Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk Varlıkları Piyasada Olumlu Seyrederken Bankacılık Endeksi %7’den Fazla Yükseldi

Japonya’da hafta sonu gerçekleştirilen G-20 zirvesindeki olumlu hava Türk varlıklarını iyi yönde etkilerken, BIST100’ün %3’ten fazla değer kazandığı görüldü.
Türk Varlıkları Piyasada Olumlu Seyrederken Bankacılık Endeksi %7’den Fazla Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm Türk varlıklarının G-20’nin ardından haftanın ilk işlem gününde olumlu performans sergilediği kaydedilirken, TL karşısında dolar ve Euro’nun %2’den fazla değer kaybettiği göze çarpıyor. G-20’nin yarattığı iyimserlikle bugün 5,70 liranın altına düşen dolar, öncesinde düşüş beklentilerinin sinyalini vermişti.

Bugün BIST100 Endeksi %3’ten fazla değer kazanırken, bankacılık endeksinde gözlemlenen yükseliş ise %7’nin üzerinde.

BIST100 Endeksi %3'ten Fazla Değer KazandıBankaların hisselerine bakıldığında ise Vakıfbank’ın %10, Akbank’ın hisselerinin %7 ve Halkbank’ın hisselerinin %5’in üzerinde yükseldiği görülüyor. Şeker Yatırım Banka Analisti Sevgi Onur, EBRD ve Dünya Bankası’nın Türk bankacılık sektöründeki sorunlu kredileri görüşmek için bir araya gelmesi haberinin banka hisselerine olumlu yansıdığını söyledi.

Bu gelişmelerin yanı sıra yurtdışındaki gelişmelerin de ralliyi olumsuz etkilemiş olabileceğini vurguladı. TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte risk priminde meydana gelen iyileşmeyle beraber, XBank’de (BIST Bankacılık endeksi) açık pozisyonların kapanması + yabancı kurumsal para girişiyle %6.7 pozitif hareketin (dolar bazında +%9.0) günün TL varlıkları açısından en önemli gelişmesi olarak gördü.

Ökte, “10 yıllık DİBS tahvil faizinin 40 baz puan düşmesi de, XBANK alımlarını ve sınai endeksten %5 üzeri pozitif ayrışmayı tetiklemektedir inancındayız.” ifadelerini kaydetti. Diğer taraftan QNB Finans Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı, yaptığı açıklamada hafta sonu gerçekleştirilen G-20 zirvesinin beklenenden çok daha olumlu olduğunu belirtti. TL varlıklarının diğer gelişen piyasaların gerisinde kalıp şuanda bunu kapatma eğiliminde olduğunu hatırlattı.

5.6528 TL’den alıcı bulan dolar ise geçtiğimiz haftayı sınırlı düşüşle kapatırken bu hafta kapatırken TL karşısında 2. haftada da düştü. Ayrıca Türkiye’nin 5 yıllık risk primi de 50 baz puana yakın gerileme kaydetti. Daha önce de bahsedildiği gibi G-20 Liderler Zirvesi’ndeki olumlu haber akışı piyasalardaki Türk varlıklarını olumlu etkilemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu