Yatırım yapmaya başla!

Bankacılıkta Ücret ve Komisyonlar Nasıl Belirlenir?

Bankacılıkta Ücret ve Komisyonlar Nasıl Belirlenir?

Bankalar kuruluş itibari ile verdikleri hizmetler karşısında belli karşılıklar alır. Bakıldığında bu hizmetleri vermesi de çok normaldir. Bankaları bir ticarethane olarak düşünebilirsiniz. Tabi bu durum bankaların çeşitlerine göre değişir. Fakat her birinin amaçları doğrultusunda yaptığı farklı işler ve komisyon uygulamaları vardır. Bu sebeple işlem gerçekleştirmek istediğiniz bankaların, hangi amaca hizmet ettiğini bilmek ve önceliğinin ne olduğunu öğrenmek önemlidir. Çünkü komisyon ve ücret uygulamaları da buna göre değişiklik göstermektedir.

Bankaların çeşitlerine bakıldığında ücret ve komisyonlara en çok önem veren banka türünün, ticari bankalar olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü hizmetlerini verirken, önceliği para kazanmak olan tek banka türüdür. Diğer banka çeşitleri ise önceliği kuruluş şekline göre değişir. Yatırımcıyı, yatırımı ya da İslami kuralları benimseyen olarak şekillere ayrılır. Bu durum ise belirlenen ücret ve komisyonların farklılaşmasını sağlar. Fakat bu farklılık da elbette ki kendi kurallarına göre olmamaktadır. Aslında bu durum 2014 yılına kadar biraz bu şekildeydi denilebilir. Fakat Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından bir yasaya bağlanmış ve bankalara sınırlamalar getirilmiştir.

Bu doğrultuda ücret ve komisyonların nasıl belirlendiği konusuna daha detaylı bakalım.

BDDK Tarafından Ücret ve Komisyonlar Nasıl Belirlenir?

BDDK Tarafından Ücret ve Komisyonlar Nasıl Belirlenir?Bankalar tarafından serbest olarak belirlenen ücret ve komisyonlar, çoğu müşterinin canını yakmaktaydı. Bazı bankalar bunları abartarak, ciddi ücretler talep etmekteydi. Bunun en bariz örneği ise EFT hizmetlerinde alınan ücretlerdir. EFT nedir, nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! EFT’yi örnek vermemin sebebi, çoğu kişi bu ücretleri verdiği EFT işlemi ya da havale işlemi yapmıştır. Yani bu konuda ağzınız yanmış olabilir. Bu sebeple işlemlerde nasıl ciddi rakamlar talep ettiklerini görmüşsünüzdür. Bu durum ise müşterilerin şikâyetlerine sebep olmuştur. Bakıldığında BDDK’ya yapılan şikâyetlerin birçoğu, işlem ücretleri üzerineydi. BDDK da bu duruma el atarak ücret ve komisyonları yasalaştırmıştır. Böylelikle bankalar artık kafalarına göre işlemlerden ücret talep edemeyecek ve bu yasaya uymak zorunda kalacaktır.

BDDK Tarafından Belirlenen Ücret ve Komisyon Yasası

BDDK Tarafından Belirlenen Ücret ve Komisyon YasasıBDDK, bankalar ile birlikte yürüttüğü çalışmalar sonrasında ücret ve komisyonlara da el atmıştır. Özellikle şikâyet üzerine şikâyet gelmesi, BDDK’yı bu çalışmaya itmesine sebep olmuştur. Durum böyle olunca da bu konuyu bir yasaya oturtması ve olan kuralları da tekrar güncellemesi gerekmiştir. Böylelikle 2014 yılında bu işe el atmış ve bankalarla birlikte ücretler konusunda kararlar alınmıştır.

Yapılan değişikliklerde öncelikle dikkat edilmesi gereken husus müşterilerin onayı olmuştur. Bankalar aldığı ücretleri ve yapacağı ücret değişimlerini, müşteriden onay alamadan yapamayacak. Ayrıca alabileceği ücret kalem sayısı düşürülmüştür. Eskiden neredeyse bütün kalemlerden ücretler kesilmekteydi. Şimdi ise sadece 20’ye yakın işlemden ücret alınabiliyor. Buna konut kredilerinde kesilen ücretleri örnek olarak verebiliriz. Şöyle ki; konut kredisi kullanan bir kişinin, aldığı konutu bankanın ipotek ettireceğini biliyorsunuzdur. Zaten konut kredisi nedir, nasıl kullanılır yazımda da bunu detaylı olarak paylaşmıştım.

Konut kredilerinde bulunan ipotekler, kredi ödemesi bittiğinde ve kişinin bankaya hiç borcu kalmadığında kaldırıyor. Bu kaldırma işleminde ise ipotek kaldırma ücreti adı altında hemen hemen bütün bankalar müşterilerinden masraflar kesmekteydi. Fakat getirilen yasa çerçevesinde artık hiçbir banka bu masrafı alamıyor. İşte bunun gibi birçok hizmetten ücret alınması yasaklanmıştır. Belli başlı kalemlerden ücret alınması yasalaştırılmış ve bankalarda buna göre düzenlemeler yapmıştır. Böylelikle banka müşterilerinin hizmetlerinin daha kaliteli olması sağlanmıştır. Tabi, yasalar çerçevesinde bankalar ücretlerini yine kendileri belirliyor.

Bankaların Ücret Belirleme Konusundaki İşleyişi

Bankaların Ücret Belirleme Konusundaki İşleyişiBankalar kendilerini döndürmek ve hizmetlerini devam ettirebilmek için, müşterilerinden belli ücretler talep ederler. Bu gayet normaldir ve zaten olması gerekendir. İşte bu ücretleri belirlerken eskiden olan rahatlığı, günümüzde mümkün değildir. Bunu ise yakın zamanda yayınladığımız ‘Bankaların Aldığı Kredi Kartı Ücret Denetimleri Devam Ediyor!’ haberimizden görebilirsiniz. Orada da göreceğiniz üzere bankaların ücret ve komisyon alma denetimleri BDDK tarafından devam etmektedir. Bankalar ise bu ücretlendirme politikasını müşterisinin durumuna göre gerçekleştirmektedir. Yani BDDK yasalarına bağlı kalarak, müşterilerine göre belirleme özelliği vardır.

Bankaların bu şekilde uyguladıkları ücret politikaları; müşterisinin kazandırdığı karlılık, verimlilik, mevcut mevduat ya da risk durumuna göre ayarlamaktadır. Bu sebeple bankaların çoğunda bu ücretler, müşteri potansiyeline göre değişmektedir. Yani, bankalar her müşterisine özel fiyat verebilmektedir. Bu sebeple belli ücretler ve komisyonlarla ilgili bankalarınızla görüşmeniz mümkündür. Gerektiğinde değişikliği konusunda talepte de bulunabilirsiniz.

Sonuç olarak; bankaların ücret ve komisyonları BDDK yasaları çerçevesinde, bankalar tarafından belirlenmektedir. Bu belirleme ise müşteriden müşteriye göre değişmektedir. Fakat ne olursa olsun BDDK tarafından belirlenen yasanın dışına çıkılamaz. Yani belirlenen ücret alınacak kalemler dışında işlemlere herhangi bir komisyon ya da ücret yansıtmak yasaktır. Böylelikle banka müşterileri daha rahat nefes almaya başlamıştır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum