Yatırım yapmaya başla!

Bankadan 6 Günde Parasını Çekmeyenlere Büyük Şok

Bankadan 6 Günde Parasını Çekmeyenlere Büyük Şok

İş kazası, meslek hastalığına yakalanma, hastalanma ya da hamilelik gibi nedenlerle sigortalı çalışanların maaşlarından kesintiler yapılabilir. Hastaneden alınan rapora bağlı olarak aylık ya da haftalık yapılan bu gelir kaybı durumunda geçici iş göremezlik ücreti ödenir. Yetkili hekim ya da sağlık kurulu, bir rapor hazırlayarak çalışanın istirahat etmesi gerektiğini ve o süreyi belirtir. İstirahat raporunun bitiş tarihinden itibaren iş göremezlik ücretine ait işlemler başlatılır ve anlaşmalı bankaya sigortalının kimlik numarası iletilir.

Ödeneği çekmeyenler yandı

İş göremezlik ücretinin alınmasında son zamanlarda sıkıntılar yaşandığı belirtildi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun her bir şubesinde ayda ortalama 7-8 bin iş göremezlik ödeneği yapıldığı ve bu ödeneğin ilgili banka hesabından 6 gün içerisinde çekilmezse 3 aya varan gecikmeler yaşandığı ifade edildi.

Her ayın 8’i ve 14’ü arasında çekilmek üzere hesaba yatırılan iş göremezlik ödeneği; bu tarihler arasında bankadan çekilmezse bu ücret emanete alınarak, Sosyal Güvenlik Kurumu hesabına geri gönderilmekte. Üstelik hangi nedenden dolayı çekilemediği önem taşımıyor. Ücret emanet olarak geri gönderildiğinde ise SGK’ya tekrardan başvuru yapılması gerekli. Bu tarihten sonra da işlemlerin tamamlanmasının ve paranın tekrar bankaya yatırılmasının 3 ayı bulabildiği ifade edildi.

Asgari ücretli için 512 TL

Bir günlük iş göremezlik ödeneği alabilmek için rapor verilmeden önceki 3 aylık brüt kazanca bakılır. 3 aylık brüt kazanç, 90’a bölünür ve günlük brüt kazanç hesaplanır. Çıkan tutarın 3’te 2’si günlük iş göremezlik ödeneği de göz önünde bulundurularak raporlu gün sayısıyla çarpılır. Asgari ücretli işçi için brüt 1647 liradan günlük ücret 54.9 TL olarak hesaplanır. Günlük ödenek ise bu rakamın 3’te 2’si olan 36.6 TL olur. 2 hafta çalışamayan işçinin ödeneği ise 512 TL’dir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum