Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bankalar Konut Finansmanı için Nakit Kaynak Aktaracak

Finansman programı kapsamında konut finansmanı taksit ödemeleri için nakit kaynak aktarılacak. İşte detaylar;
Bankalar Konut Finansmanı için Nakit Kaynak Aktaracak
Yorum

Yeni konut finansman programı bünyesinde Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlemesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunuldu. Teklif, Yeni Konut Finansmanı Programı’nın genel çerçevesini ve programın hükümlerini kapsıyor.

Söz konusu teklif ile program kapsamında faiz oranı – kar payı, finansman tutarı ve hane gelirine yönelik sınırlamaların belirlenmesi hususunda Cumhurbaşkanına yetki veriliyor. Kanuna “Yeni Konut Finansman Programı” başlığı ile eklenen geçici maddeye göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişilerin konut için ödedikleri taksitleri kolaylaştırmak için ve taksitlerine katkı sağlamak için Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek bir kamu bankası ile faaliyet gösteren bankalara nakit kaynak verilecek.

Bu nakit işlemi için Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinde mevcut ya da yeni açılacak tertiplere ödenek eklemeye Hazine ve Maliye Bakanı yetkilendirilecek.

Bir yıl içinde konut finansmanının toplam ana para tutarı, ilgili yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunun başlangıç ödeneklerinin yüzde 5’sini aşamayacak.

Ayrıca gerçek kişiler için ilk üç yıldaki finansman taksit tutarının, hane gelirinin yüzde 30’u kadar olan kısıtlama, Cumhurbaşkanı tarafından 50’ye kadar yükseltilebilecek.

Konut finansmanları 31/12/2023 tarihine kadar kullandırılabilecek olmakla birlikte, Cumhurbaşkanı bu süreyi 31/12/2024 tarihine kadar uzatmaya yetkili olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu