Yatırım yapmaya başla!

Bankalar Turizm Firmalarına 90 Milyar Liraya Dayanan Kredi Desteği Verdi

Bankalar, Türkiye ekonomisini ayakta tutan en önemli sektörlerden olan turizme destek olmaya devam ediyor. Sağlanan kredi imkanları ile turizm firmalarının işleri kolaylaştırılıyor.
Bankalar Turizm Firmalarına 90 Milyar Liraya Dayanan Kredi Desteği Verdi

Türk bankacılık sektörü, verimlilik ve gelirin gittikçe daha da arttığı bir ortamda, faaliyetlerini turizm sektörü üzerinden yürüten firmalara sağladığı kredi destekleriyle türlü avantajlar sunmaya devam ediyor. Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısında 2019 yılında rekor yakalanırken, sektör yetkilileri turizm gelirlerinin 2020’de daha da artacağını düşünüyor.

Hal böyle olunca turizm alanında yatırım yapmayı düşünenlerin buna yönelimi arttı. Turizm sektöründekilerin yeni otel, restorant, renovasyon ve tefrişat gibi harcamalarını artırması, bankacılık sektörünü firmalara bu alanda kredi olanağı tanımaya itti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verileri, bankacılık sektörünün Türkiye’de turizm alanında hizmet veren firmalara tanımladığı kredi stok tutarının 2019’un Eylül ayından itibaren %7,2 arttığını ve 88 milyar 883 milyon TL’ye çıktığını gösterdi.

Kredi Stok Tutarı ArttıKredi stok tutarı 2018 yılının sonunda 82,9 milyar lira düzeyinde kaydedilmişti. Bu durum baz alındığında, miktarın 9 aylık dönemde 6 milyar lira gibi ciddi bir artış gösterdiği görüldü. Verilere bakıldığında İstanbul ve Antalya’nın turizm sektörüne kullandırılan kredilerde en fazla payı alan şehirler olduğu ortaya çıktı.

İstanbul Eylül ayı bitimiyle birlikte 34 milyar lira tutarındaki kredi hacmi ve %38,3’lük pay ile ilk sırada lider olmayı sürdürürken; Antalya 33,4 milyar liralık kredi stoku ve %37,6’lık pay ile ikinci sırada yer alıyor ve aradaki farkı her geçen yıl biraz daha azaltıyor.

2018 yılı sonunda İstanbul’un turizm kredisi hacmi %38,6 ve Antalya’nınki ise %35,6 idi. Böylelikle her iki şehir de oranlarını bu yıl artırmış oldu.

Kredi stok hacimlerinde üçüncü sırada yer alan Ankara ise 6,6 milyar liralık kredi hacmiyle listeye adını yazdırdı. Muğla 2,8 milyar lirayla dördüncü ve İzmir 1,5 milyar liralık turizm kredisi ile beşinci sırada yer aldı.

Türkiye’de turizm sektörü için bankaların kullandırdığı kredilere bakıldığında, Ocak-Eylül döneminde 3,9 milyar lira Antalya kredi stokunda en fazla artış görülen şehir oldu.

Kredi Stok Tutarında En Fazla Artış Gösteren ŞehirlerAntalya’yı İstanbul 2,1 milyar lira ile izlerken, ardından 115,8 milyon lira ile Ankara geldi. Kredi stokunda en fazla düşüş gözlenen şehir ise Muğla oldu. Muğla’nın kredi stoku yılın 9 ayında 169,2 milyon liralık düşüş gösterdi. Kütahya 114,6 milyar lirayla Muğla’yı izlerken, Adana 82,7 milyon lirayla üçüncü sırada yer aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum