Yatırım yapmaya başla!

Bankacılık Kanunu’nda Değişiklik İçeren Teklif TBMM’ye Sunuldu

Katılım bankacılığının geliştirilmesi, komisyon ücreti denetimi ve idari para cezalarının artırılması gibi maddeleri içeren bankacılık kanunu değişikliği teklifi meclise sunuldu.
Bankacılık Kanunu’nda Değişiklik İçeren Teklif TBMM’ye Sunuldu

AK Parti milletvekilleri Bankacılık Kanunu’nda değişiklik içeren teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu. Söz konusu değişiklik taslağının 2005 yılından bu yana bankacılıktaki gelişime bağlı ortaya çıkan gereksinimlerin karşılanması ve uluslararası uygulamalara en iyi şekilde uyum sağlaması amacıyla hazırlandığı belirtildi.

Basel Bankacılık Denetim Komitesi tarafından yayımlanan standartları esas alan uluslararası örnek uygulamalardan yola çıkarak, sektöre yapısal kazanımlar sağlanmasının hedeflendiği bildirildi.

Söz konusu değişiklik kapsamında; kalkınma ve yatırım bankalarının yeni finansman yöntemlerinin kredi sayılabilmesi, manipülasyon suçunun cezasında alt sınırın üç yıla çıkartılması, banka ücret- komisyonlarına dair yetkinin TCMB’ye verilmesi gibi durumlar yer alıyor.

5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nda Yapılmasını İstenen Değişiklikler

5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nda Yapılmasını İstenen DeğişikliklerAK Parti milletvekilleri tarafından meclise sunulan değişiklik teklifinde katılım bankalarının çalışma prensiplerine uygun ürün ve hizmet çeşitliliğinin artırılması, kalkınma ve yatırım bankacılığının geliştirilmesine uygun düzenleme çerçevesi oluşturulması amaçlanıyor. Yurt dışındaki gelişmelere benzer olarak yeni faizsiz finansman yöntemleri kullanımının önü açılacak.

İzinsiz şekilde bankacılık faaliyetlerinde bulunma ve mevduat toplama gibi faaliyetler engellenecek. İhlal durumlarında uygulanan idari para cezalarının daha yüksek tutarlı olması ve caydırıcılığın tesis edilmesi hedefleniyor. AB ülkelerinde uygulandığı gibi finansal piyasalarda yaşanacak manipülatif hareketlere karşı idari para cezası uygulaması getirilmesi teklif edildi.

Meclise sunulan değişiklik maddeleri içerisinde önlem planları da yer alıyor. Önlem planlarının BDDK tarafından, daha pro-aktif bir denetim sürecinin bir parçası haline getirilmek suretiyle belirleneceği aktarıldı.

Risk grubu tanımının etkinlik kazanması, müşterilerin kişisel verilerinin korunması ve ücret konusunda da bir takım değişiklikler önerildi. Buna göre bankaların kredi, mevduat, dış ticaret, transfer, nakit yönetimi ve kredi kartı gibi tüm faaliyetlerinden her ne ad altında olursa olsun aldıkları ücret, masraf ve komisyonların belirlenmesi yeniden düzenlenecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum