Yatırım yapmaya başla!

Bankalarda Unutulan Paralar TMSF’ye Devredildi

Zaman aşımına uğramış ve bankalarda unutulmuş hesapların 83 milyon liralık kısmı TMSF'ye devredildi. İşte detaylar;
Bankalarda Unutulan Paralar TMSF’ye Devredildi

10 yıl boyunca işlem yapılmayan hesaplarla ilgili çağrılar yapılmasına karşın bazılarından geri dönüş alınamadı. Bu hesaplardaki paralar ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi. Bankacılık Kanunu’nun 62. Maddesine göre; bankalardaki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi veya herhangi bir yazılı talimatından itibaren 10 yıl içinde aramayan hesaplar zaman aşımına tabi tutuluyor.

Toplamda 83 milyon liranın devredildiği bilinirken, en talihsiz kişinin bankada 434 bin lira bıraktığı belirtildi.

83 Milyon TMSF'ye Devredildi

Bankalar unutulan paralar için Şubat ayından itibaren internet sitesinde duyurular yayınlamaya başladı. Zaman aşımı listesinde isim ve hesap bilgileri bulunan müşterilerin, 15 Haziran 2017 tarihine kadar hesabın bulunduğu şubeye kimlik belgeleri ile başvurması istendi.

Duyurulara karşın bazı hesap sahipleri bankalara başvuruda bulundu. Başvurmayan kişilerin bıraktığı 83 milyon liraya yakın para ise TMSF’ye devredildi. Yüz binlerce kişi de parasını bankalarda bıraktı.

Yüz Binlerce Kişi Parasını Unuttu

2016 yılının sonu itibariyle zaman aşımına uğrayan ve bankaların TMSF’ye bildirdiği 528 bin 876 hesap olduğu açıklandı. Bu hesapların; 437 bin 317’si mevduat, 4 bin 751’i katılım fonu ve 86 bin 808’i alacaklardan oluştuğu belirtildi.

30 bin 535 kişi bankalarda unuttuğu 32 milyon lirasını geri alırken, 498 bin 341 hesapta unutulan 83 milyon liranın sahipleri ortaya çıkmadı.

32 Milyon Lira Geri Alındı

Bu hesaplarda mevduat, katılım fonu ve alacaklara ilişkin muhtelif döviz cinsinden TL karşılığının ise 115 milyon lira olduğu açıklandı. Üstelik devlet kurumları da bu listede yer alıyordu.

Devlet Kurumları da Listede Yer Aldı

Unutulan paraların çoğu şahıslara ait olsa bile zaman aşımına uğrayan şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler ve devlet kurumları da bu listede yer aldı. Zaman aşımına uğrayarak TMSF’ye devredilen hesaplar arasında en yüksek miktarın ise 434 bin lira olduğu öğrenildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum