Yatırım yapmaya başla!

Bankaların Mobil Uygulamalarına Düzenlenen Siber Saldırılar Artıyor

Araştırma şirketi Check Point tarafından hazırlanan son rapor, bankacılık uygulamalarına yönelik siber saldırıların hızla arttığını ortaya koydu.
Bankaların Mobil Uygulamalarına Düzenlenen Siber Saldırılar Artıyor

Akıllı telefon kullanımı son yıllarda sürekli artıyor. Bu kullanımın artışı geliştiricilerin kullanıcı ihtiyacına yönelik yeni uygulamalar sunmasına zemin hazırlıyor. iOS ve Android mağazalarında kullanıcılara yönelik binlerce uygulama mevcut. Bu uygulamalar arasında hemen her alanda geliştirilmiş uygulamalar mevcut. Bu uygulamalardan birisi ise bankacılık alanında geliştiriliyor.

Günümüzde milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı bankacılık işlemlerinin büyük bölümünü mobil uygulamalar aracılığı ile gerçekleştirebiliyor. Bu durum siber saldırganların söz konusu uygulamaları hedef almalarına neden oluyor. Paranın en çok döndüğü sektörlerden birisi olan bankacılık alanında geliştirilen uygulamalar, kötü amaçlı yazılımların radarında olmaya devam ediyor.

Yapılan son araştırma bu yıl itibariyle bankacılık uygulamalarına yönelik yapılan siber saldırılarda yüzde 50 oranında artış olduğunu ortaya koydu. Araştırma şirketi Check Point’in hazırladığı son rapor, geçtiğimiz yılın ilk yarısı ile bu yılın ilk yarısı arasındaki artışı gösteriyor.

Bankacılık Uygulamaları Saldırganların Hedefi

Bankacılık Uygulamaları Saldırganların Hedefi

Check Point, Siber Saldırı Eğilimleri: 2019 Yıl Ortası Raporu’nu yayınladı. Rapor 2018 yılının ortası ile bu yılın ortası arasında yaşanan saldırı oranlarındaki artışı ortaya koyuyor. Bu yılın Ocak ve Haziran ayları arasındaki verilerin esas alındığı araştırmada, bankacılık uygulamalarına yönelik zararlı yazılım oranında yüzde 50 artış gözleniyor. Söz konusu yazılımların neler yapabileceğine de değinen araştırma firması, artışın büyük bir tehdit haline geldiğine dikkat çekiyor.

Şirket raporunda yer verdiği açıklamasında “2018 yılına göre siber saldırılarda %50’lik bir artış söz konusu ve bunun yüzünden bankacılık kötü amaçlı yazılımları çok yaygın bir mobil tehdit hâline geldi. Bugün, bankacılık kötü amaçlı yazılımları, ödeme verilerini, kimlik bilgilerini ve kurbanların banka hesaplarından gelen fonları çalabiliyor. Kötü amaçlı yazılımların yeni sürümleri, ödeme yapmak isteyen herkes için toplu dağıtıma hazır.” ifadelerine yer veriyor.

Siber Suçların Kaynağı Dark Web

Siber Suçların Kaynağı Dark Web

Günümüzde yaşanan siber saldırıların kaynağının büyük oranda Dark Web olduğu belirtiliyor. Arama motorları tarafından ulaşılamayan internetin karanlık yüzünde, bankacılık uygulamalarını tehdit eden kötü amaçların geliştirildiği söylendi. Check Point’in raporu kötü amaçlı saldırılar için kullanılan yazılımsal araçların bu platformda ortaya çıktığını ve Ramnit, Dyre Trickbot ve Ursnif adlı yazılımların bankacılık uygulamalarını hedef aldığı belirtiliyor.

Raporda mobil kullanıcıların daha fazla hedef alındığı vurgulanıyor. Son yıllarda akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ile beraber kullanıcılar tüm işlerini buradan yapar oldu. Dolayısıyla uygulama mağazaları aracılığı ile bu kullanıcılar daha fazla hedef alınıyor. Kişisel verilerin akıllı telefonlarda ve bulut platformlarında tutulması nedeniyle siber korsanların önümüzdeki günlerde saldırılarının artacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum