Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bank of America Hint Rupisinin Dolar Karşısında Güçlenmesini Bekliyor

Koronavirüs pandemisi sürecinde emtialarda olduğu gibi para birimlerinde de dengeler değişmeye başlıyor.
Bank of America Hint Rupisinin Dolar Karşısında Güçlenmesini Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgını, 2020’ye dair birçok tahminin yok olmasına neden oldu. Hem emtia hem de para piyasalarında dengeler bir anda değişti. Kapanan ekonomilerle birlikte arz talep dengesi değişen finansal enstrümanlar için 2021’ye doğru yeni hedefler belirlenmeye başlandı.

Pandemi sürecinde dolar, güvenli liman olarak talep görmeye başladı. Neredeyse bütün para birimleri karşısında yükseliş kaydetti. Buna karşın ekonomilerin açılmasıyla birlikte doların bu özelliği geride bırakacağı yorumları gelmeye başladı. Öyle ki Goldman Sach dolar kısa pozisyonlarını artırdığını ve Norveç kronu gibi paraların değerlenebileceğini açıkladı.

Şimdi ise Bank of America, Hint rupisi için benzer düşüncelere sahip olduğunu açıkladı ve dolar karşısında bir miktar güçleneceğini söyledi.
Hindistan Koronavirüs Vaka Sayısı
Görsel: Worldometer

Bank of Amerika’nın döviz ve kur stratejisti Rohit Garg, Hint rupisinin yükseliş potansiyeli gösterdiğini ifade ederek, takdir edilecek önemli bir yer gördüğünü belirtti. Hint rupisinde sessiz boğalar gördüğünü söyleyerek de görüşünü destekledi.

Hindistan, koronavirüs pandemisini sert geçiren ülkelerden birisi oldu. Worldometer verilerine göre; şu anda toplam 207.615 kişi enfekte oldu. Bu kişilerin 100.303 tanesi iyileşirken, 5826 kişi hayatını kaybetti. Bu süreçle baş etmek için 265 milyar dolarlık büyük bir paket açıklamış, ancak Fitch Solutions göründüğünden daha küçük olduğunu ifade etmişti.

Fitch Solutions açıklanan paketin GSYiH’inin %10’u seviyesinde olduğunu söylemişti. Mayıs ayının sonunda açıklanan 2020 mali yılı verilerine göre GSYİH’in yüzde 4,2 oranında büyüdüğü sonucu elde edildi. Bu seviye, 11 yılın en düşük büyüme oranı olarak kaydedildi.

Bugünkü işlemlerde Hint rupisi TL karşısında %0,16 oranında zayıflayarak 0,0892 liradan işlem görürken, erken saatlerde 0,0889 seviyesine kadar gerilemişti.
Hint Rupisi Kuru Performansı
Görsel: Piyasa.Paratic.com

Rupi TL karşısında 1 yılın en düşük seviyesini 7 Ağustos 2019’da 0,0768 seviyesi ile kaydettikten sonra yükselişe geçti. İstikrarlı bir şekilde yükselen rupi, 7 Mayıs 2020’ye kadar güçlendi. Bu tarihte 0,0960 seviyesine yükselen para birimi, ülkemizde yaşanan döviz krizi sırasında 13 Ağustos 2018’de 0,1030 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

Ağustos 2018 zirvesinin ardından görülen en yüksek seviyeyi 7 Mayıs’ta kaydetti. Ancak bu seviyeden hızlı bir geri çekilme yaşayan rupi, yaklaşık 2 ayın en düşük seviyesini 26 Mayıs’ta 0,0887 lira ile kaydetti. Bu seviyenin ardından bir miktar toparlansa da düşük seviyeleri korumaya devam ediyor.

Bank of America ise Hint rupisinin dolar karşısında 74 seviyesine güçlenebileceğini ve kendi hedeflerinin bu yönde olduğunu söyledi.
USD/INR 1 Yıllık Performans
Görsel: XE

USD/INR paritesi, 22 Nisan tarihinde 77,38 seviyesine kadar yükselerek, tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Doların güvenli liman talebinin artışıyla paritede görülen yükseliş, bu tarihten sonra negatife döndü. Bugün ise 1 dolar 75,26 Hint rupisi seviyesinden işlem görüyor.

Stratejist Garg; piyasalardaki son risk momentumunun gelişmekte olan piyasa para birimleri, özellikle de emtia kaynaklı olanlar üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu söyledi. Risk momentumu, yatırımcıların paralarını daha yüksek riskli enstrümanlara vermeye istekli olduklarını ifade eder. Gelişmekte olan piyasa para birimleri genellikle daha oynaktır ve bu onları daha yüksek riskli bir yatırım haline getirir.

Rupinin dolar karşısında zayıflaması, Hindistan pandemi sürecinde ekonomisini kapatmasından kaynaklandı. Ülkenin halihazırda yavaşlayan ekonomisi pandemiyle birlikte daha da yavaşladı. Refinitiv Eikon’un verilerine göre; rupi dolar karşısında bugüne kadar %5,15 oranında zayıfladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%