı çocuk denildiğinde aklınıza sadece yukarıda saydıklarım gibi şeyler geliyorsa, çocuğunuzu da tıpkı kendiniz gibi yanlış yolda yürümeye teşvik edersiniz. Bu nedenle, öncelikle başarının “klişe” zaferlerden ibaret olduğunu düşünmekten vazgeçmelisiniz. Ardından ne mi yapacaksınız? Hemen aşağıdaki maddeleri okuyacak ve çocuğunuzun eğitiminde bunları aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayacaksınız. Bu dediklerimde de uzlaşabildiysek, hemen alt başlıklarımıza başlayalım diyorum.

İşte başarılı çocuk yetiştirebilmek için her zaman aklınızda bulundurmanız gereken 3 altın kural:

Okumayı ve Öğrenmeyi Sevmesini Sağlayın!

Okumayı ve Öğrenmeyi Sevmesini Sağlayın!Bildiğiniz gibi, çocuk en önemli eğitimini ailede alır. Bu nedenle ona öğretmeniz gereken ilk şeylerden bir tanesi okumayı ve öğrenmeyi sevdirmek olmalıdır. Çünkü çocuğunuzu ne kadar iyi okullara gönderdiğinizin, kaç tane özel hoca tuttuğunuzun ya da kitapları için ne kadar para harcadığınızın burada pek bir önemi yoktur. Belki istediği her kitabı satın alıyorsunuz, belki bulunduğunuz bölgenin en iyi okulunda okumasını sağlıyorsunuz. Ancak ona kitap aşkının ne demek olduğunu öğretemezseniz, bütün bunlar hiçbir işe yaramaz. Bu yüzden daha bebekliğinden başlayarak ona kitapları sevdirmek için var gücünüzle çaba harcamalısınız.

Evet, bazı çocuklara okumayı ve öğrenmeyi sevdirmek diğerlerine göre çok daha zor olabilir. Ama yeterince çaba harcadığınızda bunu önünde sonunda başaracağınızdan emin olabilirsiniz. Eğlenceli oyunlarla, kitap okuma yarışmalarıyla, ilgisini çeken konularda yapacağınız araştırmalarla, onun hayatı boyunca öğrenme meraklısı bir birey olmasını sağlayabilirsiniz. Uzun lafın kısası; başarılı çocuk yetiştirmek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey ona kitapları ve öğrenmeyi sevdirmek olmalıdır!

Kendisine Doğru Yapacağı Keşif Yolculuğunda Yanında Durun!

Kendisine Doğru Yapacağı Keşif Yolculuğunda Yanında Durun!Ona tutkularının peşinden gitmeyi öğretin. İsteklerinin, yeteneklerinin ve hayallerinin farkına varmasını sağlayın. Kendi isteklerinizin onun hayatını etkilemesine izin vermeyin. Mesleğinizin, yaşantınızın, hobilerinizin ona ilham kaynağı olması için uğraşmayın. Bırakın, kendi tutkularını bulabilsin. Gerçekten ne istediğini, nelerin ona keyif verdiğini ve hayatını nasıl bir insan olarak sürdürmek istediğini düşünmeyi öğrensin.

Küçük yaştayken ona plan yapmayı, ne istediğine karar vermeyi ve istemediği takdirde hiçbir şey yüzünden kararından vazgeçmemeyi öğretin. Düşüncelerini korkmadan ifade edebilsin. Yeri geldiğinde size karşı çıkıp; “hayır, ben diğer yoldan gitmeyi tercih ediyorum” diyebilsin. Uzun lafın kısası, onun kendisine doğru yapacağı keşif yolculuğunda önünde ya da arkasında durmayın. Her halükarda yanında durun ve bunu ona da hissettirin.

Ona Mutluluğu Öğretin!

Ona Mutluluğu Öğretin!Evet, gerçekten başarılı çocuklar yetiştirmek istiyorsanız onlara mutluluğu öğretmelisiniz. Hayattan keyif almayı, umutlu olmayı, insanlara yardım etmeyi ve yaşamı sevmeyi aşılamalısınız. Çünkü bir insanın mutluluğun gerçekten ne demek olduğunu bilmesi, zaten başarıyı garantilemiş olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle, her hareketinizle çocuğunuza örnek olmalısınız. İnsanlara karşı davranışlarınızla, işinize bakış açınızla, komşularınızla olan ilişkilerinizle, eşinizle olan konuşma tarzınızla, kısacası hayattaki duruşunuzla ona sevginin, mutluluğun ne demek olduğunu göstermelisiniz. Çünkü mutlu çocuklar başarılı çocuklar demektir. Hayata umutla bağlı olan, ailesinden gördüğü gibi zorluklar karşısında güçlü durabilen ve gülüşleriyle etraflarına ışık saçan çocuklar demektir. Kaldı ki bu dünyada mutluluğun hiç zorlanmadan öğretilebileceği varlıklardır çocuklar. Sanırım, bu işin üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz, öyle değil mi?

İşte başarılı çocuk yetiştirmenin 3 altın kuralını sizlerle de paylaştık. Tabii ki bu konuda söylenebilecek ve yapılabilecek daha bir sürü şey var. Ama asıl önemli olanlar yukarıdaki noktalar! Eğer siz de mutlu ve başarılı çocuk yetiştirmek istiyorsanız, az önce öğrendiklerinizi hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum