Yatırım yapmaya başla!

Bankaların Kredi Yapılandırmaları 120 Milyar TL’ye Ulaştı

Türk bankacılık sektöründeki takipteki kredi oranı %4 seviyesine ulaşırken, bunun daha da artacağı tahmin ediliyor. Yapılandırılan kredi miktarı ise 120 milyar liraya yaklaşmış durumda.
Bankaların Kredi Yapılandırmaları 120 Milyar TL’ye Ulaştı

Türk bankacılık sektöründeki kredi yapılandırmaları 120 milyar liraya yaklaşırken, takipteki kredi rasyosunun %4’ün üzerinde olduğu bildirildi. Son yılların en yüksek seviyesine ulaşan kredilerin yabancı fonların ilgisini çektiği, Japon ve Amerikalı şirketlerin Türk bankalarındaki sorunlu kredileri almak için danışmanlarla bir görüşme içerisinde olduğu öğrenildi.

Elde edilen bilgiye göre Japon Orix ve Amerikalı Bain Capital, Türk bankalarındaki sorunlu kredileri almak için görüşme yürütüyor.

Yabancı fonların özellikle yakın izlemede olan teminatlı büyük kurumsal kredilerin satışı ile ilgilendiği ve yoğunluklu olarak tek bir krediyi içeren büyük kredilerin bankalardan satın almasına yöneldikleri öğrenildi. 2018 yılının Ağustos ayında yaşanan kur atakları Türk lirasında sert düşüşlerin yaşanmasına sebep oldu. TL’deki bu sert kayıp birçok şirkete nakit sıkıntısı yaşatırken, girilen mali darboğazdan çıkmayan yüzlerce firma konkordato talebinde bulundu.

Takipteki kredi oranı %4’e ulaşırken, bu oranın %6 seviyesine çıkabileceği öngörülüyor.

Türkiye’de artış gösteren takipteki krediler yabancı fonların ilgisini çekiyor. Bazı fonların özellikle de Eylül ayından bu yana Türkiye piyasasına girmeye çalıştığı ve danışmanlarla görüşme yürüttüğü bildirildi. Takipteki toplam krediler 2018 yılının Ocak ayına göre %56 artarak 100 milyar liraya ulaştı. Bu yılın Ocak ayı bitimiyle birlikte bankacılık sektörünün toplam kredileri 2,34 trilyon lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankaların yeniden yapılandırma gerçekleştirdiği kredi miktarı 120 milyar TL düzeyine yaklaştı.

Bankaların bilançolarını rahatlatmak için NPL satışlarının yanında yakın izlemedeki kredileri de satabildiği, NPL piyasasının daha da artacağı yorumlanırken, bu beklentinin yabancı fonların dikkatini Türkiye’ye yoğunlaştırmasına sebep olduğu ifade edildi.

Yabancı fonların Türkiye’ye girmesi için hukuki altyapının uygun olmadığı, bu nedenle de çeşitli alternatifler üzerinde durulduğu kaydedildi. 7-8 Mart tarihlerinde Londra’da, NPL Europe Konferansı yapılacak. Konferansta Türkiye’nin yanında; Yunanistan, İspanya, İrlanda, İtalya ve Ukrayna gibi ülkelerin de söz konusu durumlarının ele alınacağı ve tartışılacağı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum