Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Banka ve Kredi Kartlarının Taksit Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Banka ve kredi kartları ile yapılan alımlarda taksit süreleri ve taksit yapılamayacak sektörler ile ilgili düzenleme yapıldı. İlgili yönetmelikten çıkarılan ve değişiklik yapılan kısımlar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yönetmeliği ile banka ve kredi kartlarının taksit sürelerini belirleyen 26. maddenin 7. fıkrası yeniden düzenlenerek Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre kredi kartları ile yapılacak olan mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerde taksitlendirme süreleri Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın görüşleri alınarak, BDDK tarafından belirlenecek.

Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirmesi ya da ödemenin ertelenmesi durumlarında taksitlendirme sürelere BDDK’nın düzenlemesine bırakılacak.

Düzenleme yapılan 7. maddede daha önce mal ve hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesinde süre 12 ayı geçemiyordu. Yine aynı şekilde ödemenin ertelenmesi hallerinde, kredi kartları ile yapılan alımlarda ve nakit çekimlerin taksitlendirilmesinde de maximum taksit sayısı 12 olarak belirlenmişti.

Bu kural; elektronik eşyalarda 3 ay, derneklere yapılan ödemeler, taşımacılık, bilgisayar, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklamada yurt dışı harcamalarında 6 ay, aynı alanda yurt içi harcamalarında 9 ay olarak belirlenmişti. Sağlık, sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında ve vergi ödemelerinde de 9 ay olarak uygulanıyordu.

Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre 26. maddenin 7. fıkrasının değiştirildiği ve 8. fıkrasının yürürlükten kaldırıldığı bildirildi.

Söz konusu maddenin yedinci fıkrasında; kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyum, telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamayacağı bildiriliyordu. Tüm bunların şu anda BDDK tarafından belirlenmesine karar verildi.

Ayrıca aynı maddenin 8. fıkrası tamamen kaldırıldı. Bu fıkrada ise; kurumsal kredi kartları ile mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresinin dokuz ayı geçemeyeceği yazıyordu.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle