Yatırım yapmaya başla!

Bankaların Aldığı Kredi Kartı Ücret Denetimleri Devam Ediyor!

Bankaların Aldığı Kredi Kartı Ücret Denetimleri Devam Ediyor!

Bankalar, alınan kart ücretlerine dair geçen yıl denetim sürecine girmişti. 4 büyük bankaya toplamda 373,9 milyon lira para cezası uygulandığını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, şuanda da 31 bankayla ilgili denetim sürecinin hala devam ettiğini söyledi.

Kart kullanan müşterilerin son zamanlarda ücretler konusunda birçok şikâyet aldıklarını ve bu konuda denetimlerin devam ettiğini belirten Tüfenkci, aidatsız kredi kartının İrlanda ve İngiltere dışında hiçbir yerde olmadığını ve Türkiye’de ki vatandaşların da bu kartlara önem verdiğini söyledi. Tüketici hakem heyetine yapılan birçok şikâyetin her geçen yıl arttığı görülmektedir. Şikayetlerin 2012 yılında %59’unun, 2013 yılında %71’inin, 2014 yılında %90’ının, 2015 yılında ise %92’sinin bankacılık sektörüne ait olduğunu belirten Tüfenkci, bu durumun hassasiyet gösterilmesi ve ciddiye alınması gerektiğini belirtti.

‘Denetimler hala 31 bankada devam ediyor.’

Şikâyetlerin giderek artmasıyla birlikte bankacılık alanında yaşanan bu uyuşmazlıkların ortadan kaldırılması için çalışmalar devam ediyor. Daha önce kredi kartı şikayetleri neden arttı konusunda yayınladığımız haberde de bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bunlar dikkate alındığında yapılan çalışmalar sırasında müşterilerden gelen şikâyetlerin bankalara iletilerek, onlarında nasıl bir düzenleme içerisinde olunması gerektiği konusunda görüşleri alınıyor. 2015 yılı içerisinde 4 büyük banka için bu konuda uygulanan 373 milyon 898 bin 630 lira para cezası, gerektiğinde denetimi süren 31 banka için de uygulanabilir. Denetimler sonucunda akibeti belli olacak bu bankaların da kart ücretlerinde düşüşler yaşanacaktır.

‘Yükümlülükleri yerine getirmeyen bankaların cezası 5,8 milyon lira olacak!’

2016 yılında, getirilen yükümlülüklere uymayanlara idari para cezası olarak 5 milyon 812 bin 706 lira uygulanacağını belirten Tüfenkci, 2014 yılının Mayıs ayından bu yana aidatsız kart uygulamasının başladığını hatırlatmıştır. Türkiye’de kredi kartı kullanımının hangi boyutta olduğuna da değinen Tüfenkci; şuan da kullanımda olan 4 milyon 350 bin aidatsız kredi kartı olduğunu vurgulamış ve bankaların kartlar üzerinde uyguladığı faiz oranlarının aynı olduğu, sadece sunulan avantajlardan dolayı aidat ücretlerinin farklı olduğunu belirtmiştir.

‘Kartlar üzerinde uygulanacak yükümlülük…’

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, kart ücretlerinde yaşanan sıkıntıların önüne geçmek için 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 31. maddesi 3. fıkrasını öne sürmüştür. Bu fıkrada kart çıkaran kuruluşların yıllık üyelik aidatı ya da farklı isim altında yapılan bu ücretlendirmelerin olmadığı bir kredi kartını müşterilerine sunma zorunluluğu getirildiğini söyledi. Bunlara uymayan bankalara ise idari para cezası uygulanacağını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum