Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankacılık Sektöründe Yabancı Para Varlığı Düşüşte

Merkez Bankası, bankacılık sektörünün yerel ve konsolide alanda kaydettiği varlıkları paylaştı. Son verilerde yılın ilk çeyreğinin yabancı varlık kaybıyla geçtiği görüldü.
Bankacılık Sektöründe Yabancı Para Varlığı Düşüşte
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yerel ve konsolide bankacılık istatistiklerini paylaştı. Verilerde bankacılık sektörünün toplam yabancı para varlıklarının düşüş yaşadığı görüldü.

Merkez Bankası verilerine göre bankacılık sektörünün toplam yabancı para varlıkları, yılın ilk çeyreğinde 2022’nin sonuna göre yüzde 1,7 düşüşle 305,9 milyar dolara indi.

Söz konusu dönemde sektörün toplam yabancı para yükümlülükleri yüzde 3,6 azalarak 283,5 milyar dolar seviyesine çekildi.

Banka dışı sektöre olan yabancı para yükümlülükleri yüzde 4,5 düşüşle 208,3 milyar dolara geriledi.

Banka dışı sektörden olan yabancı para alacakları yüzde 0,1 gerilemeyle 174,8 milyar dolar olarak kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Yerli bankaların nihai borçluya göre toplam yurt dışı alacakları ise geçen yılın sonuna göre yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,0 artarak 21,7 milyar ABD doları buldu.

Bankaların alacakları yüzde 5,9 yükselerek 13,0 milyar dolar seviyesinde kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.