Yatırım yapmaya başla!

Bankacılık Sektörünün Net Karı İlk Yarıda Rekor Kırdı!

BDDK, 2017'nin yarı yıl kar tablosunu açıkladı. Bankacılık sektörü yılın ilk 6 aylık sürecinde, 25,4 milyar lira net kar ile tüm zamanların rekorunu kırdı.
Bankacılık Sektörünün Net Karı İlk Yarıda Rekor Kırdı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayınlanan verilere göre, yılın ilk altı aylık sürecinde bankaların elde ettiği toplam net kar 25,4 milyar lira ile tarihi bir rekor kırdı. İlk yarıda elde edilen toplam faiz geliri ise geçen yılın aynı dönemine oranla %22,5 artış gösterdi.

%22,5 artışla, 114 milyar 953 milyon lira olan faiz geliri, geçen yılın ilk yarısında 93 milyar 859 milyon liraydı.

Bankaların kredilerden elde ettiği faiz geliri 2017 yılının ilk yarısında 92 milyar 551 milyon lira oldu. Bu tutarın 22,3 milyar lirası tüketici kredilerinden, 13,2 milyar lirası taksitli ticari kredilerden, 4,4 milyar lirası kredi kartlarından ve 52,6 milyar lirası da diğer kredilerden gelen faizlerden oluşuyor. Bankaların net faiz geliri ise geçen yılın Ocak-Haziran dönemine kıyasla %28,4 arttı ve 55,2 milyar lira oldu.

Toplam faiz giderine bakıldığında, geçen yılın ilk 6 aylık dönemine göre %17,4 artış gösterdiğini görmekteyiz.

Bu artış oranıyla birlikte 50,9 milyar lira olan faiz gideri, 59,8 milyar liraya çıktı. Aynı döneme ilişkin mevduat faiz tutarı da %13,4’lük bir artışla 41,4 milyar liraya yükseldi.

Ocak ve Haziran aylarını kapsayan dönemde faiz dışı gelirler, geçen yılın aynı dönemine göre %6 arttı ve 27,2 milyar liraya çıktı.

Bu tutar içinde ücret ve komisyonların payı %14,8 olurken, bunlardan elde edilen gelir 4 milyar liranın üzerinde geldi. Bankaların verdiği hizmetlerden elde edilen gelir, yılın ilk yarısında 13,5 milyar civarında geldi. Bu alanda elde edilen gelirin, toplam faiz dışı gelirler içindeki payı ise %49,5 oldu.

Personel giderlerinde de geçen seneye göre artış gözlendi. Geçen yılın aynı dönemine göre %7,4 artış gösteren personel giderleri 11,8 milyar liraya ulaştı.

Bu artışla birlikte personel giderleri, bankaların toplam faiz gelirlerinin %10,3’lük kısmına tekabül etmiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum