Yatırım yapmaya başla!

Bank of America Türkiye için “Kırılgan” Değerlendirmesini Yaptı

Bank of America Merrill Lynch, 68 ülkeyi kapsayan değerlendirmesinde sondan ikinci sırada yer alan Türkiye, kırılgan üçlüyü oluşturan ülkelerden biri oldu.
Bank of America Türkiye için “Kırılgan” Değerlendirmesini Yaptı

Bank of America Merrill Lynch, 68 ülkeyi kapsayan altı aylık değerlendirme raporunu yayınladı. BofAML, gelişen piyasalar değerlendirmesine göre; Türkiye, Brezilya ve Güney Afrika “kırılgan üçlü”yü oluşturan ülkeler oldu.

Yapılan değerlendirmede Rusya ve Çin en sağlam ülkeler arasında yer alırken, Türkiye için kırılgan yorumu yapıldı.

68 ülkeyi kapsayan değerlendirmede; Belarus, Bahreyn, Gabon, Mozambik ve Umman en alt sırada yer aldı. 10 önemli gelişen piyasa arasında yer alan Rusya ayrıca en az kamu borcuna sahip ülke oldu. BofAML tarafından yapılan değerlendirmede, Rusya’nın en düşük iç ve dış özel sektör borcuna sahip ülke olduğu bildirildi.

Tayvan en az korunmasız piyasa olurken, Bulgaristan ve İsrail güçlü ülkeler arasında yer aldı.

Türkiye önemli gelişen piyasalar arasında sondan ikinci sırada yer aldı. Söz konusu değerlendirmede yüksek gelen enflasyon rakamları ve %100’ün üzerindeki kredi/mevduat rasyosuna dikkat çekildi. GSYİH artışının ve mali pozisyonun güçlü seyrini koruduğu ifade edilirken, dış likidite ve borçlanma göstergelerinin endişe verici olduğu bildirildi.

Türkiye için bir diğer değerlendirme ise Goldman Sachs‘tan geldi.

Goldman Sachs, dün açıklanan son enflasyon rakamlarından sonra yayınladığı raporda, Türkiye enflasyonunun ancak 2018 yılının son çeyreğinde düşüş gösterebileceğini ifade etti.

Enflasyonun 2018 yılının büyük kısmında düşük seyredeceğini ve kademeli bir şekilde yavaşlayacağını öngören kuruluş, söz konusu rakamların ancak dördüncü çeyrekte tek haneye ineceğini bildirdi. Goldman Sachs tarafından yapılan değerlendirmede ayrıca, gıda ve enerji fiyatlarındaki baz etkisinin altı çizilerek, enflayonun yılın ilk yarısında yükseleceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum