Yatırım yapmaya başla!

Barclays 2Ç19 Kârı, Brexit’e Rağmen Beklentileri Aştı

İngiliz bankacılık devi Barclays, 2019 yılının ikinci çeyreğinde Brexit belirsizliğine rağmen beklentileri aşmayı başardı.
Barclays 2Ç19 Kârı, Brexit’e Rağmen Beklentileri Aştı

İngiltere’de Brexit konusundaki belirsizlikler en şiddetli halini almaya başlarken, bankacılık sektörüne yönelik büyük endişeler bulunuyor. Barclays ise bu endişelere karşı durarak, 2019 yılının ikinci çeyreğinde beklenti üstünde bir kâr açıklamayı başardı. Yılın ilk çeyreğinde de 1,03 milyar sterlinlik net kârı ile şaşırtmıştı.

Barclays’in ikinci çeyrek kârı, bir önceki yılın aynı dönemindeki 1,2 milyar sterline kıyasla 1,03 milyar sterlin olarak bildirildi.

1,03 Milyar Sterlin KarReuters anketine katılan analistler ise ikinci çeyrek kârının 988,98 milyon sterlin olmasını bekliyorlardı. Beklentileri aşan Barclays’in ikinci çeyrek vergi öncesi kârı ise bir yıl önce 1,9 milyar sterlin iken bu dönemde 1,5 milyar sterlin olarak gerçekleşti. Maddi özkaynak kârlılığı ise bir önce yıla göre yüzde 12,3’ten yüzde 9,3’e geriledi.

Bankanın çekirdek sermaye oranı, bir önceki çeyreğin sonunda yüzde 13 seviyesindeyken, bu çeyrekte yüzde 13,4 olarak bildirildi. Barclays CEO’su Jes Staley, bu yıl şu ana kadar her iki çeyrekte de maddi özkaynaklara vergi sonrası yüzde 9’luk getiriyi (RoTE) aşmanın Barclays’in yaklaşık on yılda sahip olduğu en iyi ilk yarı performansı olduğunu belirtti.

CEO yıl için maddi özkaynak kârlılığının yüzde 9’undan daha büyük bir getiri sağlayabileceklerinden emin olmaya devam ettiklerini söyledi.

Banka Maddi Özkaynak KarlılığıRoTE, bankanın potansiyel zararlarla başa çıkma yeteneğini ölçer ve ne kadar yüksekse bankanın o kadar ses duyduğu kabul edilir. İngiliz bankası, ABD ve Euro bölgesindeki zayıf ekonomik büyüme projeksiyonlarını ticarete yönelik belirsizlikle arasında seyrederken; Brexit, AMB ve İngiltere Merkez Bankası’nın baskı açısını düzeltti.

Rapor açıklamasında Barclays, “Brexit, Birleşik Krallık için en önemli ekonomik olaylardan biridir ve bu raporun tarihinde etkileri, bilinmeyen olası etkilerin tümü ile birlikte benzeri görülmemiş sonuç belirsizlik seviyelerine tabidir,” ifadelerine yer verdi.

Bu arada, Barclays ilk çeyrek kazançlarında, zorlu piyasa koşullarının sürmesi halinde, 2019 yılı yıllık maliyetlerini daha önce beklenen 13,6 ila 13,9 milyar sterlin seviyesinin altına düşürmek zorunda kalacağı konusunda uyarmıştı. Banka ikinci çeyrek kazançlarında, tam yıllık maliyetlerin ise 13,6 milyar sterlin altına düşmesi bekleniyor.

FED, dün akşam 11 yılın ardından 25 baz puanlık faiz indirimine giderken, AMB’nin yıl sonundan bir indirim yapması bekleniyor.

AMB Faiz İndirimi BekleniyorAvrupa’daki bankalarda faizlerin düşük seviyelerde olması büyük bir sorun olarak görülüyor. Fransız banka Societe Generale ikinci çeyrek kazanç açıklamasında düşük oranlara dikkat çekmişti.

Barclays CEO’su Staley ise “Orta vadede, faiz oranlarınız sıfıra yaklaşırken ve çoğu durumda sıfırın altındaki durumlarda, gelir tarafındaki tüm bankalar için bir zorluktur. Etkili olarak risksiz para ücretsiz olduğunda, bu bankacılık sektörü için bir zorluktur,” ifadelerini kullandı.

Staley, “Öte yandan resesyonu durduracak ve ekonomik büyüme yaratacaksa bu büyümeye sahip olan bankalara büyük faydası var. Merkez bankacılarının oynaması gereken iyi bir denge,” diye sözlerine devam etti. Yükselen oranlar, bankalar için iyidir. Çünkü kârlı bir faiz oranıyla yatırımcılara borç verebilir. Düşük faizler ise bankanın kâr elde kabiliyetini kısıtlar ve marjlar üzerinde baskı yaratır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum