Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bankacılık Sektörü Bitcoin’den 56 Kat Fazla Enerji Harcıyor

Bitcoin üzerindeki Lightning Network ve Proof of Work üzerindeki veriler, bankacılık sektöründeki enerji kullanımının çok daha fazla olduğunu gösteriyor.
Bankacılık Sektörü Bitcoin’den 56 Kat Fazla Enerji Harcıyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Bitcoin son yıllardaki değeri ile paralel olarak madencilik faaliyetlerindeki artış, tartışmaları beraberinde getiriyor. Kripto paranın madenciliğinin çevre kirliliği yarattığına dair pek çok görüş ortaya atılıyor.

Enerji tüketimi, verimliliği ve ölçeklenebilirliği ile ilgili yeni rakamlar, dünyanın en büyük kripto para birimini ve bankacılık sektörü karşısındaki daha çevre dostu gösteriyor.

Kriptograf ve danışman olan Michel Khazzaka tarafından yayınlanan bir araştırma raporu, Bitcoin ödemelerinin eski finansal sistemden milyon kat daha verimli olduğunu hesaplıyor. Khazzaka, bankacılık sektörünün Bitcoin’den 56 kat daha fazla enerji kullandığını söyledi.

Dört yıl yapılan bir araştırmadan toplanarak hazırlanan raporda, Bitcoin’in Proof of Work enerji tüketimini tahmin etmek için yeni bir hesaplamaya dikkat çekiliyor.

Bitcoin’in Enerji Tüketimi Tahminlerin Altında

2021’in sonlarında ödeme danışmanlığı Valuechain’i kuran Khazzaka, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketimi Endeksi (CBECI) tarafından sağlanan enerji tahminlerine bir alternatif sunuyor. Söz konusu endeks Bitcoin’in yılda yaklaşık 122 TW/Saat tükettiğini tahmin ediyor.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin madencilik makinelerinin ortalama ömrünü ve yeni ekipmanların oluşturulma hızını dikkate alan Khazzaka, kripto paranın Cambridge’in tahmininden önemli ölçüde daha az bir rakamla yılda 88.95 TWh tükettiğini öne sürüyor.

Bankacılık Sektörü Daha Fazla Enerji Harcıyor

Khazzaka, iki para sistemini etkili bir şekilde karşılaştırmak için bankacılık sektörünü de mercek altına aldı. Ödeme uzmanı, eleştirmenlerin bankacılık sektörünün her yönünü gerçekten hafife aldığını raporunun bu alanla ilgili bilinmeyenleri ortaya koyduğunu söyledi.

Rapora göre bankacılık altyapısı tüm işlemler hesaba katıldığında, 4.981 TWh enerji tüketimi gerçekleştiriyor. Bu bankacılığın Bitcoin’den 56 kat fazla enerji tükettiğini ortaya koyuyor. Khazzaka, Lightning Network’un hesaba katıldığında, Bitcoin’deki eneri tüketiminin daha da azalacağının altını çiziyor.

Rapor, Bitcoin ve Lightning Network’ün birleşiminin kripto paranın mevcut altyapısından 194 milyon kat daha fazla enerji verimli olmasına izin verdiğini iddia ediyor. Bankacılık endüstrisinin blok zincir ve Bitcoin’i benimsemesi gerektiğini ortaya koyan raporda, kripto para biriminin geleneksel finans sistemine fayda sağlayacağına yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın