Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Bank of America Hisseleri Düşük Faiz Geliri Uyarısının Ardından Geriledi

Bank of America CFO’su Paul Donofrio’nun, bankanın net faiz geliri hakkındaki uyarılarının ardından hisseler düştü. İşte detaylar;

Bank of America, bugünkü açıklamalarıyla düşen faiz oranlarının banka karının ana motorunu nasıl azaltacağı konusunda uyarıda bulunan en son borç veren oldu. Firma Nisan ayında net faiz gelirindeki büyümenin geçen yılki yüzde 6 seviyesinden, 2019’da yüzde 3’e yavaşlayacağını söylemişti.

Ne var ki BofA CFO’su Paul Donofrio, bugünkü konferans görüşmesinde analistlere FED’in bu yıl faiz oranlarını iki kez düşürmesi durumunda oranın daha da azalarak yüzde 1’e kadar düşebileceği konusunda uyarı yaptı.

Analist tahminlerini aşan rekor kar elde etmesine rağmen bankanın hisseleri açılış öncesi işlemlerde yüzde 1’lik düşüş kaydetti, sonrasında ise kayıplarını telafi etti.

Bank of America Rekor Kar Düşük Faiz Geliri Tahmini CFO Donofrio; “Buradan eğer sabit oranlar varsayarsak, 2019’daki net faiz gelirinin 2018’e kıyasla yüzde 2 olacağını düşünüyoruz” diyerek gelecekteki eğrinin 2018’de iki tane FED faiz indirimi ve 2020’de bir indirim daha beklediğini bildirdi. Oranların ilerideki eğriyi takip ederse ve FED bu aydan itibaren başlayarak iki kez indirim yaparsa, 2019’daki net faiz geliri büyümesinin yüzde 1 daha düşeceğini tahmin etiklerini aktardı.

Öte yandan Bank of America, analistlerin perakende bankacılık ve varlık yönetimi bölümlerinin gücüyle ilgili tahminlerini aşan rekor kar bildirisiyle de dikkat çekti.

Bank of America FED İndirim Düşük Faiz Geliri FED’in bu ayın sonunda gösterge faiz oranını düşürmesinin muhtemel olduğu yönündeki işaretlerinin ardından ABD’li bankacılık devlerinden gelen uyarılar dikkat çekti. Nitekim bu durum, Wells Fargo ve J.P. Morgan Chase dahil birçok bankanın hisselerini altüst etmişti ki her ikisi de düşen oranların net faiz gelirini etkileyeceğinin sinyalini vermişti.

İkinci çeyrekte karını yüzde 16 artıran JP Morgan’ın hisseleri de düşük faiz geliri tahmini nedeniyle değer kaybetmişti. Benzer bir durumun yaşandığı Well Fargo da 2019 yılının ikinci çeyreğinde 1,15 olan beklentiye karşılık 1,30 dolar hisse başına kazanç elde etmesine rağmen net faiz geliri konusunda en düşük Wall Street tahminini bile karşılayamamıştı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle