Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankamatikler (ATM) Nasıl Çalışır Anlatan Görüntüler

Bazılarımız hala bankamatiklerin nasıl çalıştığını ve istediğimiz miktardaki paranın bir makine tarafından nasıl verildiğini merak ediyor.
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Günümüz teknolojisinin hızla ilerlemesiyle, hayatımızdaki kolaylıklara her gün bir yenisi eklenmektedir. Yaşamımızı idame ettirebilmemiz için en gerekli araçlardan birisinin para olduğu bilinmektedir. Çok sayıda bankanın hizmet veriyor olması birbirleri arasındaki rekabeti de beraberinde getirmektedir.

ATM cihazlarından para çekme işlemi bizler için büyük kolaylıklardan birisi olmaktadır. Hemen her köşe başında bir bankaya ait olan ATM görmemiz mümkündür. En zor anlarımızda bile imdadımıza koşan bankamatiklerin nasıl çalıştığına bu videoda tanık olabilirsiniz.

Bankamatikler sayesinde artık yanımızda çok fazla para taşımadığımız bir gerçektir. Hatta çoğu mekanda POS cihazları bulunmaktadır ve bu sayede kartın hesabı ile işlem yapabilmekteyiz. ATM cihazlarına ilk olarak kartı yerleştiririz ve orada bulunan optik okuyucular kredi kartınızın doğrulamasını yapar. Kartın şifresini girmeniz ile birlikte bankamatik üzerinde işlem yapabilecek yetkiye sahip olursunuz.

Bankamatiklerde hem para çekme hem de para yatırma işlemlerini rahatlıkla yapmanız mümkündür. Cihazın içerisinde, içi para dolu haznelerin olduğu videoda görülüyor. Yapacağınız işlemleri cihazın üzerinde bulunan işletim sistemi ile yapıyorsunuz.

Sizin tanımladığınız işlemler ile bankamatik içerisindeki düzeneğin, verdiğiniz talimatlalar doğrultusunda harekete geçtiği görülüyor. Bankamatiğin içerisinde çok sayıda dişli düzeneğinin olduğunu görüntülerde görebilirsiniz. Dişliler ile haznedeki paranın müşteriye verilmek üzere taşındığı gösteriliyor. Bu işlemler esnasında para üzerindeki her türlü kontrol kusursuz bir şekilde yapılmaktadır.

GCM Yatırım Banner

Günümüzde pek çok banka, ATM cihazlarında yazılım olarak Windows XP işletim sistemi kullanmaktadır. Sokaklarda pek çok farklı alanlara konuşlandırılan bankamatiklerin her türlü güvenlik önlemine sahip olması gerekmektedir. Hırsızlara karşı çeşitli donanımlara sahip olan bankamatikler soygun tehlikesine karşı kendilerini koruyacak şekilde tasarlanmıştır.

Bankamatikler GPS teknolojisi ile merkezi bir noktadan sürekli izlenmektedir. Ayrıca para çekerken dikkat ederseniz hepsinin üzerinde kameralar olduğunu görebilirsiniz. ATM’nin için açılıp paralara ulaşılsa bile, cihaz otomatik olarak paraların üzerine mürekkep püskürtüp o paraları kullanılmaz hale getirmektedir.

Son teknoloji ile korunduğu görüntülerden de anlaşılan ATM’ler, para ihtiyacımızı birincil olarak karşılayan ekipmanlar olmaktadır. Para konusunda hayatımızı kolaylaştıran ATM’ler gitgide yaygınlaşmaya devam etmekte ve paraya ulaşma konusunda bizlere büyük yarar sağlamaktadır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.