Yatırım yapmaya başla!

Bankaların Kredileri, Mevzuata Aykırı Davranarak KGF’den Tahsil Etmek İstediği İddia Edildi

Bankaların kredi verdiği şirketlerden alamadığı borçlarını yeniden yapılandırma seçeneğini değerlendirmeden KGF’den tahsil ettiği ve mevzuata aykırı davrandığı bildirildi.
Bankaların Kredileri, Mevzuata Aykırı Davranarak KGF’den Tahsil Etmek İstediği İddia Edildi

Bankacılık sektöründen elde edilen bilgilere göre, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) bankalara para ödememek için bahaneler bulduğu belirtilirken, ekonomi yetkilileri bankaların mevzuata aykırı davranarak kredileri KGF’den tahsil etmek istediğini bildirdi.

Bankaların, 2017 yılının başından bu yana yoğun bir şekilde devreye alınan ve son yılların en büyük kredi büyümesine neden olan KGF desteğiyle işletmelere verilen kredilerden takibe alınan kısımların tahsil edemediği öğrenildi.

KGF garantörlüğünde işletmelere verilen ve takibe alınan kredilerin tahsil edilememesi, bankaları başka yollara yöneltti.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan bankacılık sektörü temsilcileri, KGF’nin bankalara para ödememek için bahaneler yarattığını, ekonomi yetkilileri ise bankaların mevzuata aykırı davranarak yeniden yapılandırmayı önermeden kredileri takibe attığını ve KGF’den tahsil etmek istediğini, bu yüzden de ödemelerin yapılmadığını belirtiyor.

Teminat yetersizliği nedeniyle kredi alamayan işletmelere kefil olan KGF desteğiyle, bankalar son yılların en büyük kredi büyümelerini sağladı. Söz konusu sistem gereğince işletmenin krediyi ödeyememesi durumunda banka KGF’den tazmin talebinde bulunuyor.

KGF’nin başvuru sonrasında eksik evrak veya başka bir bahaneyle ödemeleri yapmadığı iddia edildi.

Normalde bir ay içerisinde yapılması gereken tahsilatın Ağustos ayından bu yana yapılmadığı belirtilirken, yaşanan mağduriyet; “KGF, başvurudan sonra 2 ay süre geçiyor, sonra eksik evrak var diye geri bildirim yapıyor. O evrak tamamlansa dahi başka bahaneler buluyor ve parayı yatırmıyor. Bankalar zaten yapılandırma imkanı olmayan kredileri NPL’e atıyorlar. Ancak KGF bunlara başka bahaneler bularak ödeme yapmıyor” sözleriyle açıklandı.

2018’in Ekim ayında alınan karar gereğince; kredi garanti kurumlarınca verilen kredilerde, kredi veren, kredinin açılış tarihinden başlamak üzere işletme kredilerinde 96 ay, yatırım kredilerinde ise 156 ayı aşmamak kaydıyla birden fazla yapılandırma yapılabiliyor.

Bankaların mevzuata aykırı davranarak hızlı şekilde parayı tahsil etmek istediği öğrenildi.

İki taraftan farklı iddialar ortaya atılırken, bir ekonomi yetkilisi bankaların KGF garantörlüğündeki kredileri yeniden yapılandırma seçeneğini atlayarak NPL’e attığını ve hızlı şekilde parayı tahsil etmek istediğini söyledi. Bankaların Ekim ayında yapılan düzenlemeye göre yeniden yapılandırma seçeneğini değerlendirme zorunlulukları var.

Fakat bu adımın yerine getirilmeden direkt kredilerin takibe atılarak hızlı bir şekilde KGF’den tahsil etme yoluna gidildiği belirtildi. Reel sektörün çok zor bir dönemden geçtiği, bu süreçte ayakta kalabilecek şansı olan şirketlere yapılandırma imkanı sunulmadan tahsilata gidilmesinin büyük haksızlık olduğu ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum