Paylaşım

Bankalardaki Altın Hesaplarının Değeri 33 Milyar Lira ile Rekor Kırdı


 

Haziran ayı itibarıyla bankalardaki altın hesapları miktar bazında 180 ton, değer bazında 33 milyar lira ile tarihi zirveyi gördü.

Bu yılın Haziran ayı sonu itibarıyla bankalardaki altın hesaplarının değerinin 33 milyar lira ile rekor tazelediği bildirildi. Mudilerin bankalardaki altın hesapları 6 ayda 9,2 milyar lira artarken, toplam büyüklüğünün 180,8 tona ulaştığı belirtildi. Söz konusu artışta küresel hisse senedi piyasalarındaki ve döviz kurlarındaki dalgalanmanın payı olduğu kaydedildi.

2018 yılının ilk yarısında döviz kurları ve hisse senetlerindeki dalgalanmanın etkisiyle altına olan talep artış gösterdi.

En karmaşık ve riskli zamanlarda en güvenilir yatırım aracı olarak görülen altın, yılın ilk yarısında da cazibesini korudu. Döviz kurlarının iniş çıkışlar yaşadığı, küresel hisse senedi piyasalarının dalgalı seyrettiği ortamda altına olan talep arttı. Bu doğrultuda Haziran ayı itibarıyla bankalardaki altın hesaplarının büyüklüğü 180,8 tona, değeri ise 33 milyar liraya ulaştı.

Uzmanlar söz konusu artışta ABD ile Çin arasında süren ticaret savaşlarının, döviz kurlarının, gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikasındaki normalleşmenin ve tahvil faizlerindeki yükselişin etkisi olduğunu belirtti.

2018 yılına 158,8 liradan başlayan gram altın, Haziran ayını 184,7 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı serbest piyasada 198,423 liradan, çeyreklik 316 liradan, yarım 631, tam 1266 ve Cumhuriyet altını 1300 liradan işlem görüyor. Seneye 158 liradan başlayan gram altın, Haziran ayını 184 liranın üzerinde tamamlayarak, geçen altı ay içerisinde %16,3 oranında değer kazanmış oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre; bankalardaki altın hesabı 2017’ye kıyasla 9 milyar 195 lira artış kaydetti.

Az önce bahsettiğimiz nedenlerle yıl başından bu yana rekor üstüne rekor kıran altın hesapları, 33 milyar 298 milyon lira ile hem değer bazında hem de miktar bazında tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Söz konusu rakamın 32 milyar 578 milyon lirası yurt içi, 720 milyon lirası yurt dışı yerleşiklerin hesaplarında bulunuyor.

ALTIN  FİYATLARINDAKİ ANLIK DEĞİŞİMLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Yapılan hesaplamalara göre; 2017 yılının sonunda bankalarda 153,6 ton civarında altın bulunuyordu. Son rakamlara bakıldığında kıymetli maden depo hesaplarının büyüklüğünde son altı ayda 27,3 tonluk bir artış olduğu görüldü.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın