Yatırım yapmaya başla!

Bank of America CEO’su 2018’de Jamie Dimon’dan Daha Fazla Zam Aldı

ABD bankacılık devi Bank of America, CEO’su Brian Moynihan’a yüzde 15 maaş zammı vererek 26.5 milyon dolara yükseltti. Detaylar haberimizde;
Bank of America CEO’su 2018’de Jamie Dimon’dan Daha Fazla Zam Aldı

ABD bankacılık devi Bank of America’nın CEO’su Brian Moynihan 2018’de yüzde 15’lik bir ücret zammı aldı. Şirketin geçen yıl rekor kazançlar bildirdikten sonra yaptığı zam dikkat çekerken Brian Moynihan’ın zammı şu ana kadar açıklanan banka şeflerinin zamları arasındaki en büyük artış oldu. Moynihan’ın ücreti, Cuma günkü bildiriye göre 2017 yılındaki 23 milyon dolardan 26.5 milyon dolara çıktı.

Kaldı ki kendisi bu kazançla Wall Street CEO’larının 2017 gelirleri listesinde de adından çok söz ettirmişti. 2018’deki 26.5 milyon dolarlık gelirin ise 1.5 milyon dolarının maaş ve 25 milyon dolarlık hisseyi kapsadığı söylendi.

JP Morgan’dan sonra ABD’nin ikinci büyüğü olan Bank of America’nın geçen yıl kurumlar vergisi indirimi, artan faiz oranları ve Moynihan’ın maliyeti düşürme çabalarından yararlandığı aktarıldı.

Bank of America 2018’de CEO’su Moynihan’a Yüzde 15 Maaş Zammı VerdiNitekim banka 2018’de 28.1 milyar dolar kar elde etmiş, bu bir önceki yıla kıyasla yüzde 54’lük artış yaşandığını göstermiş ve 91.2 milyar dolarlık da gelir bildirimi yapmıştı. 59 yaşındaki Moynihan 2010’un başından bu yana Kuzey Carolina merkezli bankayı yönetiyordu. Görev süresinin ilk baştaki bölümlerinin selefinin Countrywide Financial’ı satın almasıyla ilgili ipoteğe bağlı karmaşayı temizlemek için harcamıştı.

Daha yakın zamanda ise Moynihan’ın yatırımcılar ve analistler arasındaki durumu bankanın finansal performansı ile yükselmişti.

CEO’su Moynihan Durumu YükseldiRakipleri de yükselmiş, örneğin en çok ödeme alan JP Morgan’ın CEO’su yüzde 5 artışla 31 milyon dolara çıkmıştı. Ancak 2017’deki 29.5 milyon dolarlık geliriyle Wall Street’in en çok kazanan ismi olan Jamie Dimon’ın artışı Brian Moynihan’ınkinin yanında çok geride kaldı.

Morgan Stanley’nin James Gorman’ı yüzde 7 artışla 29 milyon dolara çıkarken Goldman Sachs CEO’su David Solomon 23 milyon dolar almıştı. Ancak banka geçtiğimiz günlerde 1MDB skandalı nedeniyle Solomon’un ödemelerinin bir kısmını geri çekebileceğini açıkladı. Duyuruda, şirket Malezya hükümet fonunun devam eden suç soruşturmasının bir sonucu olarak üst düzey yöneticilerinin ücretlerinin birazını geri çekebileceğini belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum