Yatırım yapmaya başla!

Başarı için Gününüzü Nasıl Organize Etmelisiniz?

Başarı için Gününüzü Nasıl Organize Etmelisiniz?

Bugün günlerden pazartesi, yani haftanın ilk günü! Eminim ki hafta sonunda yapması gerekenleri yapmamış pek çok insan şu anda işe nereden başlayacağını bilemez halde! Yani plansız programsız güne başlayanlar ne yazık ki aslında her gün yaşadıkları bir “ne yapacağını bilememezlik sendromu” yaşıyorlar. Tıpkı bir labirentin içinde ne yolunu ne de yönünü bulabilenler gibi oradan oraya koşturup duruyorlar! Elinde hiçbir pusula olmadan bilinmeyene doğru yola çıkan kaybolmuşlar gibi şaşkınlık, korku ve umutsuzluk dolu gözlerle hayatı izliyorlar. Evet, plansız davrananlar işte bunlar gibi durumlar içine düşerek; kısır bir döngü içinde günlerini sürekli yanlış şekilde geçiriyorlar.

Efendim? Yoksa durumu çok mu abartıyorum? Plan yapmayan insanların günleri aslında bu kadar da başarısız değil mi? Öyleyse başarılı insanlar ile başarısızlar arasındaki farklılıkları bir kez daha düşünün derim. Birileri isteklerine rahatlıkla ulaşırken, diğerlerinin neden hep yerinde saymak zorunda kaldığına bir kez daha dikkatlice bakın. Bakın ki aradaki en büyük farklılıklardan birinin hem kısa hem de uzun vadede yapılan planlar ve onlara ne kadar sadık kalındığı gerçeği olduğunu anlayın. Sonuçta, hem iş hem de özel hayatta karmaşa yaşamayan ve hayatının kaos halini almaması için elindeki bütün olanakları kullanan insanlar kesinlikle plan yapmayı biliyorlar. Gayet basit bir şekilde yapılan; ama kolaylığıyla ters orantılı biçimde etkili olan planların kişinin hayatını düzene sokmasına ne kadar fayda ettiğinin farkındalar.

Evet, planlar! Doğru planın kişiyi başarıya götürdüğünü bilen bu insanlar uzun vadeli planlarının yanı sıra, kısa vadeli olanlara da aynı şekilde hassasiyet gösteriyorlar. Yani 1 sene içinde, 5 sene içinde ya da 10 sene içinde ulaşacak oldukları hedeflerinin yanı sıra; bir sonraki gün yapacakları işlere kadar her hareketlerini önceden zihinlerinde tasarlıyorlar. Çünkü karmaşanın ve bilinmezliğin kişiye mutsuzluk veya başarısızlıktan başka hiçbir şey getirmeyeceğinin ayrımını yapmışlar. İşte bu nedenlerden dolayı da hem özel hem de iş hayatlarında her işleri yolunda gidiyormuş gibi görünen insanlara şaşkınlıkla bakılmakta! Onların neden hiçbir alanda zorluk yaşamadıklarına, işlerini nasıl hep zamanında yetiştirebildiklerine, hem iş hem de özel hayatlarında nasıl bu kadar başarılı olabildiklerine merakla cevaplar bulunmaya çalışılmakta! Aslında bu soruların cevabının “planlı davranmak” kadar basit olduğu ne yazık ki pek çok kişi tarafından fark edilememekte!

Şayet siz de işleri sürekli yolunda giden, her dakikasının kıymetini bilen, gerektiği zaman “hayır” cevabını verebilen başarılı insanlardan biri olmak istiyorsanız, o zaman kesinlikle planlı yaşamanın önemini anlamalısınız. Elbette bu alışkanlığı kazanmanın hayatınızı nasıl değiştireceğini öğrenmek istiyorsanız, bunun için yaşamınızda birkaç küçük değişiklik yapmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Sonuçta; günlerinizi karmaşa, boşluk, isteksizlik ve ne yapacağını bilememezlik içinde geçirmekten bıkıp usandıysanız, hemen şimdi hayatınızın gidişatını değiştirebilirsiniz. Peki, yaşamınızın yönünü değiştirmek için yapmanız gerekenler ne? Çok daha başarılı bir hayata doğru yol almak için öncelikle küçük adımlar atmanız gerekiyor. Bu da ilk etapta ertesi günün planını yapmanız gerektiği anlamına geliyor. Zaten bir sonraki günün planını yapmayı ve bu planı uygulamayı öğrendiğiniz zaman uzun vadedeki planlarınıza da çok daha kısa yoldan ulaşacağınızı göreceksiniz diyebilirim. O zaman lafı daha fazla dolandırmadan, gününüzü nasıl organize etmeniz gerektiğini incelemeye başlayalım:

Uyumadan Önce Mutlaka Ertesi Günün Planını Yapın!

Uyumadan Önce Mutlaka Ertesi Günün Planını Yapın!Daha başarılı ve daha verimli günler geçirmek için uyumadan önce mutlaka ertesi günün planını yapmalısınız. Bu şekilde sabah kalktığınızda ne yapmanız gerektiğini bilecek ve yataktan saatinde çıkmış olmak için bir amaca sahip olacaksınız. Hem bu dediğimin sadece iş hayatında yer alanlar için gerekli olduğunu da düşünmeyin. Yani ertesi günün planını yapmak için ille de sabah kalkıp işe gitmeniz gerekmiyor. Çalışmıyor ya da eğitim hayatına devam ediyor da olabilirsiniz. Ama bunlar sizin planlı yaşamanıza hiçbir şekilde engel değil!

Tıpkı ertesi güne hazırlanan bir çalışan gibi siz de ertesi gün yapacaklarınıza hazırlanabilirsiniz. Sabah kalkış saatinizden tutun da kahvaltı için ayıracağınız süreye ve sonrasında yapacaklarınıza varana kadar her anınızı kafanızda şekillendirebilirsiniz. Zihninizde oluşturduğunuz taslaktan sonra planlarınızı bir yere not etmeli, ertesi gün kullanacağınız bu etkili pusulayı son kez gözden geçirmelisiniz. Emin olun, bu yöntem sayesinde sürekli yaşadığınız o boşluk hissinden kurtulacak ve nereye basacağınızı bildiğiniz için adımlarınızı çok daha sağlam bir şekilde atmaya başlayacaksınız.

Beklenmedik Durumlar Karşısında Ne Yapacağınızı Bilin!

Beklenmedik Durumlar Karşısında Ne Yapacağınızı Bilin!Tamam, planınızı doğru bir şekilde yaptınız diyelim. Peki, ama işlerin istediğiniz gibi gitmemesi durumunda ne yapmanız gerektiğini de biliyor musunuz? Sonuçta gün içinde karşınıza bazı engeller çıkabilir, öyle değil mi? İşte bu nedenle, her zaman bir yedek planınız olmalı! Çünkü ipin ucunu bir kez kaçırdığınız zaman işleri toparlamanız kolay olmayabilir. Mesela, gün içinde aksattığınız bir işi ertesi gün telafi edeceğinizi düşünerek yapılacaklar listenize koydunuz diyelim. Ancak ertesi gün başka bir aksilikle karşılaşabileceğinizi de düşünmelisiniz. Zira bu sefer elinizde bir sürü yapılacak şey olur, ama siz sürekli ipin ucunu kaçırdığınız için planlarınızı olması gerektiği gibi hayata geçiremezsiniz.

Kısacası, ertesi günün planını yaparken bir işi tamamlayamama ihtimalini hesaba katarak kendiniz için ekstra bir zaman yaratmalısınız. Zaten çoğunlukla bu zamana ihtiyaç duymayacaksınız, ama zamanlamanızı tutturamama durumunda o işi yapmak için elinizde ekstra bir vakit olduğunu bilmek sizi inanılmaz derecede rahatlatacaktır. İşte bu nedenle beklenmedik olaylarla karşılaştığınızda planınızı uygulamaktan vazgeçmemeli, bunun yerine planınız üzerinde birtakım değişiklikler yapmayı denemelisiniz.

Öncelik Sıralamanızda Yanlış Yapmayın!

Öncelik Sıralamanızda Yanlış Yapmayın!Planınızı yapma aşamasında dikkat etmeniz gereken bu nokta, işlerin istediğini şekilde ilerleyip ilerlememesi üzerinde epey etkili olacaktır. Çünkü önceliklerinizi yanlış belirlerseniz planınızı uygulamakta zorlanmaya başlayacak ve yanlış zamanda yanlış iş yaptığını için kısa süre içinde tükendiğinizi hissedeceksiniz. İşte bu nedenden dolayı, günün ilk saatinden başlayarak yatacağınız ana kadar her işinizi doğru bir şekilde sıralamalısınız. Mesela; planınızda akşam saatlerine yapılması gereken zor bir görevi koymak yerine, daha eğlenceli ve sizi fazla yormayacak olan işlerinizi koymalısınız.

Aynı şekilde öğlene kadar olan zamanınızı verimli bir şekilde geçirmek için bu zaman zarfında zor olan işlerinizi tamamlamalı, sabah enerjinizden faydalanarak günün geri kalanını çok daha huzurlu bir şekilde geçirmelisiniz. Tabii, arada istisnalar yapabileceğinizi de eklemek isterim. Örneğin; kendinizi pek de iyi hissetmediğiniz bir günün sabahında zor işler yerine kolay olanları seçerek plana adapte olmaya çalışabilir ve kedinize karşı toleranslı olarak planınızı farklı da olsa bir şekilde yine de uygulayabilirsiniz. Burada ne kadar esnek davranacağınıza ve esnekliğin sizi yapılacak işlerinizden alıkoyup koymayacağına karar verecek olan kişi sizsiniz. Ancak genel olarak öncelik sıralamanızı doğru yaptığınızda gününüzü organize etme alışkanlığı çok daha kolay bir şekilde kazanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Güne Tamamlanmış Bir Görevle Başlayın!

Güne Tamamlanmış Bir Görevle Başlayın!Bu önerinin size gününüzü organize etmek için gereken gücü ve isteği vereceğinden kesinlikle emin olabilirsiniz. Sadece yöntemin ne kadar etkili olacağını görmeniz için denemeniz gerekiyor. Yani demek istediğim o ki günün başlangıcında size iyi hissettirecek bir görev tamamlamalısınız. Mesela; iş hayatında yer alıp gününü organize etmek isteyenler, mesainin ilk dakikalarında dosyalarını gözden geçirme, mailleri cevaplama, masalarını düzenleme, yapılacaklara dair küçük notlar alma gibi işlerle motivasyonlarını yükseltebilirler. Çalışmayanlar ise yataklarını toplayıp, güzel bir kahvaltı hazırlayarak günün ilk başarıyla tamamlanmış işinin keyfini çıkartabilirler. Burada ne yapacağınız tamamen size bağlı! İşe gitmeden önce güzelce giyinip kuşanmak da sizin için yeterince tatmin edici olabilir, balkona çıkıp güzel bir sabah kahvesi içmek de! Artık hayatınız ne yönde ilerliyorsa ve planınızda yer alan önemli işler nasılsa ona göre bir tanesini yerine getirmeyi seçmelisiniz.

Oyalanmak için Harcadığınız Zamanın Farkında Olun!

Oyalanmak için Harcadığınız Zamanın Farkında Olun!Günün planını yaptınız diye, her dakikanızı dolu dolu geçireceksiniz gibi bir kural olmadığını da bilmelisiniz. Elbette ara sıra zaman öldürecek, kafanızı toplamak için ıvır zıvır işlerle uğraşacaksınız. Belki sosyal medya mecralarında bir şeylere bakınmak isteyecek belki de arkadaşlarınızla havadan sudan muhabbet edeceksiniz. Sonuçta planlı yaşamayı gözünüzde çok sıkıcı bir şey gibi canlandırmamalısınız. Eskiden yaptığınız şeyleri yapmaya devam ederek de gününüzü organize edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey sadece akıp giden zamanın farkında olmanızdır. Bunun için de sözüm ona pek de gerekli olmayan işlerle uğraşırken zamanlayıcınızı devreye sokmalı ve sınırı aşmamaya dikkat etmelisiniz. Kafanızı dağıtmak ya da can sıkıntınızı gidermek için yaptığınız işlere haddinden fazla vakit harcamazsanız, planlarınızı gayet başarılı bir şekilde uygulamaya devam edebilir ve planlı yaşamanın zannettiğiniz gibi sıkıcı bir şey olmadığını deneyimleyerek öğrenebilirsiniz.

Bir Süper Kahraman Olmadığınız Gerçeğini Göz Ardı Etmeyin!

Bir Süper Kahraman Olmadığınız Gerçeğini Göz Ardı Etmeyin!Tamam, belki bir sürü görevi yerine getirmek istiyorsunuz. Belki planlı yaşamaya başlamanın verdiği heyecanla akşamdan hazırladığınız listeye zibilyon tane yapılacak şey yazıyorsunuz. Peki, ama bunların ne kadarını yapabileceğinizi gerçekten biliyor musunuz? Çünkü işin başında kendinize haddinden fazla sorumluluk yüklerseniz kısa süre içinde cesaretinizi yitirir ve plan yapmanın hiçbir işe yaramadığını düşünmeye başlarsınız. Hatta belki de plan yapmaya başlamadan önceki günlerinizde çok daha başarılı olduğunuza inanmak gibi bir hata yaparsınız.

Ne kadar iş yapabileceğinizi bilmediğiniz ve kendinizi yeterince tanımadığınız için bu girişiminizin başarısızlıkla sonuçlandığını anlayamazsınız. Evet, işte bu gibi durumlarla karşılaşmamak için önleminizi önceden almalısınız. Yeteneklerinizin farkında olarak gün içinde ne kadar görevi tamamlayabileceğinizi hesap etmeli, hesaplarınızla gerçekte olanların birbirini ne kadar tuttuğuna bakarak daha akıllıca plan yapmaya doğru adım adım ilerlemelisiniz. Sonuçta; 20 kiloluk ağırlığı bile kaldıramazken 50 kiloluk bir ağırlığın altına girme gibi büyük bir yanlışa düşerseniz, o yükün altında ezilmeniz karşılaşabileceğiniz en muhtemel sonuç olacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum