Yatırım yapmaya başla!

Bankalardan Kredi Almanın Zorlaşması Reel Sektörü Gittikçe Sıkıntıya Sokuyor

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, kredi çekmenin giderek zor hale geldiğini, bu nedenle bankaların ihtiyacı olanlara destek olması gerektiğini söyledi.
Bankalardan Kredi Almanın Zorlaşması Reel Sektörü Gittikçe Sıkıntıya Sokuyor

Son haftalarda üzerinde konuşulan ve acilen çözüm getirilmesi gereken konuların başında hiç kuşkusuz bankalardan kredi almanın zorlaşması yer alıyor. Bu konu hakkında fikirlerini paylaşan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, bankaların reel sektöre daha fazla destek olması gerektiğini söyledi.

Herkesin kredi talebinde bulunmasıyla talep-istiap dengelerinin bozulduğunu, bu nedenle de bankaların ihtiyacı olan herkese yardım edemediğini belitti. Kredi almanın giderek güç bir hale gelmesiyle sıkıntıların daha da arttığını fakat bankaların bu noktada daha fazla destek olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Adnan Polat, yazın yaşanan kur ataklarının döviz borcu olan firmalar ile bankaların hesaplarını değiştirdiğini belirtti.

Türkiye’nin büyük ve kuvvetli bir ülke olduğunu söyleyen Polat, enflasyondaki artışın bireyleri etkilediğini, döviz ataklarının borçlu olanları zora soktuğunu fakat Türkiye’nin bunların üstesinden gelebilecek yapıda olduğunu dile getirdi. Her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini ve tüm vatandaşların üzerlerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı.

En büyük zaafımızın cari açık olduğunu anımsatan Polat, ödemeler dengesi tarafında ihracatın artırılması ve ithalat ile arasındaki farkın en aza indirilmesi gerektiğini söyledi. Bu bağlamda petrol, doğal gaz ve elektrik gibi cari açığı artıran konularda dışa bağımlılığı azaltmak için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

İlk 100 Günlük Eylem Planı’nın başarılı sonuçlar verdiğini, ikincisinden de aynı başarıyı beklediklerini söyledi.

Son aylarda yaşadığımız sıkıntıların hem siyasi hem ekonomik olduğunu belirten Polat, her ikisinin de aynı derecede önem taşıdığının altını çizdi. Ülkeler arasındaki güç çekişmelerinin her daim olduğunu, önemli olanın üstesinden gelme süresi olduğunu dile getiren Polat, bunun için de gerekli adımların atılmaya başlandığını belirtti.

Bazı sektörlere verilen teşviklerin gelecek yıl da devam etmesi gerektiğini, bankaların kaynak sıkıntısını gidermesi ve ihtiyacı olan şirketlere gerekli kaynakları aktarması gerektiğini ifade etti. Sistemin durmaması adına insanların ceplerinde parayı aktararak çarkların dönmesine yardımcı olması gerektiğini anlattı.

Konkordato başvurularının amacının dışında kullanılması konusuna değinerek, çürük elmaların ayıklanması gerektiğini söyledi.

Ağustos ayında yaşanan kur dalgalanması birçok şirkete mali yük bindirmiş ve ardından binleri bulan konkordato başvurusu gelmişti. Halen de gelmeye devam eden başvuruların bazılarında fırsatçılık olduğu tespit edildi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan geçen ay yaptığı açıklamada amacının dışında kullanılmaya başlanan konkordato sisteminde bazı düzenlemeler getireceklerini duyurmuştu.

Polat Holding Başkanı da bu konuda sepetteki çürük elmaların ayıklanması gerektiğini ifade etti. Ekonomide faiz, enflasyon ve dövizin belli bir dengede olması gerektiğini söyleyen Polat, faizlerin düşürüldüğünde insanların dövize yöneleceğini bu nedenle yakın zamanda indirim beklemediğini dile getirdi. Adnan Polat, “Bir taraftan enflasyonu bir taraftan faizi düşüreceksiniz, bir taraftan da dövizin değer kazanmasını minimumda tutacaksınız.” diyerek, bunun için gerekli olan kriterler üzerinde yoğunlaşılması gerektiğini vurguladı.

Avrupa Birliği’nin bir gün Türkiye’yi almadığına pişman olacağını söyledi.

Türkiyesiz bir AB olmayacağını belirten Polat, bizim demokrasiyi ve ekonomiyi AB standartlarına çıkarmamız gerektiğini, ekonomik açıdan birinci derecede bağımlı olduğumuz bölgenin AB olduğunu ekledi. Türkiye’yi almadıklarına bir gün pişman olacaklarını, 2050 yılında Avrupa topluluğu nüfusunun çoğunluğunun Müslümanların eline geçeceği söylentisinin onları korkuttuğunu ifade etti.

Son olarak ülkemizin dış medyada algı operasyonlarına maruz kaldığını, dışarıdan bakıldığında sanki her sokağımızda savaş varmış algısı yaratıldığını belirtti. Ancak tüm bunlara rağmen turizm sektörünün iyi geçtiğini ve önümüzdeki yıl daha iyi olmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum