Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

2018 Kasım İtibarıyla Bankaların Yapılandırdığı Kredi Miktarı 118 Milyar Liraya Ulaştı

Bankacılık sektörünün toplam bilançosunun 4 trilyon liraya ulaştığını söyleyen TBB Başkanı Hüseyin Aydın, 2018 yılının Kasım ayı sonu itibarıyla 118 milyar lira kredinin yeniden yapılandırıldığını belirtti.
2018 Kasım İtibarıyla Bankaların Yapılandırdığı Kredi Miktarı 118 Milyar Liraya Ulaştı

Banka kredileri son günlerin en çok konuşulan konuları arasında ilk sıralarda geliyor. Bu hafta içerisinde Ziraat Bankası kredi kartı borcunu ödemede sıkıntı çeken vatandaşlara düşük faizle bireysel ihtiyaç kredisi vereceğini duyurdu. Hemen ardından ise Halkbank 10 milyar lirası yılın ilk üç ayında olmak üzere, 2019’un tamamında 22 milyar lira esnaf kredisi kullandıracağını açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, bankacılık sektörüne yönelik yaptığı değerlendirmede, 2018’in Kasım ayından bu yana 118 milyar TL kredinin yeniden yapılandırıldığını açıkladı.

TBB Başkanı Hüseyin Aydın, 2018 sonu itibarıyla bankacılık sektörü bilanço büyüklüğünün 4 trilyon liraya yaklaştığını söyledi.

Bilanço büyüklüğünün milli gelir oranının %100’ün üzerinde olduğunu belirten Aydın, 4 trilyon liranın içinden 2,5 trilyon lirasını kredilerin oluşturduğunu söyledi. %62’ye tekabül eden bu oranın birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden daha yüksek olduğunu, ancak kredilerin milli gelire oranı göz önüne alındığında, kredileri artırmak için bilançoların yükseltilmesi gerektiğini anlattı.

Toplam verilen kredilerin %55’inin kurumsal müşterilerin, %25’ini KOBİ’lerin ve %20’sini bireysel müşterilerin kullandığını söyledi. Banka kredilerinin ekonominin temel taşlarından biri olduğunu ve olası riskleri en düşük düzeye indirmede yardımcı olduğunu ekledi.

Kasım ayı sonu itibarıyla yapılandırılan kredi miktarı 118 milyar liraya ulaştı.

En önemli kriterlerinin işletmelerin iyi niyetle ekonomiye değer katacak üretim yapmaları ve istihdamı artırmaları olduğunu söyleyen Aydın, birden fazla bankanın bir araya gelerek, borçlunun üzerinde ulaştıkları ticari prensiplerde yapılandırma çalışmalarının sürdüğünü aktardı. Kredi kanalını açık tutarak reel sektöre finansman desteği sağladıklarını ve gerekli tüm kolaylıkları gösterdiklerini, tüm çalışmaları şeffaf bir şekilde yürüttüklerini dile getirdi.

TBB Başkanı Hüseyin Aydın; “Türkiye büyürse, kazanırsa ve güçlü olursa bizler de büyür, kazanır ve güçlü oluruz”.

Son dönemde ülkemizin yaşadığı zorluklara da değinen Aydın, küresel ekonomideki dalgalanma, belirsizlik ve endişelerin olduğu bir ortamda bile çalışmalarına aynı şekilde devam ettiklerini anlattı. Birlik, dayanışma, tecrübe ve güçlü özkaynaklarımızla her türlü zorluğun üstesinden geleceğimizi, bankacılık sektörü için Türkiye bilançosunun kendi bilançosundan önemli olduğunu vurguladı. Ülkemizin kalkınması, gelişmesi ve büyümesi için son yıllarda büyük işler yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak KOBİ’ler için hazırlanan kredi paketinin detaylarını paylaştı.

Bakan Albayrak, KOBİ Değer Kredisi Projesi’ne katılan 13 bankanın, yıllık cirosu 25 milyon liranın altında olan mikro ve küçük ölçekli KOBİ’lere yönelik finansman imkanı sağlayacağını söyledi.

İmalat ve ihracat sektöründeki firmalara 1 milyar TL, diğer sektörlere 500 bin TL ayrılırken, toplamda 20 milyar lira olan paketin 40 bin işletmeye kredi olarak döneceğini dile getirdi. Albayrak söz konusu kredilerin 6 ay anapara ödemesiz, aylık %1,54 faizle olmak üzere 36 ay vadeli verileceğini, bu kredilerin tamamen bankaların inisiyatifiyle uygulandığını ve Hazine’ye bir etkisinin olmadığına dikkat çekti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum