Yatırım yapmaya başla!

Barclays’in Kazançları Brexit Endişelerine Rağmen Beklentileri Aştı

Londra merkezli finans grubu şirketi Barclays, açıkladığı 3 aylık bilançosuyla tahminleri aştığını gösterdi. Rakamların Brexit endişelerine rağmen yüksek gelmesi dikkat çekti.
Barclays’in Kazançları Brexit Endişelerine Rağmen Beklentileri Aştı

Dünyanın önde gelen büyük finans grubu şirketi Barclays, 30 Eylül’de sona eren 3 aylık dönem içinde 1.29 milyar dolarlık (1 milyar sterlin) net gelir açıkladı. Veri firması Refinitiv’deki analistlerin 723 milyon sterlin seviyesindeki beklentisinin çok üzerine çıktığı görülen net gelirin, Brexit endişeleri ve zorlu piyasa koşulları arasında böyle yüksek gelmesi dikkat çekti.

Söz konusu açıklamada ayrıca Barclays’in yıllık fonlama maliyetlerini azaltma girişimi kapsamında 2.65 milyar dolarlık imtiyazlı hisseyi kurtaracağı söylendi. İlaveten banka üçüncü çeyrek sonunda çekirdek sermaye oranının yüzde 13.2 seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi.

Barclays CEO’su Jes Staley de bugünkü açıklamasında; Brexit endişeleri etrafında yoğunlaşan makro ekonomik belirsizliğe rağmen 2018’in şirket stratejisi için bir yerine getirme yılı olduğunu aktardı.

Barclays CEO’su Jes Staley Üçüncü Çeyrek Açıklaması Buna göre Staley; “Gelişmiş getiriler üretmeye ve zaman içinde hissedarlara daha fazla artık sermaye dağıtmaya odaklandık” dedi. Barclays’in vergi öncesi karı geçen yılın 1.11 milyar sterlin seviyesine göre 1.46 milyar sterlin olurken, banka yıllık fonlama maliyetlerini 165 milyon sterlin düşüreceğini kaydetti. Hargreaves Lansdown analisti Laith Khalaf bugünkü notunda, Barclays’deki sıçramanın batık kredilerdeki azalma, daha güçlü sterlin ve bazı tek seferlik düzenlemelerden kaynaklandığını belirtti.

Bunun iyi olduğunu söyleyen analist ancak sonuçların yatırımcılara ileriye dönük karlılık açısından çok fazla umut vermeyeceğini de ekledi.

Barclays Karı YükseldiBarclays’in piyasa ve ticaret işlerinden elde edilen gelirlerin üçüncü çeyrekte yüzde 19 artış gösterdiğini dile getiren analist, bunun bazı aktivist yatırımcılardan eleştiri alan bankacılık stratejisini yeniden onayladığı bilgisini de verdi. Ve düşüncesini; “Son bilanço, Barclays’teki büyük resmi gerçekten değiştirmiyor, ilerleme yapıldı fakat bu düzensiz bir şekilde geldi ki biz performansta daha faza tutarlılık görmek istiyoruz” sözleriyle anlattı.

Öte yandan Barclays’in bu yılın başlarında, 3 yıldan uzun süredir en iyi sonuçlarını yayınladığı, bankanın vergi öncesi karının 30 Haziran’a kadar 3 katına çıktığı hatırlatıldı.

Barclays Sonuçları Analist Yorumu Sonuçta Birleşik Krallık merkezli şirket, yıllar süren skandalın ardından süren itibar sorunlarını ortadan kaldırmaya çalışıyordu. Bunların sonuncusu, 2017’nin başlarında patlak veren muhbir skandalıydı.

Ayriyeten bankanın çalışanlarını 56 bin kişi azaltarak, dünya çapında 22 işini sattığını ve Afrika’daki perakende bankacılık faaliyetlerine son verdiği hatırlatıldı. Son olarak, yıl başından bu yana yüzde 20 oranında azalan Barclays hisselerinin Çarşamba günü yüzde 0.36 seviyesinde yükseldiği ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum