Yatırım yapmaya başla!

Barclays, Deutsche Bank’tan 20 Milyar Dolar Değerinde Hedge Fon İşi Kaptı

İngiliz bankası Barclays'in, Alman borç veren Deutsche Bank'tan 20 milyar dolarlık hedge fon müşterisini kaptığı söyleniyor.
Barclays, Deutsche Bank’tan 20 Milyar Dolar Değerinde Hedge Fon İşi Kaptı

Eski J.P. Morgan İcra Kurulu Başkanı Jes Staley tarafından işletilen İngiliz bankası Barclays, konu hakkında bilgiye sahip kişilere göre; Deutsche Bank’tan Barclays’e taşınması için toplamda 20 milyar dolar değerindeki hedge fon müşterilerini ikna etti. Üstelik bu miktarın yarısının tek bir müşteriden geldiği söyleniyor.

Deutsche Bank’ın bu ayki açıklamasına göre hisse senedi alım satım işlemlerinden çekilmesi, büyük bir kusur olarak görülüyor.

Deutsche Bank Açıklaması KusuruHaberler, dünyanın dört bir yanında şok etkisi yarattı ve Wall Street’in yüksek rekabet gücüne sahip hisse senetleri endüstrisinde, riskli hedge fon müşterilerini avlamak için nadir bir fırsat olarak görüldü.

Birincil aracılık müşterileri, bankalarına genellikle sadıktır; çünkü ticaret yapmak, tahminlerine uygun kaldıraç uygulamak ve gözaltı varlıkları için onlara güvenirler. Riskten korunma fonlarının alım satım sistemleri, brokerleri ile derinlemesine bir ilişkiye işaret eder ve manevra sağlayıcıları zorlu bir süreç olabilir.

Rakipler, Deutsche Bank’ın müşterilerini 7 Temmuz’da ana aracı kurum işini Fransız bankası BNP Paribas’a devretmeyi kabul ettiklerini açıklamıştı.

Müşterileri BNP Paribas DevredecekThe Telegraph’a göre Staley, Barclays ekibine Deutsche’nin sorunlarından yararlanabileceğini söyledi. Deutsche Bank sözcüsü ise “Bazı müşterilerin BNP Paribas ile görüşmelerimiz devam ederken dengeleri diğer sağlayıcılara geçici bir önlem olarak taşımak isteyebilecekleri beklenmedik ve tamamen doğal değil,” dedi.

Sözcü, BNP Paribas ile görüşmelerin iyi ilerlediğini söylerken, anlaşma tamamlandıktan sonra dengelerin geri döneceğinden emin olduklarını söyledi. Barclays bu rapor hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Reuters ise bankanın Deutsche Bank’ın ana aracılık işinin bir bölümünü almaya çalıştığını yazdı.

Geçiş arasında Goldman Sachs ve JP Morgan Chase gibi şirketler, Alman bankasının müşterilerini kapmak istiyorlardı.

Bankalar Müşteri Çalmaya ÇalışıyorBu nedenle hedge fonlar portföylerini başka bir bankaya aktarmak zorunda olduklarından, bilgi sahibi olan diğer insanlara göre alternatifleri göz önünde bulundurabileceklerini savunuyorlardı. Deutsche, BNP Paribas ile olan anlaşmasını sona erdirme baskısı altında bulunuyor. Çünkü müşteriler günde yaklaşık 1 milyar dolar bakiye çekiyorlardı.

Rapora göre; işletmenin toplam büyüklüğü 150 milyon Euro (167 milyar dolar) düzeyinde. Riskten korunma fonlarına hizmet vermek, yatırım bankaları için en büyük özkaynak geliri kaynağı olma yolunda önceliğe sahiptir. Sektörün veri sağlayıcısı Coalition’a göre; dünyanın en büyük 12 yatırım bankası, geçen yıl 2017’ye göre yüzde 8,3 daha fazla birinci sınıf hizmet gelirinde 18,3 milyar dolar üretti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum