Yatırım yapmaya başla!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan Önemli Değişiklik!

BDDK, Resmi Gazete'de yayımladığı duyuruya göre; bankaların izne tabi işlemleri ile dolaylı pay sahipliğine ilişkin yönetmelikte değişiklik yaptığını bildirdi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan Önemli Değişiklik!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların izne tabi işlemleri ile dolaylı pay sahipliğine ilişkin yönetmelikte değişlik yaptığını duyurdu. Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik; bankaların yurt içinde ortaklık kurmaları ve var olan ortaklıklara katılmalarını BDDK’nın iznine bağlayan maddeyi ilgilendirirken, bu karar ile bankaların finansman geri ödemelerinde problem yaşayan şirketlere ortak olabilmesinin de yolu açılmış oluyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, bugün yayımlanan duyuru ile önemli bir değişiklik yaptığını açıkladı.

Buna göre; “Alım satım amaçlı yapılan hisse senedi yatırımları, alacakların tahsili amacıyla yapılan hisse edinimleri ve ortaklıkların sermaye artırımlarına katılımla ilgili olarak bu fıkra hükmü uygulanmaz” değiştirildi.

Bu cümle yerine “Alım satım amaçlı yapılan hisse senedi yatırımlarında, alacakların tahsili amaçlı pay edinimlerinde, ortaklıkların sermaye artırımlarına katılımlarda ve bankanın ortaklığı tek başına ya da birlikte kontrol etmesi sonucunu doğurmaması, ortaklıktaki toplam payın kendi özkaynağının binde üçünü geçmemesi ve ortaklığın faaliyet alanını ayrıntılı olarak açıklayan bir raporla birlikte en az otuz gün önceden Kuruma bildirilmesi kaydıyla; kanun veya Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile oluşturulan ve hizmetlerinden yararlanılabilmesi sermayesinde pay edinimi şartına bağlı tutulan ortaklıklar ile risk yönetimi uygulamaları çerçevesinde birden fazla banka veya finansal kuruluş tarafından kurulan ortaklıklardaki pay edinimlerinde, bu fıkra hükümleri uygulanmaz.” ifadesi getirildi.

Söz konusu değişiklik aynı zamanda geçmişe dönük bazı geçici maddeleri de ilgilendiriyor.

BDDK’nın yaptığı bu değişiklik ayrıca, Kanun Hükmünde Kararname ve Bakanlar Kurulu kararı ile oluşturulan ve hizmetlerinden yararlanabilmesi sermayesinde pay edinimi şartına bağlı tutulan ortaklıklardaki pay edinimlerini de kapsadığı yönünde olan yedinci fıkrayı, geçmişe dönük olarak işleten geçici bir maddeyi de kapsıyor.

Alınan karar ile finansman geri ödemelerinde sorun yaşayan şirketler daha rahat bir nefes alabilecek.

Geçmişte buna benzer örnekleri hatırlayacak olursak, yakın zamanda sıklıkla haberini yaptığımız Türk Telekom olayına bakalım. OTAŞ, Türk Telekom’un hisselerini almak için 2013 yılında aldığı kredilerin 4,75 milyar dolarını geri ödeyememişti. OTAŞ’a finansman sağlayan bankalar çözüm yolları ararken, İş Bankası ve Garanti Bankası Türk Telekom’un hisselerini almak için Rekabet Kurulu’na başvuruda bulunmuştu. İşte BDDK’nın bugün yaptığı değişiklik ile geri ödemede sorun yaşayan şirketlere ortak olabilmenin yolu açılmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum