Yatırım yapmaya başla!

Başarılı Bir Kariyer İsteyen Yeni Mezunlar için 5 Temel Yaklaşım

Başarılı Bir Kariyer İsteyen Yeni Mezunlar için 5 Temel Yaklaşım

Okul sıralarında yıllarca dirsek çürüttünüz ve sonunda istediğiniz işe kavuştunuz. Yani diğer bir deyişle, siz de nihayet iş hayatındaki yerinizi aldınız. Ama çok geçmeden sıkıntılar yaşamaya başladınız. Çünkü iş hayatında ayakta kalmanın hiç de öyle düşündüğünüz kadar kolay olmadığını gördünüz. Hatta iş dünyasının neden çoğunlukla “kurtlar sofrası” olarak anıldığını ve bu kullanımın ne kadar doğru olduğuna can-ı gönülden inanmaya başladınız. Kötü patronlar, hesap sormak için resmen başınızın tepesinde bekleyen yöneticiler, kuyunuzu kazıp yerinizi kapmak için uğraşanlar, içinden çıkılamayan problemler derken zamanla asla başarılı bir kariyerinizin olamayacağı gibi olumsuz düşünceler içerisine girdiniz.

Evet, bu dediklerim aşağı yukarı sizin hislerinize tercüman olduysa, o zaman hemen şimdi değiştirmeniz gereken bazı düşünce tarzlarınız var demektir. Çünkü daha yolun başındayken başarılı kariyer hayallerinizden vazgeçerseniz, asla yolun sonuna varamazsınız. Kaldı ki daha yeni mezun olduğunuzu düşünürsek, enerjinizin uzun yıllardır kurtlar sofrasında yer alanlara göre çok daha yüksek olması gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Sonuçta; onların tecrübeleri varsa sizin de bitmek bilmez bir enerjiniz ve onlardan çok daha genç, çok daha hızlı kavrayan bir beyniniz var. Kesinlikle sahip olduğunuz bu büyük avantajları kullanmalısınız. Elinizde olanların yanı sıra benimseyeceğiniz bazı yeni yaklaşımlarla birlikte önünde sonunda hayalini kurduğunuz kariyere ulaşırsınız. İşte bu nedenle de sizlerle, yani henüz yolun başındayken umudunu kaybedenlerle birkaç önemli noktayı paylaşmak istiyorum. Emin olun ki hemen şimdi öğreneceğiniz bu yaklaşımlar, size başarılı bir kariyer elde etmekte epey yardımcı olacak nitelikteler. İsterseniz deneyip, bunun kararını kendiniz de verebilirsiniz. İşte başlıyoruz:

Sevdiğiniz İşi Yapın ya da Yaptığınız İşi Sevin!

Sevdiğiniz İşi Yapın ya da Yaptığınız İşi Sevin!Lütfen “bana bilmediğim bir şey söyle” demeyin! Yani bunun klişe olduğunun elbette farkındayım. Ama ne kadar doğru olduğunu da biliyorum. Çünkü insan ancak sevdiği bir işi yaptığı zaman başarılı olabilir. Hem bu konunun ne kadar tartışmasız olduğu o kadar açık ki dünyaca ünlü başarılı isimlerin sadece birkaçına bakmanız yeterli! Göreceğiniz şey, hepsinin işini tutkuyla yaptığı ve ne olursa olsun hedeflerinden vazgeçmedikleridir. Bu nedenle ya sevdiğiniz ii yapın ya da yaptığınız işi sevmek için çaba harcayın. Artık hangisi kolayınıza geliyorsa! Zaten işinizi severek yaptığınızda, büyük hedefleriniz olmasa bile er ya da geç kariyerinizde yükseldiğinizi görecek ve bunu ne kadar kolay yaptığınızı siz bile şaşıracaksınız.

Bir Lider Gibi Düşünmeyi Öğrenin!

Bir Lider Gibi Düşünmeyi Öğrenin!Evet, başarılı bir kariyeriniz olsun istiyorsanız bu dediğime kesinlikle kulak vermelisiniz. Çünkü ancak bir lider gibi düşünmeyi öğrendiğinizde, hayalini kurduğunuz başarıyı yakalayabilirsiniz. Peki, bunun için neler mi yapmalısınız? Mesela, konuşmaktan daha ziyade dinlemeye önem vererek işe başlayabilirsiniz. Lider gibi düşünmek için yaratıcı olmalı, basmakalıp fikirlere bağlı kalmamalı ve her zaman öğrenmeye açık olmalısınız. Çözüm odaklı düşünmenin ve hem kendinizi hem de başkalarını motive etmenin ne demek olduğunu bilmelisiniz. Sonuçta; ne istediğinizi bilir, olaylara olumlu açıdan bakmayı öğrenir ve bir liderin sahip olması gereken özelliklerini gerçekten anlarsanız, başarılı bir kariyere çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Hatta bu noktada size; doğuştan bir lider misiniz, yoksa değil misiniz anlamanız için hemen buraya tıklamanızı önerebilirim. Kim bilir, belki de ihtiyacınız olan şeye sahip olduğunuzun farkında bile değilsinizdir.

Çalıştığınız Şirketin Hedefleriyle Kendi Hedeflerinizin Ters Düşmediğinden Emin Olun!

Çalıştığınız Şirketin Hedefleriyle Kendi Hedeflerinizin Ters Düşmediğinden Emin Olun!Evet, yeni mezunların ya da iş hayatına yeni atılanların çoğu bu gerçeği göz ardı etmekte. Doğal olarak da büyük bir hataya düşmektedir. İşte bu nedenle; başarılı bir kariyeriniz olsun istiyorsanız, çalıştığınız şirketin hedefleri ile kendi hedeflerinizin ters düşmediğinden emin olmalısınız. Yani ilk etapta, şirketinizin önceliklerini, değerlerini ve hedeflerini anlamalı, daha sonra da kendinizinkilerle kıyaslamalısınız. Onların istekleri ile sizinkiler arasında çok büyük bir fark olmadığından emin olmalısınız. Çünkü birbirinizle çelişkiye düşerseniz, kariyerinizde yükselmek bir yana dursun ortalama bir başarı bile elde edemezsiniz.

Parlak Bir Fikriniz Olmasa Bile Başarıya Dahil Olabileceğinizi Bilin!

Parlak Bir Fikriniz Olmasa Bile Başarıya Dahil Olabileceğinizi Bilin!Kariyerinizde yükselmek için illa ki dahiyane fikirler üretmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, bir an önce bu düşüncenizden vazgeçin. Yani şirketinize ani bir sıçrama yaratacak bir projeye imza atmadınız ya da yapılan toplantılarda herkes tarafından alkışlanacak bir çözüm önerisi bulmadınız diye, “asla başarılı olamayacağım” diye düşünmeyin. Çünkü başarılı bir kariyer yapmak için ortaya yepyeni bir fikir falan atmanız, diğer bir deyişle ezber bozan işler yapmanız gerekmiyor. Başka fikirler üzerinden yürüyerek de büyük başarılara imza atabilir, hayalini kurduğunuz kariyere doğru adım adım ilerleyebilirsiniz.

İyi Bir Takım Oyuncusu Olun!

İyi Bir Takım Oyuncusu Olun!Başarılı bir kariyeriniz olsun istiyorsanız, benimsemeniz gereken bir diğer düşünce tarzı da bireysellikten çıkıp iyi bir takım oyuncusu olmaya çalışmaktır. Çünkü çoğu kişi, bu konuda hata yaparak, farkına varmadan hayallerinin suya düşmesine neden olur. Tek başına bir şeyler yapmaya çalışarak, takım arkadaşlarınızdan uzak durarak ve ekip çalışmasının önemini göz ardı ederek, istediğiniz kariyere ulaşmaya çalışırsanız, işleri kendi kendinize bir kat daha zorlaştırırsınız demektir. İşte bu nedenlerden dolayı, önce iyi bir takım oyuncusu olmayı öğrenemeli, daha sonra da takımın yıldızı olmak için çaba harcamalısınız. Uzun lafın kısası, bir tek kendinize değil, birlikte çalıştığınız insanlarla birlikte şirketinizin amaçlarına da odaklanmalı, hepsini bir bütün olarak düşünmeyi öğrenmelisiniz.

İşte böylelikle, başarılı bir kariyere ulaşmak için gerekli olan temel yaklaşımların neler olduğunu birlikte incelemiş olduk. Sonuçta istediğiniz statüye ulaşmak için ne kadar çalıştığınızın değil, nasıl çalıştığınızın ve işinize karşı nasıl yaklaştığınızın çok daha fazla taşıdığını bilmelisiniz. Kısacası, umutsuzluğa kapılmamak ve iş hayatında ayakta kalabilmek istiyorsanız, öncelikle yapmanız gereken şey doğru düşünmeyi öğrenmenizdir. Zira doğru düşünmeyi bilmeniz, sizi isteklerinize götürecek bir pusulaya sahip olmanız anlamına gelecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum