Yatırım yapmaya başla!

Bankaların Kredi Hacmi 1 Trilyon 545 Milyar Lira Oldu!

Bankaların Kredi Hacmi 1 Trilyon 545 Milyar Lira Oldu!

T.C. Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 5 Mayıs 2016 tarihinde Türk bankacılık sektörünün konsolide olmayan ana göstergelerini açıkladı. 29 Nisan sonunda kredi hacminin 1 trilyon 545 milyar 395 milyon lira olduğu görüldü. Bu artış ise bir hafta önceki veriye göre %0,45 artış gösterdi.

Kredi hacminin artmasının sebeplerinden birinin mevduat bankalarında bulunan tüketici kredileri olduğu görülüyor. Tüketicilerin kredilerinde yaşanan oransal değişim, söz konusu toplam kredi hacmini etkilemektedir. Mali olmayan kesimin toplam sahip olduğu kredi rakamı 1 trilyon 450 milyon liradır. 34 milyar 500 milyon lirası ise mali kesime aittir.

‘Geçen sene Nisan sonuna göre %11,98 oranında artış var.’

22 Nisan haftasının verilerine bakıldığında %0,45 oranında artış gösterdiği görülen toplam kredi hacminin, geçen yıl aynı dönemi dikkate alındığında da %11,98 oranında bir artış yaşanmıştır. Buna bakıldığında tüketimin hareketlilik kazandığını söylemek zor olmaz. Genel veriler olarak duruma bakıldığında da tüketimde bankaların kullanımının arttığı görülmektedir.

‘Artışın çoğunluğunu mevduat bankalarındaki tüketici kredileri oluşturuyor.’

Artış gösteren %0,45’lik oran içerisindeki payın büyük çoğunluğunu mevduat bankalarındaki tüketici kredileri oluşturuyor. Bu kredilerin 135 milyar 690 milyonu konut kredileri, 5 milyar 655 milyonunu taşıt kredileri, 154 milyar 300 milyonunu ise diğer krediler oluşturuyor. Ayrıca kredi kartı harcamalarına bakıldığında da taksitli harcamaların 41 milyar 802 milyon olduğu, taksitsiz harcamaların ise 51 milyar 665 milyon olduğunu görebiliriz.

‘Açıklanan diğer veriler de şu şekildedir:’

Bankacılık sektörünün toplam mevduatına bakacak olursak, Nisan ayı sonunda bir önceki haftaya göre 1 ilyar 198 milyon 786 bin lira artış gerçekleşti. Bankaların toplam mevduat rakamı 1 trilyon 288 milyar 438 milyon 548 bin lira olmuş ve geçen yıla oranla da %12,76 yükseliş olmuştur. Mevduatları ayrı ayrı incelediğimizde; TL mevduatların %0,17 azaldığını, yabancı para (YP) mevduatın ise %0,45 arttığını görürüz. Bu verileri yıllık olarak değerlendirdiğimizde de TL mevduat %8,11, YP mevduat ise %19,25 yükselmiştir. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışı yerleşiklerin mevduatlarını da değerlendirdiğimizde, artışlar olduğunu görebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum