Yatırım yapmaya başla!

Yılın İlk Çeyreğinde Bankalardaki Altın Hesapları 24 Milyar 773 Milyon Lira ile Rekor Kırdı

Geçen yılın sonunda 24 milyar 103 milyon lira olan bankalardaki altın hesaplarının toplam tutarı, bu yılın ilk çeyreğinde 24 milyar 773 milyon liraya ulaşarak rekor kırdı.
Yılın İlk Çeyreğinde Bankalardaki Altın Hesapları 24 Milyar 773 Milyon Lira ile Rekor Kırdı

2018 yılının ilk çeyreği küresel çaptaki birçok olayın etkisiyle oldukça çalkantılı geçti. Özellikle Çin ile ABD arasında yaşanan ek gümrük vergisi krizi, dünyanın en büyük ticaret savaşlarının çıkacağı endişesini doğurdu.

Yaşanan diğer jeopolitik riskler, tahvil faizlerindeki yükseliş, döviz kurlarındaki rekorlar gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarındaki normalleşme adımlarının hızlanmasına neden oldu. Yatırımcı böylesi karışık bir oramda yine değerli metallere yöneldi. Güvenli liman olarak görülen altına yapılan yatırımlar ile bankalardaki altın hesapları rekor düzeye ulaştı.

Yılın ilk çeyreğinde bankalardaki altın hesaplarında bulunan miktar 24 milyar 773 milyon lira ile rekor kırdı.

Söz konusu dönemde bankalardaki altın hesapları miktar bazında azaldı ancak fiyat bazında rekor seviyeyi gördü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından derlenen verilere göre; ilk çeyrekteki altın hesapları geçen yılın sonu itibariyle elde edilen seviyenin de üzerini gördü. Söz konusu rakamın 24 milyar 168 milyon lirası yurt içi, 605 milyon lirası yurt dışında ikamet eden kişilerden geldi.

Bankalarda tutulan kıymetli maden depo hesapları tutarı 2017 sonunda 24 milyar 103 milyon liraydı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası’nda (KMKTP) altının kilogram fiyatı Mart ayının son işlem günü 168 bin 900 lira seviyesindeydi. Buna göre söz konusu dönemin geride bırakılması ile birlikte, bankalardaki kıymetli maden depo hesaplarının büyüklüğü 146,7 ton oldu. Bankalardaki altın hesaplarının büyüklüğü geçen yılın sonunda 153,6 ton civarındaydı. Bu durumda üç ayda toplamda 6,9 tonluk bir azalma meydana gelmiş oldu.

Yıla 158,8 liradan başlayan gram altının fiyatı haftanın ilk gününde 179 liradan işlem görüyor.

Gram altın yılın ilk çeyreğini %6,1’lik artışla 168,5 liradan tamamladı. Küresel piyasalarda altının ons fiyatı 1.303 dolardan 1.325 dolara kadar yükseldi. Yurt içinde ons ve gram altın genellikle birbirinden bağımsız hareket etti.

Altın Fiyatlarındaki Son Durumu Görmek için Tıklayın

7 Mayıs 2018 tarihli altın fiyatlarına baktığımızda; gram altın 179 lira, çeyrek 285 lira, yarım 569 lira, tam 1.142 lira, Cumhuriyet altını 1.180 lira ve 22 ayar bileziğin gramı 162 liradan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum