Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Barzani: Kürdistan Avrupa’nın Gaz İhracatçısı Olacak

Ülkesinin enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi konusundaki çabasını anlatan Kürdistan Başbakanı Barzani, Rus gazına bağımlılığı azaltacak haberler verdi.
Barzani: Kürdistan Avrupa’nın Gaz İhracatçısı Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

İkinci ayına giren Rusya – Ukrayna savaşında kuşkusuz ki en çok konuşulan konulardan birisi enerji meselesi oldu. ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri Rusya’ya enerji bağımlılığını azaltmak için adımlar atarken, Almanya bu konuda biraz daha temkinli davranıyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’ya enerji ambargosu uygulamanın Almanya ekonomisini krize sokacağını, çok fazla istihdam kaybı yaratacağını ve sanayide ciddi zararlar yol açacağını söyledi. Rusya’dan enerji alımını kısmadan önce arz güvenliği sağlanması gerektiğine vurgu yaptı.

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde düzenlenen Küresel Enerji Forumu’nda yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu. “Bugün burada sizlerle Irak Kürdistan Bölgesi’nin enerji kapasitesinin geleceğiyle ilgili konuşmaktan şeref duyuyorum” diyen Barzani, geleceğin enerji sektörü üzerine inşa edildiğini söyledi.

BAE’nin 50 yıl önce koyduğu hedefi yerine getirdiğini, tüm bölgeye enerji sağladığını ve doğal kaynakları akıllı bir şekilde kullandığını belirtti. Barzani, “Kürdistan’ın yakında dünyanın artan talebi için önemli bir enerji kaynağı haline geleceğinden eminim” diyerek, Rusya’ya bağımlılığını azaltmak isteyen ülkeler için umut verdi.

Avrupa’nın Enerji İhtiyacının Bir Kısmını Karşılayabiliriz

Yakın bir zamanda Kürdistan’ın Irak’ın diğer parçalarına, Türkiye’ye ve Avrupa’ya net gaz ihracatçısı olacağını dile getirdi. Kürdistan hükümetinin petrol ve gaz ortaklarıyla imzalanan sözleşmelere bağlı kalmaya devam ettiğini, aynı zamanda bölgedeki diğer ülkelere de yardım edeceğini belirtti.

Konuşmasında “Burada açıklamalıyım ki; biz Kürdistan’da, eğer Bağdat’taki ortaklarımız yardım ederlerse, Avrupa’nın enerji ihtiyacının bir kısmını karşılayabilme imkanına sahibiz” ifadesine yer verdi.

Enerji kaynaklarının etkili ve akıllı bir şekilde kullanılmasının geleceğe yönelik ilk işleri olduğunu söyleyen Barzani, doğal kaynakların geliştirilmesi için Kürtlerin çok çalıştığını, savaş, salgın, başkaldırı gibi birçok engeli atlattıklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu