Yatırım yapmaya başla!

Başarı için Mesai Bittikten Sonra Yapılması Gerekenler

Başarı için Mesai Bittikten Sonra Yapılması Gerekenler

Günün sonunda, yani saatlerce çalıştıktan sonra mesainin bitiş saatini iple çekersiniz. “Akşam olsun da eve gideyim” diye düşünüp, sürekli gözünüzün takıldığı saat ilerledikçe heyecanlanır, televizyon karşısında yapacağınız keyfin hayalini kurmaya başlarsınız. Ya da katılacağınız programların, gideceğiniz arkadaş yemeklerinin, partilerin artık her neyse onların düşüncesiyle mutlu olursunuz. Evet, akreple yelkovan mesai bitiş saatine yaklaştıkça siz de aynı durumları yaşıyorsunuz, öyle değil mi? Tabii ki yaşıyorsunuz. Sonuçta; kaç tane çalışan mesai bittiğinde dinlenmek ya da eğlenmek dışında bir şeyler düşünür ki?

Tamam, bu söylediklerimde mutabıkız. Peki, şimdi size başarılı olmak için bu düşünce tarzınızdan vazgeçmeniz gerektiğini söylesem? Diğer bir deyişle; iş hayatında istediğiniz noktaya ulaşmak için mesai bitiş saatinde aklınıza daha farklı şeyler getirmeniz gerekiyor, desem? Evet evet! Yapmanız gereken şey, tam olarak bu! Zira mesaiden sonraki 1-2 saat içerisinde neler yaptığınız, başarı grafiğinize direkt etki edecek nitelikte şeyler! Kaldı ki bu dediğimi sadece iş hayatı olarak da düşünmemelisiniz. Zira şimdi söyleyeceklerim kariyerinizi olduğu kadar, özel hayatınızı da olumlu yönde etkileyecek. Dilerseniz, kıymetli zamanınızdan daha fazla çalmadan (çünkü aşağıdaki listeyi mesai bitiş saatinden önce görmenizi istiyorum), mesai bittikten sonra yapılması gerekenleri incelemeye başlayalım.

İşte başarı için mesai bittikten sonra yapılması gerekenler:

Üretken Olun!

Üretken Olun!Mesai bitti! Masanızı, eşyalarınızı toplayıp iş yerinizden kaçar gibi uzaklaşıyorsunuz. Yapmak istediğiniz tek şey bir an önce sıcacık yuvanıza ulaşmak! Tamam, bu isteğinizde de bir sıkıntı yok. Çünkü şimdi söyleyeceğim şeyi, pekala evinizde de yapabilirsiniz. Evet, daha başarılı biri olmak için mesaiden sonraki 1 saati (eğer isterseniz 2 saatinizi) üreterek geçirmelisiniz. Peki, üretmekten kastım ne?

Aslına bakarsanız, bu tamamen sizin yeteneklerinize ve zevklerinize bağlı olarak karar vereceğiniz bir şey olmalı! Mesela; dil öğrenmeye karşı merakınız var. O halde yabancı dil öğrenmek için bilmeniz gereken kuralları incelemeli ve 1 saatinizi size çok şey katacak bu aktiviteyle geçirmelisiniz. Veya el becerinizi kullanmayı düşünebilirsiniz. Hem bu şekilde üretkenliğinizi arttırmakla kalmaz, aynı zamanda ek gelir de elde edebilirsiniz. Sonuçta; günümüzde el becerisini kullanarak para kazanan sayısız insan var. Ne demek istediğimi anladığınıza göre hemen şimdi mesaiden sonraki 1 saat içinde ne üretmek istediğinize karar verin ve kararınızı bu akşamdan itibaren uygulamaya başlayın.

Öğrenin!

Öğrenin!Yeni bir şeyler öğrenmek de mesaiden sonra yapmanız gerekenler arasında. Hayatınızı pek çok farklı yönden olumlu etkileyecek bu öneriyi, yine istediğiniz şekilde uygulayabilirsiniz. İsterseniz, yıllardır aklınızda olan ama bir türlü ilgilenmeye fırsat bulamadığınız hobilerinizle uğraşabilir, isterseniz de size uygun olduğunu düşündüğünüz eğitim programlarına katılabilirsiniz. Ya da akşama kadar hayalini kurduğunuz sıcak evinize gider, rahat koltuğunuza kurularak bilgi haznenize dilediğiniz yeni şeyi katarsınız.

Sonuçta; yeni şeyler öğrenmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, başarınızın da otomatik olarak yükseldiğini fark edecek, ayrıca özgüveninizdeki yükselişle kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Dediğime inanıyorsunuz, değil mi? Şayet bu öneriyi uygulamanın, size neler kazandırabileceğini daha net görmek istiyorsanız o zaman kısa sürede öğreneceğiniz yeteneklerin hayatınızı ne derece değiştirebileceği hususuna göz atmalısınız, derim.

Kendinizi Şımartın!

Kendinizi Şımartın!Başarı için mesai bittikten sonra yapılması gerekenler arasına, bu eğlenceli öneriyi de eklemelisiniz. Kaldı ki pek çoğunuzun bu öneriyi uygulamaya fazlasıyla sıcak bakacağından eminim. Neticede kim “kendini şımart” tavsiyesini görmezden gelebilir ki? Çoğu kişi zaten bunun için küçük bir ışık bekliyordur. İşte bu nedenle, sizin için eğlenceli olacak “mesaiden sonra şımarma” faslına hemen geçmek istiyorum. Ama tabii işin dozunu kaçırmadan!

Şımarma önerisini her gün değil de ne bileyim haftada 1 gün falan uygulamalısınız. Aksi takdirde istediğiniz başarıya ulaşamazsınız. Ve burada size verebileceğim bir diğer öneri, haftanın en yoğun, en stresli olan gününü, kendinizi şımartmak için seçmeniz. Böylelikle hem rahatlayacak hem de bir sonraki günün işlerine ve aynı zamanda işten sonra yapacaklarınıza daha iyi motive olacaksınız. Uzun lafın kısası; listenin en eğlenceli kısmı olan şımarma bölümünü doğru şekilde yapmaya dikkat etmelisiniz.

Kendinizi şımartmak için her gün yapabileceğiniz şeyler nelermiş, buradan öğrenin!

Yeni İlişkiler Kurun!

Yeni İlişkiler Kurun!Evet, başarı için mesai bittikten sonra yapılacaklar listenize bu maddeyi de eklemelisiniz. Yani işten çıktıktan sonra yeni ilişkiler kurmak için de çaba harcamalı, bunun için de doğal olarak sosyalliğinizi arttırmalısınız. Bulabildiğiniz her türlü sosyalleşme fırsatını değerlendirmeli, arkadaşlarınızdan gelen davetleri değerlendirmeyi öğrenmelisiniz.

Yeni ilişkiler kurmayı yalnızca resmi toplantılara katılmak olarak düşünmemeli, eğlence amaçlı katıldığınız davetlerde de gayet başarılı ilişkiler kurabileceğinizin farkına varmalısınız. Sonuç olarak; yeni ilişkiler kurma konusunda başarılı olmanızın, hem iş hem de özel hayatınızda size ne kadar avantaj sağlayacağını kısa süre içinde göreceksiniz, diyebilirim. Hatta yeri gelmişken bu konuda epey işinize yarayacağını düşündüğüm şu yazıyı da inceleyin, derim.

Bakınız: Güçlü Bir İletişim Yeteneği için Geliştirilmesi Gereken 6 Önemli Nokta

Hayallerinize Ulaşmak için Çabalayın!

Hayallerinize Ulaşmak için Çabalayın!Mesaiden sonraki zaman dilimi içerisinde yapmanız gereken bir diğer şey de hayallerinize ulaşmak için çaba harcamak! Tamam, biliyorum ki çoğunuz hayallerini gerçeğe dönüştürmek için uğraşıp didindiğini düşünüyor. Ancak şu da bir gerçek ki pek çoğunuz da düşlerine ulaşmanın hazzını yaşayamıyor. Çünkü “insanlar hedeflerine neden ulaşamazlar?” sorusunun yanıtlarında açık ve net olarak yatan nedenler, ne yazık ki sürekli göz ardı ediliyor. İşte bu nedenle, size mesaiden çıktıktan sonraki zamanınızda mutlaka ama mutlaka hayalleriniz için bir şeyler yapmanızı öneriyorum.

İleride kendinizi görmek istediğiniz noktaya ulaşmak için gereken neyse, onunla ilgilenmenizi, emeğinizi ve zamanınızı harcamadan hayalinize asla ulaşamayacağınızı söylüyorum. Sonuçta; bugün yapacaklarınız, yarın sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracak, düşünüzü biraz daha gerçeğe dönüştürülebilir kılacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum