Yatırım yapmaya başla!

Bankacılık Lisansını Alan İngiliz Zopa 2019’da Daha Çok Fon Bulacak!

İngiltere merkezli finansal teknoloji girişimi Zopa'nın CEO'su, gelecek yıl daha fazla yatırım almayı planladığını ve uygun zamanda halka açılacaklarını duyurdu.
Bankacılık Lisansını Alan İngiliz Zopa 2019’da Daha Çok Fon Bulacak!

Kullanıcılar arası kredi sağlayan finansal teknoloji girişimi Zopa, İngiltere’de bankacılık lisansı almayı başarmasının ardından 2019’da çok daha fazla fon sağlamayı planladığını açıkladı. Peer to peer kredi hizmeti veren Birleşik Krallık merkezli fintech şirketi, geçtiğimiz günlerde düzenleyici kurumlardan bankacılık lisansı almaya hak kazanmıştı.

Böylece girişim 2019’dan itibaren geleneksel bankacılık hizmetlerinin hemen hepsini yeni dönemde bünyesinde barındırabilecekti. Kendisini yeni nesil bankacılık platformu olarak tanımlayan Zopa, 2005’te kurulduğundan bu yana 3.7 milyar sterlinden fazla kredi vermiş ve 2017’de tam anlamıyla kazançlı bir şirket haline gelmişti.

İşte bu noktada, İngiliz fintech girişiminin patronunun açıklamaları dikkat çekti çünkü Zopa’nın CEO’su Jaidev Janardana firmanın planları hakkında epey iddialı konuştu.

Zopa’nın CEO’su Jaidev Janardana Açıklama 60 milyon sterlin değerindeki yatırımın ardından İngiltere’nin finans düzenleyicilerinden bankacılık lisansı alan Zopa’nın CEO’su Jaidev Janardana; “2019 yılında ek kapital biriktirmek istiyoruz, bilançomuzun büyümesini finanse etmek için yasal özkaynak toplamak odağımız olacak” ifadelerini kullandı.

Zopa yöneticisi, şirketin özel pazarlardan ek yatırım almaya çalışacağını ve gelecek yılın başlarında ek kapital almak için uğraşacağını aktardı.

Zopa İngiltere'de Bankacılık Lisansı Aldı Ancak CEO, Zopa’nın nasıl ya da ne kadar yatırım almayı planladığıyla ilgili bir yorum yapmadı. Haberde Zopa’nın ABD’li rakibi LendingClub’ın 2007 çıkışından ve yerli girişim odaklı rakibi Funding Circle’ın 2010 çıkışından daha önce 2005’te piyasaya sürüldüğü, dünyanın ilk peer to peer (P2P) kredi kuruluşlarından biri olarak kabul edildiği bilgilerine de yer verildi.

Bir kullanıcıdan diğerine kredi sağlamaya yönelik platformun CEO’su ayrıca sermaye gereklilikleri büyüdükçe halka arzın da mümkün olabileceğini bildirdi.

Zopa Gelecek Yıl Daha Fazla Fon Bulacak “Uzun vadede halka açık piyasalara erişmek istediğimizi düşünüyoruz fakat bunun için kesin bir zaman çizelgemiz yok” diyen CEO, bu sözleriyle yerli rakipleri Funding Circle’ın halka arzına gönderme yaptı. Keza ünlü fintech girişimi Funding Circle, Eylül ayındaki halka arzında 1.5 milyar sterlin değerlemeye ulaşmayı başarmıştı.

Bu özelliğiyle Funding Circle, İngiltere’de türünün ilk halka açılan girişimi olmuştu. Hisse başına 440 peniden fiyatlandırılan Funding Circle, büyüklüğü ve fiyatı hesaplandığında Londra Borsası’ndaki halka arzından 440 milyon sterlin gelir elde etmişti. Detaylandırıldığında da tutarın 300 milyon sterlininin ihraç edilen 68.2 milyon yeni hisseden ve 141 milyon sterlininin de hissedarların mevcut 32 milyon hissesinden geldiği bildirilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum