Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Banka Kartlarıyla Ödemelerde Dev Artış: Yüzde 129

Kart kullanım oranları yükselmeye devam ediyor. Ekim ayında geçen yıla göre büyük bir artış kaydedildi. Kartlarla ödeme tutarı ne kadar? İşte detaylar;
Banka Kartlarıyla Ödemelerde Dev Artış: Yüzde 129
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Ekim ayını kapsayan banka kartı istatistiklerini paylaştı. Verilere göre insanların kart kullanma oranı geçen yıla göre büyük oranda arttı. Ekim sonu itibarıyla Türkiye’de 96,8 milyon adet kredi kartı, 166,7 milyon banka kartı ve 68,8 milyon adet ön ödemeli kart kullanıldığı aktarıldı.

Ekim’de geçtiğimiz yıla göre kredi kartı sayısı yüzde 17, banka kartı adedi yüzde 13, ön ödemeli kartlar ise yüzde 26 yükseldi.

Toplam ödeme tutarına bakıldığında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla yapılan harcama tutarı 2021’e göre yüzde 129 arttı ve 377,4 milyar TL seviyesine geldi. Söz konusu ödemelerin 298 milyar TL’si kredi kartları ile, 72,5 milyar TL’si banka kartları ile, 6,9 milyar TL’si ise ön demeli kartlar kullanılarak yapıldı.

Ticari kredi kartı adedi Ekim ayı itibarıyla 8,9 milyon oldu.

Esnafların, iş yeri sahiplerinin veya ticari faaliyetlerde bulunan kişilerin kullandığı ticari kredi kartı adedi Ekim’de 8,9 milyona çıktı. Bu kartlarla yapılan ödemeler bir önceki yıla göre yüzde 129 arttı ve 97,8 milyar TL seviyesine çıktı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu ayda temassız olarak ödeme sayısı geçtiğimiz yıla göre yüzde 67 artarak 649 milyon oldu. Her 3 kartlı işlemden ikisinin temassız yapıldığı aktarıldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.