Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Barclays 3Ç20’de Beklentileri İkiye Katladı

Barclays 2020 yılının üçüncü çeyreğinde beklentilerin ikiye katlarken, kredi zararları karşılıklarını düşürdü.
İngiliz Barclays 3Ç20’de Beklentileri İkiye Katladı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz borç veren Barclays, yılın ilk çeyreğinde %42 oranında kâr düşüşü açıklamıştı. Aradan geçen iki çeyrek sonra beklentileri ikiye katlamayı başardı. Koronavirüs pandemisinden kurtulma planı yapmaya çalışan banka, yılın üçüncü çeyreğinde 611 milyon sterlin net kâr bildirdi.

Bankanın hissedarlara atfedilen net kârının 273,5 milyon sterlin olması bekleniyordu ve gerçekleşen rakam tahminleri ikiye katladı.
Barclays 3Ç20 Net Kârı
Kaynak: Barclays

Banka kısmen koronavirüsle ilgili değer düşüklüğü ücretlerindeki keskin düşüşe bağlı olarak güçlü bir net kâr açıkladı. Yılın ilk yarısında, ikinci çeyrekte 1,6 milyar sterlin kredi zararı karşılığı ekledikten sonra 695 milyon sterlin net gelir bildirdi.

Kötü kredileri karşılamak için bir kenara bırakılan nakit sadece 608 milyon sterline ulaşırken, beklenen 1 milyar sterlinin çok altında kaldı. Barclays CEO’su Jes Staley CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Bu yılın ilk yarısında çok, çok güçlü bir değer düşüklüğü ücreti aldık ve değer düşüklüğü rezervlerimiz, yani kredi zararları rezervlerimiz şu anda 9 milyar sterlinin oldukça altında,” dedi.

Bankanın kurumsal ve yatırım bankacılığı birimi, önceki çeyrekteki 694 milyon sterline göre 627 milyon sterlinlik vergi öncesi kâr açıkladı. Sabit gelir, para birimi ve emtia alım satım geliri ise yılın başlarında görülen yüksek hacimler normalleşmeye devam ederken, 1,47 milyar sterlinden 1 milyar sterline düştü. Hisse senedi alım satım geliri de 674 milyon sterlinden 691 milyon sterline yükseldi.

Ortak sermaye katmanı 1 oranı (CET1), yılın ilk yarısının sonunda %14,2’den %14,6’ya yükselirken, grup geliri 5,2 milyar sterline geriledi.
Barclays Geliri 5,2 Milyar Sterlin
Kaynak: Barclays

Grup geliri, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde 5,54 milyar sterlin düzeyindeydi. Maddi öz sermaye getirisi (RoTE) ise ikinci çeyrekteki %0,7’den yükselirken, %5,1 düzeyine ulaştı. Net faiz marjı ise %2,51 olurken, bir önceki çeyrekte %2,48’den çok az değişim kaydetti.

Banka, salgının etkisini hafifletmek için İngiltere’deki hayır kurumları arasında dağıtılan 100 milyon sterlinlik bir Toplum Yardımı paketi yayınladı. Staley bunun sahip oldukları esnek ve çeşitlendirilmiş iş modeli ile mümkün kılındığını söyledi.

Staley, “Bu, kurumsal ve yatırım bankası birimimizdeki güçlü gelir performansıyla tüketici işletmelerimizdeki rüzgarları dengelemekten daha fazla olan bu krizi atlattıkça kârlı kalmaya devam ettiğimiz anlamına gelir,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu