Yatırım yapmaya başla!

Türk Telekom’un Borçlu Olduğu Bankalar Çözümü Ortaklıkta Arıyor!

Türk Telekom'un % 55'ine sahip olan OTAŞ'tan borcunu tahsil edemeyen bankalar, çözümü ortaklıkta mı arıyor? İşte bankaların Türk Telekom'a ortak olacağı yönündeki iddialar;
Türk Telekom’un Borçlu Olduğu Bankalar Çözümü Ortaklıkta Arıyor!

Türk Telekom’un % 55’ine sahip olan Otaş’a kredi veren bankalar, şirkete ortak olmak için hukuki süreç başlattılar. Zira OTAŞ, 2013 yılında aldığı krediyi yaklaşık iki yıldır geri ödemiyor.

Hatta Oger Telecom’un ödemelerinde gecikmeye düşmesi Türk Telekom satılıyor iddialarını gündeme getirmiş ve borsada işlem gören hisselerin yükselmesini sağlamıştı.

Sonrasında Oger Telecom Hazine ile görüşerek kaçırılan kredilerin yeniden yapılandırılmasını talep etmiş fakat bu istek reddedilmişti.

Oger Telecom'un Talebi ReddedildiTürk Telekom’un yönetimine Hazine’den müdahale geleceğini duyalı çok olmamıştı ki3 bankanın şirkete ortak olacağı yönündeki haberler gündeme geldi.

Hürriyet’in haberine göre OTAŞ’a kredi veren 3 banka, Türk Telekom’a ortak olmak için Ulaştırma Bakanlığı ile anlaştı.

OTAŞ'a Kredi Veren 3 Banka Ulaştırma Bakanlığı'yla GörüştüHukuki sürecin başlamasına karar verilirken, borçlarını tahsil edemeyen bankaların OTAŞ’ın iflasını isteyerek ya da anlaşarak ortak olmak için harekete geçtiği öğrenildi.

Bilgi veren bankacılar sürecin daha çok başında olduklarını açıklarken, 3 büyük bankanın dışında OTAŞ’a kredi vermiş çok sayıda banka bulunduğunu belirtti.

Bnakalar Türk Telekom'a Ortak Oluyor İddialarıBankalarının amacınınsa; Otaş’ın istifasını isteyip veya anlaşarak sahibi olup, alacaklarını bu yönde tahsil etmek istedikleri öne sürüldü. Neticede; Otaş 2014’te 29 bankadan toplamda 4.7 milyar dolarlık kredi almıştı. Ve kredinin en büyük payı 1.5 milyar dolar ile Akbank’tan çekilmişti.

Sonrasındaysa 1 milyar dolar ile Garanti Bankası ve 500 milyon dolar ile İş Bankası gelmişti. Geriye kalan 1.7 milyar dolarlık borç da toplamda 26 bankadan alınmıştı. Sonuçta; başlatılan hukuki süreç uzun sürecek olsa da konuyla ilgili genel kanı Türk Telekom’un yeni ortaklarının bankalar olacağı yönünde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum