Yatırım yapmaya başla!

Banka Faiz Oranlarının Düşmesiyle Kredi Taleplerinde Artış Yaşancak mı?

Banka Faiz Oranlarının Düşmesiyle Kredi Taleplerinde Artış Yaşancak mı?

Merkez bankasının yaptığı açıklamalar ve uygulamalar sonucunda vatandaşların en merak ettiği sorulardan biri “Banka faizlerinde yaşanan gelişmeler ne yönde gerçekleşir?” oluyor. Bu konuda sürekli takipte olan vatandaşlar, özellikle konut kredilerinin düşüşünü bekliyor. Her bankanın kredi puanlarını takip eden tüketicilerin en çok talepte bulunduğu kredi türü ise bireysel, araç ve konut kredileri şeklindedir. Merkez bankasının gündeminde olan faiz indirimi ise doğal olarak bankalara yansıyacak olan kredi faiz oranlarını öne çıkarıyor. Bunun düşüş yönünde olması ise vatandaşların daha çok kredilere talep edebileceğinin önünü açıyor.

TCMB Yeni Başkanı Murat Çetin Kaya’nın 26 Nisan Salı günkü, “Sadeleşme adımları hızlandığı takdirde tek fonlanma faizine yaklaştığımız ölçüde kurul üyeleri nihai politika faizine dair değerlendirmelerini yapacak. Bu aşamada en azından kendi tartışmalarımızda farklı görüşlerimizin olduğunu biliyorum,” şeklindeki açıklaması, bu beklentilerin artmasını sağlamıştır.

Merkez bankasının açıkladığı faiz rakamları, bugünlerde indirim konusunda ilerliyor. Bu durum ise tüketicilerin harekete geçmesini sağlıyor ve gözler bankalara çevriliyor. Bakıldığında 2016 Nisan ayının konut kredilerinde ya da diğer kredi türlerinde ciddi faiz değişiklikleri görülmüyor. Fakat uzmanların beklentileri çeşitli etkilenmeler sonucunda %1’in altına düşmesi şeklindedir. Özellikle bu beklenti ve istek, çeşitli inşaat derneklerinde ön plandadır. Nisan ayının ikinci çeyreğinde Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi, ticari kredi faizlerini olumlu yönde etkilemiş ve 2,14 puan kadar bir değişime sebep olmuştur. Durum böyle olunca indirim devam etmesi halinde konut kredilerinde de faizlerin düşeceğinin ve böylelikle konut talebinin artacağının beklentisi hakim.

Merkez Bankası’nın yapacağı açıklamalar yönünde faiz indirimi bu şekilde devam ederse birkaç ay içerisinde konut kredisi faiz oranlarının da %1’in altına düşmesi muhtemeldir. Bu durumda da vatandaşların takiplerini sıkı bir şekilde gerçekleştirmekte ve düşen oranlarla konut talebinde artışın yaşanarak, emlak piyasasında bir hareketlenme bekleniyor. Aynı zamanda bankaların da geçmişe göre daha çeşitli seçeneklerle kredi vermesi ve bunların da uygun fiyatlarda gerçekleşmesi, her bütçeye uygun kredilerin bulunabilmesinin önünü açıyor. Böylelikle beklentiler Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam etmesi ve bunun da banka kredilerine yansıması şeklindedir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum