Yatırım yapmaya başla!

Bank of America 3Ç20 Kazançları Düşük Faiz Baskısıyla Beklentilerin Altında

Bank of America'nın 2020 üçüncü çeyrek kazançları, düşük faizlerin neden olduğu baskıya bağlı olarak beklentilerin altında gerçekleşti.
Bank of America 3Ç20 Kazançları Düşük Faiz Baskısıyla Beklentilerin Altında

Bankacılık ve finansal hizmetler sektörlerinde faaliyet gören çok uluslu şirket Bank of America, 2020 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin kazançları, beklentilerin altında gerçekleşti. Bu gelişme ise hisseleri, açılış öncesi işlemlerde düşüş kaydetti.

Banka, 20,3 milyar dolarlık toplam gelir elde ederken, Refinitiv anketlerinden elde edilen fikir birliğine göre 20,8 milyar dolara sahip olacaktı.
Bank of America 3Ç20 Sonuçları
Kaynak: Bank of America

Çeyreklik bazda kârı %16 düşen banka, 4,9 milyar dolar elde ederken, hisse başına 51 sent ile 49 sentlik beklentilerin üstünde bir kazanç açıkladı. Bankanın net faiz geliri bir önceki yıla göre %17 düşüşle 10,2 milyar dolara geriledi. CEO Brian Moynihan, kilit rakamın üçüncü çeyrekte muhtemelen dibe vuracağını söylemişti.

Banka bu çeyrekte, 1,4 milyar dolarlık kredi zararı karşılığı olduğunu söyledi. Bu rakam, bir önceki dönemdeki 5,1 milyar dolardan çok daha az bir durumda. Varlık bazında ABD’nin en büyük ikinci borç veren bankası olan Bank of America, 2020’nin ilk iki çeyreğinde kredi zararları için toplam 9,8 milyar dolarlık bir karşılık ayırmıştı.

Bankanın net faiz marjı %1,82 düzeyindeyken, ticaret geliri sabit gelir bazında 2,28 milyar dolar oldu. Ticaret geliri, hisse senetleri bazında ise 1,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Analistler, uzun süredir geniş mevduat tabanına sahip bankanın, faiz oranlarındaki dalgalanmalara en duyarlı büyük banka haline getirdiğini söylüyorlar.

Gelirdeki beklenti altı performans nedeniyle hisse senetleri açılış öncesi işlemlerde %2,36 oranında büyük bir düşüş kaydetti.
Bank of America Hisseleri Açılış Öncesi Düşüş
Grafik: Market Watch

Hisseler açılış öncesi işlemlerde %2’yi aşan kayıplarla 24,36 dolardan işlem görüyor. Dünkü işlemleri 24,95 dolardan sonlandıran hisseler, haftaya yükselişle başlamıştı. Dünkü işlemlerde ise düşüşe geçti. Hisseler dün en yüksek 25,68 doları görürken, en düşük 24,84 doları kaydetti.

Bank of America hisselerinin 5 günlük getiri performansı % 0,28 oranında pozitif bölgedeyken, yılbaşından bu yana getirisi %29,16 oranında negatif bölgede bulunuyor. Hisselerin 1 yıllık getiri performansı ise %17,30 oranında negatif bölgede yer alıyor. Hisse senetleri, bu yıl KBW Banka Endeksi’nden biraz daha iyi bir performans göstererek, %29 düşüş kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum