Yatırım yapmaya başla!

Zorlu Koşullara Rağmen Barclays Net Kârı Beklentileri Aştı

İngiltere merkezli Barclays'in yılın üç ayında net kârı 1,03 milyar sterlin ile beklentilerin çok üzerinde geldi.
Zorlu Koşullara Rağmen Barclays Net Kârı Beklentileri Aştı

Brexit belirsizliği nedeniyle önce İngiltere daha sonra Avrupa bankalarının zorlu ilk çeyrekler geçirdikleri biliniyor. Buna karşın İngiliz Barclays’in tüm zorluklara karşın ilk çeyrek net kârı beklentilerin üzerinde geldi. Reuters anketleri 918,7 milyon sterline işaret ederken, banka 1,03 milyar sterlin net kâr elde etti.

İngiltere merkezli Barclays’in ilk çeyrek vergi önceki karı, bir yıl önce 1,7 milyar sterlin iken bu dönemde 1,5 milyar sterlin olarak gerçekleşti.

Makroekonomik rüzgarların sert estiği dönemde bankanın vergi öncesi kârı, yüzde 10 oranında düşüş kaydetti. Bankanın çekirdek sermaye oranı ise bir önceki çeyrekte yüzde 13,2 oranındayken, bu çeyrekte yüzde 13’e geriledi. Açıklama ardından bankanın hisseleri yaklaşık yüzde 10 artış kaydetti.

Piyasa katılımcıları; bankanın, İngiltere ve Euro bölgesinde zayıf ekonomik büyüme projeksiyonlarında nasıl ayakta durmayı planladığını, ticaret ve Brexit’te belirsizliğin devam ettiğini, Avrupa Merkez Bankası ile İngiltere Merkez Bankası’ndan çok daha zayıd bir bakış açısını tam olarak anlama konusunda endişeli olduklarını söylüyorlar.

Banka, zorlu piyasa koşullarının önümüzdeki aylarda sürmesi halinde 2019’un yıllık giderlerinin 13,6 milyar sterlinin altına düşürmesinin zorunlu olacağını belirtti.

Banka son aylarda hissedarlarından gelen yoğun baskılarla karşı karşıya kaldı ve CEO Jes Staley, yatırım bankası için geri dönüş planının yolunda olduğunu kanıtlamaya istekli olduğunu gösterdi. Bankanın baskı altındaki yatırım birimlerindeki geliri, bir önceki yılın aynı üç aylık dönemine göre yüzde 13,2 oranından, yüzde 9,5’e gerilediği gözlendi.

Halen Staley ile olan bir anlaşmazlığa kilitlenmiş olan aktivist bir yatırımcı olan Edward Bramson, genel grup getirilerini artırmak için Barclays’in yatırım birimlerine tahsil edilen kaynakları azaltmasını istiyor.

Bankanın yatırım bölümünü defalarca savunan Staley, Barclays’in uzun vadeli başarı öyküsü için de iyi olduğunu söylüyor.

Yatırım birimlerinin başarısının, bankanın uzun vadeli başarısı olduğunu savunan Staley, küresel tutkuları için çok önemli olduğuna da defalarca dikkat çekti.

Şubat ayında, ABD hedge fonu Tiger Global Management, Barclays’deki hisselerinin tamamını geri aldı. New York merkezli firma, Barclays’deki en büyük 10 yatırımcıların birisi olmuştu ve yüzde 2,5 oranında bir hisseye sahipti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum